Intel 11. nesil Rocket Lake masaüstü CPU detayları ortaya çıktı

Bu ayın başlarında Intel, 11. Nesil masaüstü işlemcilerinin önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıkacağını duyurdu. Ancak o sırada yonga üreticisi, yaklaşan işlemci ailesi hakkında yalnızca sınırlı ayrıntılar ortaya koymuştu. Lansmana daha birkaç ay varken, şimdi yeni nesil çiplerin mimarisi hakkında bir basın bülteni aracılığıyla yeni bilgiler aldık. Yeni Rocket Lake serisi, 2021’in ilk çeyreğinde çıkacak ve oyunculara ve PC meraklılarına daha fazla performans getirmeye odaklanacak.

Intel, Comet Lake’ten Ice Lake mobil işlemcilere performans sıçramasına benzer olması gereken çift basamaklı yüzdeli IPC (Saat Başına Yönerge) performans iyileştirmelerini hedefliyor. Yeni yongalar, gelişmiş donanım ve yazılım verimliliği ve artırılmış performans için Cypress Cove adlı yeni bir mimari kullanacak. Yeni seri yine 14nm mimarisini temel alacak, ancak Intel, 10nm Sunny Cove’un bazı özelliklerini destekleyecek.

intel 11. nesil roket gölü işlemci ayrıntılarıintel 11. nesil roket gölü işlemci ayrıntıları

Rocket Lake serisi, yeni Xe Graphics mimarisi sayesinde gelişmiş Intel UHD grafikleri de sunacak. Mevcut 10. Nesil Comet Lake işlemcileriyle aynı soketi (LGA1200) ve anakart uyumluluğunu desteklemesi bekleniyor. Bununla birlikte, şirket yeni 500 serisi anakartları da piyasaya sürecek. Özellikle, en üst düzey işlemci, 10 çekirdekli Core i9-10900k işlemci seçeneğinin aksine artık 8 çekirdekte maksimuma çıkacak, ancak 250W’lık en yüksek turbo desteği ile aynı 125W TDP’ye sahip olacak.

intel 11. nesil roket gölü işlemci ayrıntıları

Şirket, PCIe 4.0 desteğini zaten onaylamıştı ve şimdi 20 PCIe 4.0 şeridi sunacağını biliyoruz. Bu, esasen daha hızlı SSD depolama hızları ve GPU’lar dahil olmak üzere diğer PCIe tabanlı donanımlar için hızlarda iyileştirmeler anlamına gelir. Bellek denetleyicisi ayrıca DDR4-3200’e kadar çıkan hızlarda bir artış görecek. Intel ayrıca yapay zeka ve makine öğrenimi hızlandırma için Derin Öğrenme Arttırma teknolojileri, Vektör Sinir Ağı Talimatları (VNNI) için destek sunacak ve bu da sonunda AVX-512’yi masaüstü kullanıcılarına getirecek. Diğer özellikler arasında 4K60’a kadar 12-bit 4: 4: 4 HEVC (VP9) ve 4K60 10-bit 4: 2: 0’da AV1 dahil olmak üzere yeni medya denetleyicileri bulunur. Üç 4K60p veya iki 5K60p ekran desteğinin yanı sıra DisplayPort 1.4a, HDMI 2.0b ve HBR3 desteği de vardır.