Karanfil ve çayın sağlık ve zayıflama faydaları, içeceğin nasıl hazırlanacağı ve yan etkileri

Karanfiller besleyici bitkiler, antioksidanlar ve enfeksiyonlar olduğu için çaylı karanfil en popüler sağlıklı içeceklerden biridir ve bu makaledeki ince bir dergi, karanfilin sağlıklı ve zayıflama çayı ile faydalarını, bu içeceği nasıl hazırlayacağınızı ve yan etkilerinin yanı sıra çayla karanfilleri nasıl saklayacağınızı anlatmaktadır.

Karanfilin çay ile faydaları

Bu konu içerir …

Karanfilin çay ile faydaları

Bu içecek, baharatlı bir tat elde etmek için kurutulmuş çiçek tomurcuklarından demlenen bitki çayı olup, kalsiyum ve omega-3 asit ile birlikte besinler ve C vitamini ve flavonoidler gibi çoklu vitaminlerin yanı sıra zengin bir öjenol ve güçlü antioksidan kaynağıdır.

Karanfil çayı, aşağıdakilere katkıda bulunduğu için birçok sağlık yararına sahiptir:

Solunum sisteminin çalışmasını iyileştirmek

Karanfil çayın en belirgin faydalarından biri, öksürük ve boğmacadan kurtulmaya yardımcı olduğu için solunum sisteminin çalışmasını iyileştirmeye yardımcı olmasıdır.

Bazı araştırmalar, karanfilden oluşan çayın, sinüslerde meydana gelen enfeksiyonları ortadan kaldırmaya ve sinüs semptomlarına neden olan altta yatan enfeksiyonu tedavi etmeye katkıda bulunan aktif maddelerle karakterize olduğunu kanıtlamıştır.

Sindirim sürecini kolaylaştırın

Çay ile karanfil içmek, hazımsızlığın tedavisinde ve önlenmesinde büyük ölçüde yardımcı olduğu için sindirim sistemini iyileştirir ve ayrıca her gün bir bardak karanfil çayı tüketerek hazımsızlıktan kaynaklanan şişkinlikten kaynaklanan gazlardan kurtulmaya yardımcı olur. bir yemek.

Ağrı kesici

Karanfil içeceği, en önemlileri diş ağrısı ve baş ağrısı olan ağrıları dindirir, ayrıca ağrı kesici maddeler içerdiğinden eklem ağrılarını giderir, günde üç kez karanfil çayı içerek, ağrı olan yere karanfil çayı ile nemlendirilmiş bir bez konulabilir. Ağrıyı gidermeye yardımcı olur.

Ateş tedavisi

Karanfil çayının doğal anti-enflamatuar özellikleri, vücudu ateşten korumanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ateşi yakalamak için ideal bir yoldur.

Antifungal

Karanfilli çay, vücutta bulunan mantarlardan ve ağızdan da kurtulmaya yardımcı olduğu için vücuda fayda sağlayan çok önemli şeylerden biridir, çünkü güçlü bir mantar önleyici görevi görür.

Artriti rahatlatın

Öjenoldeki anti-enflamatuar ajanlar, romatoid artrit ağrısını hafifletir.

Sağlıklı cildi koruyun

Karanfil çayı, oksidatif stresi yavaşlatan ana faktörlerden biridir ve bu da yaşlılık lekelerinin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya katkıda bulunur.

Ruh halini ayarlayın

Bazı insanların iş baskısı nedeniyle çektiği veya birçok sorunla karşılaştığı kaygı ve gerginliği hafifletmeye çalışır ve ruh hallerini iyileştirir.

El kokuları

Karanfilli çay, ellerde karanfil ile karıştırılmış çayın iyice ovularak kullanılabilmesi ve odalarda poşetlere konularak oda tazeleyici olarak kullanılabilmesi nedeniyle eller için güçlü bir koku olarak nitelendirilir ve çekici bir koku yayar.

