Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

indüksiyon tabanlı tencere ne demek

İndüksiyon Pişirme Nedir? Eğer İster yepyeni restoran inşa veya şeklini isteyen, bunun pişirme ekipmanının tipi işiniz için en iyi ne olacağını geldiğinde seçeneklerinizi göz önünde bulundurmak önemlidir. İndüksiyonlu pişirme yıllar içinde popülaritesini artırdı, ancak çalışma şekli ve onu kullanmanın faydaları birçokları için hala bir gizem. İndüksiyonlu pişirmenin ne olduğunu ve neden birçok restoran işletmecisi arasında popüler bir seçim olduğunu […]

29 Ağustos 2021 - 8:55 'de eklendi ve 102 kez görüntülendi. A+A-

indüksiyon tabanlı tencere ne demek

İndüksiyon Pişirme Nedir?

Eğer İster yepyeni restoran inşa veya şeklini isteyen, bunun pişirme ekipmanının tipi işiniz için en iyi ne olacağını geldiğinde seçeneklerinizi göz önünde bulundurmak önemlidir. İndüksiyonlu pişirme yıllar içinde popülaritesini artırdı, ancak çalışma şekli ve onu kullanmanın faydaları birçokları için hala bir gizem. İndüksiyonlu pişirmenin ne olduğunu ve neden birçok restoran işletmecisi arasında popüler bir seçim olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

İndüksiyonlu Ocak Nedir?

İndüksiyonlu ocak , cam yüzeyin altında bulunan bir elektromanyetik alandan akımları doğrudan üstüne yerleştirilen manyetik indüksiyonlu pişirme kabına aktararak ısınan bir pişirme yüzeyidir.

Termal iletimden farklı olarak, bu tencereyi aleve veya brülöre ihtiyaç duymadan doğrudan ısıtır. Ayrı bir elemanın ısıtılması olmadığı için, bir indüksiyonlu ocak, pişirme kaplarını diğer herhangi bir ortamdan daha hızlı ısıtabilir.

İndüksiyonlu Pişirme Nasıl Çalışır?

Gazlı ve elektrikli sobalar, önce bir bobini, brülörü ısıtarak veya bir alev üreterek pişirme kaplarını dolaylı olarak ısıtırken, indüksiyonla pişirme, pişirme kabına doğrudan ısı sağlar ve ardından radyan enerjiyi yiyeceğe aktarır. Bir ısıtma elemanı yerine, tencere içindeki atomları uyarmak ve tencereyi veya tavayı ısıtmak için mıknatıslar kullanılır.

İndüksiyonla pişirme, pişirme kaplarına doğrudan ısı sağladığından, kullanıcıya geleneksel alternatiflere göre aşçı üzerinde daha fazla kontrol sağlayan inanılmaz derecede verimli bir seçenektir. Ek olarak, ısı doğrudan kaynaklıdır, bu da sıcaklığın elektrik veya gaz aralıklarından çok daha sabit kalma eğiliminde olduğu anlamına gelir.

İşte bir indüksiyonlu ocağın nasıl çalıştığının görsel bir gösterimi:

İndüksiyonlu Pişirme ile Ne Tür Tencereler Kullanılabilir?

Mutfağınızda manyetik tabana sahip herhangi bir pişirme kabı, indüksiyonlu ocak yüzeyinde kullanılabilir. Yaygın indüksiyon uyumlu pişirme kapları , indüksiyon tabanlı tencere ne demek dökme demir ve belirli paslanmaz çelik türlerini içerir. Nikel eklenmiş paslanmaz çelik tencere ve tavalar manyetik değildir ve indüksiyonlu pişirme kapları ile kullanılamaz. Yaygın manyetik paslanmaz çelik türleri arasında 430 paslanmaz çelik ve 18/0 kalite bulunur. Mevcut pişirme kaplarınızı test etmek için tencere veya tavaların dibine bir mıknatıs tutmanız yeterlidir. Güçlü bir şekilde yapışırsa, o parça işe yarayacaktır. Yeni pişirme kapları satın alıyorsanız, herhangi bir “indüksiyon uyumlu” etiketleme türü olup olmadığına bakın.

Bir indüksiyonlu ocak, bakır veya alüminyum gibi manyetik olmayan malzemelerle çalışmayacaktır.

İndüksiyonla Pişirme Güvenli mi?

Evet, indüksiyonla pişirme güvenli bir pişirme yöntemidir. Bunun nedeni, elektrikli veya gazlı ocakların aksine, bir indüksiyon ocağının cam yüzeyinin ısınmamasıdır. Bu, onu herhangi bir kalabalık mutfağa, açık büfe servis istasyonuna veya yiyecek-içecek etkinliğine güvenli bir ek yapar. Ek olarak, bazı indüksiyonlu pişirme elemanları, bir tencere veya tava yüzeyden çıkarıldığında otomatik olarak kapanma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, kalp pili olan kişilerin elektromanyetik akım nedeniyle indüksiyonlu ocak kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edilir.

Aynı şekilde, bu enerji tasarruflu tencere, mutfağınızı veya pişirme alanınızı ısıtmaz. Bunun nedeni, üretilen tüm ısının ortam havasına değil, doğrudan tavaya gitmesidir.

İndüksiyonlu Tencere Popülaritesi Neden Artıyor?

İndüksiyonlu pişirme, enerji tasarruflu tasarımı nedeniyle Avrupa’da her zaman popüler olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enerji fiyatları, bazı Avrupa ülkelerindeki fiyatlardan tipik olarak çok daha düşük olmuştur ve bu da gazlı ve elektrikli pişirme kaplarını daha erişilebilir bir seçenek haline getirmektedir.

Ayrıca eskiden indüksiyonlu pişirme ekipmanları oldukça pahalı kabul ediliyordu. Ancak son zamanlarda ABD pazarında daha fazla erişilebilirlik talebi nedeniyle fiyat istikrarlı bir şekilde düştü. Bu durum, restoran işletmecilerinin, şeflerin ve yemek yiyenlerin restoranlarda enerji verimliliğiyle giderek daha fazla ilgilenmeye başlamasıyla birlikte, son birkaç yılda indüksiyonlu pişirme kaplarının kullanımında bir artışa yol açmıştır.

Pişirme Ekipmanı Karşılaştırması

İndüksiyonlu pişirme kapları ile restoranlarda yaygın olarak kullanılan diğer popüler pişirme yöntemleri arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıyı okuyun.

İndüksiyon Vs. Gaz

Doğal gaz, propan ve bütan dahil olmak üzere çeşitli gaz kaynakları kullanılarak bir gaz aralığı ısıtılır . Ticari mutfaklarda en yaygın pişirme ekipmanı türlerinden biridir. İndüksiyonlu ocaklar onlara güç sağlamak için elektrik gerektirirken, gazlı ocaklar gazla çalışır ve bu nedenle elektrik gerektirmez. Bu, gazı uzak yerler, açık hava yemekli etkinlikler ve elektrik kullanımını azaltmak isteyen mutfaklar için ideal bir seçim haline getirir.

Ek olarak, gazlı ocaklar, bir kadranın çevrilmesiyle anında alçaltılabilen veya yükseltilebilen bir aleve sahiptir. Alev üzerindeki bu kontrol, indüksiyonlu ocaklardaki ayarlara göre ısı seviyesi üzerinde daha anlık bir etki sağlayabilir.

