Kabızlık hamileliğin bir belirtisidir ve onu tedavi etmenin güvenli yolları nelerdir?

Kabızlık hamileliğin bir belirtisi midir? Mide bulantısı, kramplar, mide ağrısı ve kabızlık gibi çeşitli belirtilerden geçtikten sonra hamileliğini doğrulamak için iyi haberi bekleyen birçok kadının aklına gelen bir soru.

Hamilelik onaylanana kadar merak etmelisiniz canım, kabızlık bir hamilelik belirtisi mi? Yoksa adet öncesi sendromun bir belirtisi mi? Bu makalede açıklayacağımız şey bu.

Bu konu içerir …

Kabızlık hamileliğin bir belirtisi midir?

Şişkinlik ve gaza neden olan düzensiz bağırsak hareketleri, hamilelik sırasında birçok kadın için ortak bir şikayettir. Kabızlık, gebeliğin ikinci ila üçüncü aylarında yüksek progesteron hormonu seviyeleri ile gebeliğin erken döneminde başlar ve hamilelik ilerledikçe ve fetus rahimde geliştikçe daha da kötüleşebilir.

Hamilelikte kabızlığa ne sebep olur?

Hamileliğin diğer birçok semptomunda olduğu gibi, progesteron hormonu bağırsak kaslarını gevşeterek gıdanın sindirim sistemi içinde daha uzun süre durmasına izin verdiğinden, hamilelik hormonları kabızlığın sebebidir.

Bunun olumlu yönü, besinleri kan dolaşımına emmek ve fetüse ulaşmak için ek zamanın olmasıdır, ancak olumsuz ve daha tehlikeli olan, kalın bağırsağın atıkla tıkanması ve büyüyen rahim, geniş bir alanı işgal etmede rol oynayabilir ve bağırsağa baskı yapar ve normal aktivitesini azaltır.

Kabızlık hamileliğin bir belirtisidir

Hamilelik sırasında kabızlık nasıl önlenir

 • Yiyecek atıklarından kurtulmaya yardımcı olmak için lif bakımından zengin yiyecekleri günde 25:35 g tüketin.
 • Nohut, taze meyveler, çiğ veya taze sebzeler ve kuru meyveler gibi tam tahıllar ve baklagiller yiyin.
 • Güçlü bir müshil etkisi olan yeşil yapraklı sebzeleri ve kivi meyvelerini yiyin.
 • Beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna ve beyaz unlu hamur işleri gibi rafine tahıllardan kaçının.
 • Hamileliğin sağlığına zarar vermeyen su, taze meyve suları veya ılık içecekler olsun, günde 8-10 bardak sıvı tüketin çünkü bu sıvılar katıların sindirim sistemi boyunca hareketini kolaylaştırmaya ve dışkınızı yumuşatmaya yardımcı olur.
 • Kuru erik suyu, hafif bir müshil olduğu için kabızlık vakaları için iyi bir seçimdir.
 • Probiyotik asidi, yiyecekleri daha iyi sindirmek ve böylece bağırsak hareketini sürdürmek için aktif bağırsak bakterileri içeren yoğurtta yiyin.
 • Öğünleri 3 büyük öğün yerine gün boyunca 6 küçük öğüne bölün, bu da şişkinliği ve gazı azaltır.
 • Her sabah, ihtiyacın olmasa bile, alışana kadar bağırsak hareketi yapmak ve ayrıca bağırsak hareketine ihtiyaç duyduğun anda tuvalete gitmelisin, çünkü sık sık dışkı tutmak rektal kasları zayıflatabilir.
 • Hamile bir kadının vücudunu iyi durumda tutmak için aldığı vitaminler, kalsiyum ve demir takviyeleri ve antiasitler gibi pek çok takviye ve ilaç kabızlığı kötüleştirebileceğinden ilaçlarınızı gözden geçirin.
 • Kabızlık ile mücadeleye yardımcı olması için magnezyum takviyeleri almak konusunda doktorunuzla konuşun, çünkü bunları gece almak ağrılı kasları gevşetir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.
 • Hamile kadınlar için güvenli egzersiz yapmak ve her gün düzenli yürümek.

Premenstrüel sendromda kabızlık nedenleri

Progesteron, premenstrüel kadınlarda bu dönemdeki yüksek seviyeleri nedeniyle kabızlığa neden olan ve bunun sindirim sistemi üzerindeki etkisi ve gıdanın bağırsaktan geçme süresinin gecikmesi nedeniyle oluşan hormondur.

Yumurtlamadan sonra kas gevşetici olan progesteron hormonu seviyesi yükselir ve bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olur, ancak genellikle menstrüasyonun başlamasıyla azalır ve kabızlık ile biter ve progesteron hormonu seviyeleri hızla düştüğü için ishal olabilirsiniz.

Her zaman yüksek lifli yiyecekler yediğinizden ve düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun, ancak sürekli kabızlık ve şişkinlik varsa, doğru tıbbi tavsiye için bir uzmana danışmalısınız.

Bu, hamilelik belirtisi olarak kabızlık ile ilgili sorularınızın cevabıydı ve umarız makaleyi beğenmişsinizdir ve kafanızı karıştıran soruları sormaktan asla çekinmezsiniz.

Makalede yer alan bilgiler eğiticidir ve hiçbir şekilde bir uzmana danışmanın yerini alamaz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Erken gebelik belirtileri ortaya çıkarsa 9 belirti, hamile olduğunuzdan emin olun

Erken gebelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar ve en kesin işaretler nelerdir?

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin