Güncel İçerikler

Karaciğer kanseri

123rf – Andriy Popov Karaciğer kanseri, erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyen en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Bu hastalık, sahibinin hayatında ölüme yol açtığı için korkunç kanserler arasında sınıflandırılır ve özellikle ileri evresindeyse tedavisi çok zordur. Karaciğer vücuttaki en büyük organ olduğu ve birçok temel işlevi olduğu için, kanı toksinlerden arındırmasının yanı sıra, besinleri sindiren enzimlerin […]

Bu Haber 11 Ocak 2021 - 23:31 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi.

Karaciğer kanseri

123rf – Andriy Popov

Karaciğer kanseri, erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyen en tehlikeli kanser türlerinden biridir.

Bu hastalık, sahibinin hayatında ölüme yol açtığı için korkunç kanserler arasında sınıflandırılır ve özellikle ileri evresindeyse tedavisi çok zordur. Karaciğer vücuttaki en büyük organ olduğu ve birçok temel işlevi olduğu için, kanı toksinlerden arındırmasının yanı sıra, besinleri sindiren enzimlerin üretilmesinden de sorumludur. Ama karaciğer kanseri nedir? Türleri ve semptomları nelerdir? Enfeksiyona neden olan sebepler nelerdir? Onun için iyileştirici yöntemler nelerdir? Tüm bunları sizinle bu makale aracılığıyla öğreneceğiz. Öyleyse bizi takip edin ve tehlikeli karaciğer kanseri hastalığı ile bağlantılı olarak neler olduğunu öğrenin.

Karaciğer kanseri nedir?

Karaciğer kanseri, dünyadaki üçüncü kanser türüdür. Ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da, özellikle Mısır ve Suudi Arabistan ülkelerinde güçlü bir şekilde çoğalmaktadır. Karaciğer kanseri, içinde ortaya çıkabilen ve birincil tümöre neden olabilen karaciğer hücrelerinin anormal büyümesidir veya bu hücreler, tümörden etkilenen vücuttaki diğer organlardan hareket ederek karaciğere ulaşabilir. Karaciğer, büyüklüğü ve içinden akan büyük miktarda kan nedeniyle kansere en yatkın organlardan biri olduğu için.

Karaciğer kanseri türleri

1- Birincil karaciğer kanseri

Birincil karaciğer kanseri, sağlıklı karaciğer hücreleri kötü huylu kanser hücrelerine dönüşmeye başladığında karaciğere olan şeydir. Üç tür birincil karaciğer kanseri vardır:

HCC: Bu kanser, en yaygın birincil karaciğer kanseri türlerinden biridir ve Hepatom olarak adlandırılır. Çok sayıda erkek, özellikle karaciğerde hepatit C, hepatit B ve C gibi bazı kronik hastalıklardan muzdarip olanlar ile enfekte olur. Ve karaciğer sirozu.

Kolanjiyokarsinom: Bu kansere gelince, safra kanallarında büyür ve hepatit C hastalığı olmadan ülseratif kolitten muzdarip genç yetişkinleri etkiler.

Hepatoselüler karsinoma: Oysa bu tip birincil karaciğer kanseri, karaciğer kanserine kıyasla daha az yaygın ve nadirdir. Sağlıklı karaciğer hücrelerinin, karaciğerdeki kan damarlarından kanser hücrelerine dönüşmeye başladığı yer. Bu kanserden sonra karaciğeri etkileyen en tehlikeli kanser türlerinden biridir ve bu kanserle hasta, hastalık keşfedildikten sonra altı aydan fazla yaşamayacaktır. Ve bu kanserin nedeni, bazı plastik endüstrilerinde kullanılan vinil klorüre veya toryum dioksite maruz kalmaktır.

2- İkincil karaciğer kanseri

İkinci tip karaciğer kanserine gelince, ikincil karaciğer kanseri olarak adlandırılır ve erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir ve bu kanser doğrudan karaciğeri etkilemez, aksine hastalığı olan bir kişiden başka bir kişiye kan yoluyla bulaşır veya kanser hücreleri, kanserden etkilenen vücuttaki diğer organlardan yayılır. Meme kanseri, rahim kanseri ve prostat kanseri gibi ve daha sonra karaciğer bu kanser hücrelerini alır. Bu kanser türü, genel olarak karaciğer bölgesinde en sık görülen tümördür.

Karaciğer kanserinin nedenleri

Karaciğer kanseri gelişme riskini artıran bazı önemli nedenler ve faktörler vardır. ve en önemlisi:

1. Kronik karaciğer hastalığı: Hepatit B virüsü ve hepatit C virüsü gibi. En tehlikeli iki kronik karaciğer hastalığı türüdür. Siroz ve sirozun yanı sıra. Hemokromatoz hastaları, en olası karaciğer kanseri vakaları arasındadır.

2. Aşırı alkol alımı: Ölümcül karaciğer kanserinin nedenlerinden biri de aşırı alkollü içecek tüketimidir, çünkü siroz riskini artırırlar ve bu nedenle kansere karşı savunmasızdırlar. Ayrıca aşırı alkol ve uyuşturucu tüketimi karaciğer yağlanmasında siroz oluşmasına neden olur ve bu da karaciğer kanseri riskini yüzde 5 artırır.

