İnek sütü bebeklerde şeker hastalığına neden oluyor

123rf – famveldman

Çoğu anne, inek sütünün, özellikle ilk yılında bebeğinin yemesi gereken en önemli besleyici gıdalardan biri olduğunu düşünür. Bununla birlikte, son bilimsel araştırmalar inek sütünün emzirilen bir bebeğin sağlığı için kötü olduğunu ve tip 1 diyabet geliştirme olasılığını artırdığını kanıtladı, bu nedenle doktorlar tüm anneleri inek sütünü tüketmemeleri konusunda uyardılar.

İnek sütünün bebeğin sağlığı üzerindeki riskiyle ilgili son zamanlarda yapılan en önemli bilimsel çalışmalardan biri, sürekli inek sütü tüketirlerse, üç aylıktan itibaren yeni doğan bebeklerde diyabet insidansının birinci dereceden arttığını doğrulayan bir Finlandiya çalışmasıdır. Bu, inek sütünün vücutta vücut oluşturmaya çalıştığını ve bunun sonucunda da şeker hastalığına neden olan insülin hormonunu salgılayan hücreleri yok ettiğini doğrulayan sonuçların ortaya çıkmasından sonra gerçekleşti.

Çalışma ayrıca inek sütündeki protein yüzdesinin anne sütündeki veya bebek formülündeki proteinden tamamen farklı olduğunu gösterdi, çünkü inek sütü proteinleri kanda amino asitlerin birikmesine neden oluyor ve ayrıca çok yüksek oranda şekerli maddeler içeriyor ve bu da hastalığa neden oluyor. Diyabet. Ayrıca inek sütü proteinleri, bağırsakta mikrop ve mikroplarla enfeksiyona yol açarak ishal, kusma ve dehidrasyon semptomlarını arttırır.

Riyad’daki King Faisal Hastanesi ve Araştırma Merkezi’nde terapötik beslenme uzmanı olan Dr.Razan Dukmaq, çalışmanın sonuçlarını doğruladı ve emziren bir bebeğin yaşamının ilk yılında inek sütü tüketmesinin bağışıklık sistemine karşı olan maddelerin süt üretimine bağlı olarak tip 1 diyabete yol açtığını söyledi. Şeker hastalığının nedeni olan insülin hormonunun vücudun üretimini azaltmak.

Aynı şekilde Dr.Razan Daqmak, bebeğin sağlığını iyileştirmek için besinler ve önemli besleyici vitaminler ve araçlar açısından zengin olduğu için tüm annelerin bebeklerinin ineklerinden sütlerini bırakmalarını ve anne sütüne güvenmelerini tavsiye etti ve bu, çocuğun hayatının ilk altı ayında. İlk altı ayın bitiminden sonra ise, terapötik beslenme uzmanı Razan Daqmaq annelere çocuklarının inek sütü olmadan pirinç çorbası ve her türlü sebze ve meyve püresi gibi diğer öğünleri yemelerini tavsiye etti.

Bunun nedeni, meyve ve sebzelerin diyet lifi bakımından çok yüksek olmasıdır, bu da bebeklerde kabızlık ve ishal insidansını azaltır. Bu, vitaminlerin ve proteinlerin çocuğun bağışıklığını güçlendirmedeki ve onu diyabet ve diğer risklere maruz kalmaktan korumadaki rolüne ilavedir.

İnek sütünün diyabet dışında bebeklere yol açtığı diğer sağlık zararları arasında,% 80’e varan yüksek oranda kazein hormonu içermesi nedeniyle bebeğin şiddetli kabızlık ve kolikten muzdarip olma olasılığı vardır. Ek olarak, inek sütü çok büyük miktarlarda fosfor içerir ve bu da kalsiyum ve potasyum emilimine yol açar.