Gazlı ocak kullanmanın birkaç eksisi:

 • Izgaralar hızla yiyecek ve kirle kaplanabilir, bu da temizlemeyi daha da zorlaştırır
 • Yeni gazın montajı bir profesyonelin yardımını gerektirebilir, bu da onu zaman alıcı ve maliyetli bir süreç haline getirir.
 • Yanlış kullanılırsa veya kurulursa gaz sızıntısı potansiyeli
 • İndüksiyonlu ocak kadar ısınmaz

İndüksiyon Vs. Elektrik

Elektrikli bir set üstü ocak, sarmal elemanları veya seramik bir radyant yüzeyi ısıtmak için elektrik kullanır. Genellikle endüksiyonlu veya gazlı ocaklardan daha ucuz ve kurulumu daha az zahmetlidir ve çok az bakım gerektirir. Ve indüksiyonlu pişirmeden farklı olarak, hem gazlı hem de elektrikli set üstü ocaklar her tür tencere ile kullanılabilir.

Elektrikli ocaklar, yiyeceğe ne kadar ısı ulaştığı açısından gazdan daha enerji verimlidir, ancak yine de indüksiyonlu ocaklarda görülen %90 enerji verimliliğinin gerisinde kalmaktadır. Genel olarak, elektrikli ocaklar daha az ön maliyet gerektirir ve özel pişirme gereçleri gerektirmez, ancak sıcaklık kontrolü söz konusu olduğunda daha az duyarlıdır.

Elektrikli ocak kullanmanın birkaç eksisi:

 • Yüzey çok ısınır
 • Isıda yavaş bir değişim var, bu da sıcaklık üzerinde gaz veya indüksiyondan daha az kontrol anlamına geliyor
 • Yiyecekleri gaz veya indüksiyon kadar sıcak ısıtmaz

İndüksiyonlu Pişirme Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İndüksiyonlu ocakta yemek pişirmenin birçok faydası vardır. Hızlı, verimli ve mutfağınızı ısıtmaz. Ancak tamamen yeni bir ocak kurmadan önce aşağıdakileri dikkatlice göz önünde bulundurun:

 • Manyetik alanı, dijital termometreler de dahil olmak üzere önemli elektronikleri etkileyebilir.
 • Fiziksel olarak sıcak bir yüzey, kırmızı bobinler veya fiziksel bir alev gibi, brülörün açık olduğuna dair tipik olarak hiçbir görsel işaret yoktur. Bu, insanların kafasını karıştırabilir ve denemek için onları temkinli hale getirebilir.
 • Üzerinde kullanılabilecek pişirme kaplarının türü sınırlıdır.
 • İndüksiyonlu ocaklar genellikle kullanım sırasında uğultu yapar, bu da daha yüksek ısı ayarları kullanıldığında daha yüksek ses çıkarabilir.

Şefler ve lokantacılar, indüksiyonla pişirmenin ne olduğunu ve mutfaklarına getirebileceği faydaları daha iyi anladıklarında, bu yenilikçi teknolojiyi denemeleri daha olasıdır. Verimli ve hızlı ısıtması, hem düşük hem de yüksek hacimli mutfaklar için büyük bir varlık olabilir. Bir sonraki büyük tadilat veya restoran açılışınıza indüksiyonlu pişirme kapları eklemeyi düşünün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
En İyi Anında Tencerede Tavuk Çorbası Tarifi En İyi Anında Tencerede Tavuk Çorbası Ta...

Christopher Testani 30 dakikada sıfırdan çorba yapın. Daha lezzetli Instant Pot tarifleri için Good Housekeeping’e göz atın Insta...

En İyi Maş Fasulye çorbası ve salatası En İyi Maş Fasulye çorbası ve salatası...

Mike Garden Piliçte kavrulmuş sebzeler bu dumanlı çorbaya kendine özgü bir tat verir. Reklam –maş fasulye salatası , maş fasulyel...

En İyi Brokoli Tavuk Çorbası Tarifi En İyi Brokoli Tavuk Çorbası Tarifi

Tavuk Çorbası Tarifi Birkaç basit takasla bu çorbayı vejeteryan dostu yapabilirsiniz. Tavuğu boşaltın, sebzeli et suyu kullanın ve 2 ba...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/