3. Diyabet ve obezite: Diyabetli kişilerde ayrıca alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ile yakından ilgili olan ve dolayısıyla karaciğer kanseri gelişme riskini artıran diyabet hastaları vardır. Ayrıca obezite ve obezite hastaları karaciğeri kansere karşı daha savunmasız hale getirir. Bunun nedeni, obezitenin metabolizma ve metabolizma süreçlerini büyük ölçüde etkilemesi ve büyük bir dengesizliğe neden olması ve bunun kesinlikle karaciğeri etkilemesidir.

4- Aflatoksine maruz kalma: Toksik aflatoksine maruz kalan herkes, karaciğer kanserinin nedenlerinden biridir. Bu maddeler çok zararlıdır ve toprakta yaşayan bazı mantar türlerini salgılar ve kötü depolanmış kuruyemişler de dahil olmak üzere bazı yiyecek türlerinde birikir.

5. Ascaris kurdu ve talasemi: Ve bazı durumlarda karaciğer, bazı çok zararlı ve toksik parazitler ve bakteriler tarafından enfeksiyona maruz kalabilir. Karaciğerde yaşayan ve hücrelerinin yok olmasına neden olan bu parazitlerin en önemlileri arasında Ascaris kurdu vardır. Talasemiye gelince, buna hemokromatoz denir ve enfekte olan karaciğere maruz kalması, hücrelerini aşındırmasına ve kanser riskine yol açmasına neden olur. Bu hastalık, vücut tarafından emilmeden karaciğere demir gönderilmesine maruz kalma sonucu kişiye maruz kalır.

Karaciğer kanseri belirtileri

Karaciğer kanseri olan bir hastanın hissettiği bazı belirtiler vardır ve hisseder hissetmez hemen bir doktora başvurmalıdır. Bu semptomların karaciğer kanseri belirtisi olarak eskidiğini, ancak sıklıkla karaciğerde sağlık sorunlarının varlığına işaret ettiğini ve sorunun daha da kötüye gitmemesi ve sorunun şiddetlenmemesi için özel bir doktordan tavsiye alınması gerektiğini akılda tutarak, karaciğer hastalığının kansere giden bir yol olduğunu belirttiğimiz gibi. . Karaciğer kanserinin en belirgin semptomları şunlardır:

Mide bulantısı, kusma ve aşırı yorgunluk

Karaciğer kanseri olan bir hastanın yaşadığı ana semptomlar arasında şiddetli ve kalıcı bulantı ve kusma yer alır. Bu, bağırsak ve mideyi içeren sindirim sisteminde meydana gelen bir bozukluğun sonucudur. Bu, günlük aktiviteleri düzgün yapamamaya neden olan yorgunluk, halsizlik, halsizlik ve çok şiddetli halsizlik hissine ek olarak ortaya çıkar.

Sarılık ve ateş

Karaciğer herhangi bir sağlık probleminden etkilendiğinde, ana semptomları sarılıktır, bu gözlerde sararma ve yüzde fark edilir bir solgunluktur. Hasta ayrıca koyu renkli bir idrarla birlikte ateş ve vücut ısısında keskin bir artış yaşar.

Karın ağrısı ve şişkinlik

Ayrıca karaciğer kanserinin semptomlarından biri, karın bölgesinde, özellikle karnın sağ üst kısmında şiddetli ağrı ile birlikte büyük bir mide şişmesidir ve bu ağrı sırt ve hatta omuzlara kadar uzayabilir.

İştahsızlık ve kilo kaybı

Semptomlar arasında hastanın ya da karaciğer kanserli hastanın hissi, çok büyük bir kilo kaybıdır. Bu, yemek yeme arzusunun olmaması ve iştahsızlığın sonucudur.

Karaciğer kanseri tedavisi

Başlangıçta karaciğer kanseri olan bir hastaya gelmenin zor olduğunu çok iyi bilmeliyiz, özellikle kanser vücuda yayılıp yayıldığı için hastalık ileri evrede ise ve tüm bu süre hastanın yaşaması için sadece birkaç aydır. Özellikle safra kesesi safrasını ve hepatik vasküler kanseri etkileyen karaciğer türü. Çünkü bu bölgelerden tümörü çıkarmak zordur. Oysa hastalık erken evrelerinde keşfedilirse, bu nadirdir çünkü karaciğer kanseri sessiz bir hastalık olarak adlandırılır ve hastaya sahip olduğuna dair kesin bir işaret vermez. Ama hasta bunu fark ederse, onun için bazı iyileştirici yöntemler var. Ancak karaciğer kanseri için tedavi planı, vücuttaki tümörün boyutuna bağlıdır. Buna göre uzman doktorlar hastaya yönelik bir tedavi planı geliştirebilirler. onlar kim:

1- Cerrahi: Burada kemoterapi ile tümörler küçültülerek çıkarılır. Bu ameliyatla yapılır.

2- Kriyoterapi: Bu yöntem, karaciğer kanseri olan kişilerin belirli vakalarında kullanılmaktadır. Tümörü ortadan kaldırmak amacıyla radyo dalgası enerjisi (RFA) ile tümör ve yakı dondurularak gerçekleştirilir.

3- Radyasyon tedavisi: Kemoterapi veya radyasyon tedavisi, tümörün kan beslemesini durdurmak ve karaciğerdeki ağrıyı gidermek için kullanılır. Bu radyasyon embolizasyon yoluyla tümörün küçültülmesi ile sağlanır.

4- Karaciğer nakli: Karaciğer kanseri için en yaygın tedavi yöntemlerinden biri, karaciğer nakli kullanmaktır. Bu operasyonun ciddiyetine rağmen iyileşme oranı da yüksektir.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal