İş mektubu türleriiş mektupları güncel bir iletişim şeklidir merkezi işlev, yazılı olarak gerekli olan bir tür mesajı iletmektir.. Bu iletişim sürecinde, ortam olan mektuba ek olarak bir gönderen ve alıcı da vardır. Gönderen, mesajı yazan ve gönderene gönderen kişi olacaktır.

Mektupların niteliği resmi veya gayri resmi olabilir. Bunlardan ilki, şirketler, müşteriler ve tedarikçiler arasındaki her türlü katı ticari ilişkide kesin olarak kullanılan ticari mektuplara sahibiz.

İş mektubu türleri

Profesyonel mektup

Bu mektup türü, ana karakteristiğinin bir selamlamanın ifade edildiği bir girinti ile başlaması ve her paragrafta girintinin işlendiği gerçeği olan önceden oluşturulmuş bir yapıya sahiptir. Bu tür bir belge bir sayfayı geçmez ve içinde bilinmesi gereken belirli noktalar yazılır ve ilgili taraflarca teslim alındığında imzalanır.Modern kart

Bir öncekinden farklı olarak, burada her paragrafın başında bir girinti kullanmak gerekli değildir. Bu nedenle değil, iletişimin tonu gayri resmi olmalı, ilgili taraflar arasındaki iletişim mekanizmalarını hızlandırmak ve onu kaydetmek için merkezi bir fikri duyurmaya çalışan dakik bir yazıdır.

Evrimleşmiş mektup

Biçimsel dilde, bu tür yazılarda selamlamayı atlamak mümkündür, ancak daha önceki harf türlerinde olduğu gibi yazının amacını koruyacak, yani bazı fikir veya belirli bilgileri duyurmaktır.

Kişisel bilgisayar kullanan kişi

Modern mektup değişti

Modern harf türüne çok benzer, tek büyük resmi fark, belgedeki imzanın aynı belgenin sağ tarafında görünmesidir.

Antetli

Raporlama mektubu

Kişisel bir belgedir, yani ticari donanımın bir kısmının belirli bir bilgi ihtiyacını karşılamaya çalışır. Örneğin, bir şirkete başvuru yapıldığında, bir iş için başvuran bir kişi hakkında bir tür referans veya bir tür ticari sözleşme. Ayrıca, bir departman tedarikçi listesi, satış seviyesi veya finansal tahminler gibi başka özel bilgiler talep ettiğinde dahili olarak da ele alınırlar.

Basılı rapor

Sipariş mektubu

Çok özel bir iş mektubu olup, ücretler, imzalar, gerekli bilgi için kabul veya talep gibi belirli bir talebi ifade eder.

Sözleşme imzalama

Şikayet mektubu

Çok önemli bir ticari değer işlevini yerine getirir, duruma göre tedarikçileri ve müşterileri ile doğrudan şirkete bağlıdır. Bunda, diğer şeylerin yanı sıra, taraflarca gerçekleştirilen bir işlemden önce, gerekli olan bazı siparişler talep edilmekte veya ödeme yapılmaması veya avans ödemeleri için bazı talepler gündeme getirilmektedir.

Şikayet mektubu

Dahili sürümler

Bir şirketin iç yapısı içerisinde geliştirilirler. İçinde genel olarak dairesel, selamlama ve iç iletişim olmak üzere üç tür harf kullanılır. İlkinde tüm şirketi ilgilendiren konular ve bilgiler gündeme getirilir; ikincisinde, doğrudan iletişim için kullanılırlar ve belirli bir olaya katılım ararlar ve; üçüncüsü, mektuba iletişimi garanti eden bir sertifika türü eşlik edecektir.

Basılı sayfa

Satış mektubu

İşlemin niteliğinin açıkça belirtildiği bir mal veya hizmet alım satım sürecinde kullanılırlar. Onlarda emirleri, talepleri, talepleri ve ücretleri bulacağız.

Ev satışıBirkaç

Burada takip, reklam veya kişisel öneriler gibi bir dizi belgeyi belirtebilirsiniz.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 03. İş mektubu türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-cartas-comerciales/.)