Zayıflama için karanfilli çayın faydaları

Karanfil çayı, karanfillerin çabuk yağ yakmaya yardımcı olan antioksidanlar içerdiği ve yemek yedikten hemen sonra karanfil çayı içilmesi tercih edildiğinden, günde üç kez karanfilli bir bardak çay içerek fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur, Bu, çabuk yağ yakabilmesi için.

Çay ile karanfil nasıl hazırlanır

Siz ve aileniz lezzetli sıcak içeceklerin hayranıysanız, çok çeşitli sağlık yararları sağladığı için karanfil çayı ile içebilirsiniz ve yağı da besin takviyesi olarak satılır.

İçeceği hazırlamak için adımlar:

 • Öncelikle bütün karanfil satın almalısınız çünkü tadı öğütülmüş karanfilden daha belirgindir.
 • Bir karanfil seçerken, kalite ve tazeliğin ana belirtisi olduğundan, karanfilden bir miktar yağ çıktığından emin olmak için önce tırnaklarınızla bastırmalısınız.
 • Her fincan çay için bir çorba kaşığı karanfil öğütün, baharat için öğütücüler kullanın ve bu öğütücünüz yoksa bunu bir harçla yapabilirsiniz.
 • Karanfilleri tamamen ezmeyin, ancak küçük parçalara bölünmeleri gerekir.
 • Her fincan çay için bir bardak su kaynatın.
 • Tencereyi ocakta bıraktıktan sonra karanfilleri sıcak suya ekleyin.
 • İçeceğe şifalı otlar ve baharatlar gibi başka baharatlar ve bunun için en uygun baharatları hindiba ve stevia ekleyebilirsiniz.
 • Karışımı on dakika bekletin, zayıf bir tat istemeniz durumunda kaynamasını sağlayın, güçlü bir tat almak istiyorsanız karışımı bir saatin üçte biri kadar kaynatın.
 • Karanfilleri süzün ve bir kevgir içinde katılardan çıkarın.
 • Çayı bir servis cihazı olması için fincana dökün.
 • Ailenizden biri tatlandırıcı isterse, içeceği şeker veya balla tatlandırabilirsiniz.

Karanfilleri çay ile saklayın

 • Daha çok çay yaparsanız, karanfil çayı bir tencerede soğutmalı ve ardından birkaç gün saklamalısınız.
 • Bütün karanfilleri hava geçirmez bir cam kapta saklayın.
 • Serin, karanlık ve kuru bir yerde saklayın.
 • Depolama ömrü bir yıla kadar sürebilir.

Karanfilin çay ile yan etkileri

 • Karanfil çok büyük dozlarda alındığında bazı ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olan kişiler bu içeceği içmemelidir.
 • Karanfil içeceği bazen kanamaya katkıda bulunur, bu nedenle ilaç veya takviye alırken bundan kaçınmalısınız.
 • Karanfil ağzı veya cildi yakabilir.

Özellikle aşırı miktarlarda karanfil çayı içmenin bazı yan etkileri vardır, örneğin:

 1. Kas ağrısı.
 2. Ateş, öksürük ve titreme gibi hastalık belirtileri.
 3. nefes almada zorluk.
 4. Sindirim rahatsızlığı, özellikle vücut alışmadan önce tüketmenin ilk aşamasında bu içeceği haftada bir içmeye başlamak daha iyidir.

Bu içeceği tüketmeden önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir, özellikle karanfile alerjisi olan çok sayıda insan olduğu için doktorun onayı olmadan çaya eklemeye başlamayın.

Bu yazımızın sonunda sağlıklı ve sümüksü çay ile karanfilin faydalarını gözden geçirdik, bu içeceğin yan etkilerinin yanı sıra evde nasıl hazırlanacağını anlattık ve hak ettiğiniz faydayı size sağladığımızı umuyor, sorularınızı ve yorumlarınızı her zaman bekliyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi indirim kuponunu kullanarak tüm alışverişlerinizde% 15 indirim kazanın ( uxy ) VogaCloset mağazasından