İOS ve Android için Google Chrome, yeni kaydedilen şifrelerin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini kontrol eder

Google Chrome, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için piyasadaki en popüler tarayıcılardan biridir ve herhangi bir zamanda% 65 pazar payına sahiptir. Chrome, kullanıcı güvenliğine çok fazla odaklanır ve Android ve iOS’ta tarayıcıya gelen en yeni özelliklerden biri, Chrome’da kaydedilen şifrelerdeki güvenliği ihlal edilmiş şifreleri tespit etme ve ardından kullanıcılara bunları nasıl düzeltecekleri konusunda tavsiyeler sunma yeteneğidir.

İyileştirilmiş Parola Güvenliği

Google, daha önce Kanarya şubesinde gördüğümüz aynı özelliği tanıtan, Android için Google Chrome’da ve iOS cihazlar için geliştirilmiş şifre güvenliği sunuyor. Tarayıcı, parolalarınızı şifreli bir biçimde kaydetme olanağı sunuyor. Google artık bu özellikten yararlanarak, kaydedilen kimlik bilgilerini, güvenliği ihlal edildiği bilinen kimlik bilgileri listelerine göre çapraz kontrol etme olanağı sunacak. Google, kullanıcı adlarının ve şifrelerin şirkete özel bir şifreleme biçimi kullanılarak gönderildiğini iddia eder, bu nedenle Google bile bu şifrelenmiş kopyadan kullanıcı adınızı veya şifrenizi çıkaramaz. Güvenliği ihlal edilmiş bir şifre tespit edildiğinde, Chrome, kullanıcılara doğrudan doğru “şifreyi değiştir” formuna gitme seçeneği sunar.

Google Chrome 86’da gelecek diğer iyileştirmeler

Güvenliği ihlal edilmiş şifre denetimi bugün kullanıma sunulsa da, Google’ın Chrome 86 sürümü için mağazada birkaç tane daha güvenlik odaklı iyileştirmesi var:

  • Chrome’un Güvenlik Kontrolü özelliği de mobil cihazlara gelecek ve kullanıcıların güvenliği ihlal edilmiş şifreleri kontrol etmesini, Güvenli Tarama’yı etkinleştirmesini ve kullanıcının çalıştırdığı Chrome sürümünün güncel olup olmadığını kontrol etmesini kolaylaştıracak.
  • İOS’ta Chrome, kayıtlı giriş ayrıntılarını diğer uygulamalara ve tarayıcılara otomatik olarak doldurma olanağına da sahip olacak. Bunun öncesinde biyometrik kimlik doğrulama yapılacaktır.
  • Gelişmiş Güvenli Tarama, Android’e doğru yol alacak. Kullanıcılar, Google’ın Güvenli Tarama hizmetiyle gerçek zamanlı verileri paylaşarak kimlik avına, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer tehlikeli sitelere karşı proaktif olarak korunmayı seçebilirler.
  • Karma form uyarıları masaüstü ve Android’e geliyor ve kullanıcıları bir HTTPS sayfasına katıştırılmış güvenli olmayan bir formu göndermeden önce uyarıyor. Ayrıca, güvenli sayfaların başlattığı güvenli olmayan indirmeleri engeller veya uyarır, ancak şu anda kendisini yaygın olarak kötüye kullanılan dosya türleriyle sınırlandırır. Gelecekte, güvenli sayfalar yalnızca her türden güvenli indirmeleri başlatabilecektir.