Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Karanfilin ayrıntılı olarak faydaları, nasıl seçileceği ve kullanımı için kontrendikasyonları

Karanfil, sağlık yararları içeren en doğal bitkilerden biri olarak kabul edildiğinden, genellikle yemek pişirmek, içecek hazırlamak ve parfüm yapımında kullanılır ve birçok tıbbi tedavide de yer alır ve bu makaledeki ince bir dergi, karanfilin nasıl elde edileceğini ve önlendiği durumlarda ayrıntılı olarak size karanfilin faydalarını sunar. Karanfil kullanımı. Bu konu içerir … Karanfilin faydaları nelerdir? […]

22 Aralık 2020 - 14:59 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi. A+A-

Karanfilin ayrıntılı olarak faydaları, nasıl seçileceği ve kullanımı için kontrendikasyonları

Karanfil, sağlık yararları içeren en doğal bitkilerden biri olarak kabul edildiğinden, genellikle yemek pişirmek, içecek hazırlamak ve parfüm yapımında kullanılır ve birçok tıbbi tedavide de yer alır ve bu makaledeki ince bir dergi, karanfilin nasıl elde edileceğini ve önlendiği durumlarda ayrıntılı olarak size karanfilin faydalarını sunar. Karanfil kullanımı.

Karanfilin faydaları

Bu konu içerir …

Karanfilin faydaları nelerdir?

Sindirim sisteminin işleyişini iyileştirmek

 • İçeriğindeki yüksek biyokimyasallar sayesinde, sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyararak, gıdanın hızlı sindirimi ile sindirim sisteminin performansının iyileştirilmesine yardımcı olur, ayrıca hazımsızlık ve mide bulantısı vakalarının azalmasına da katkı sağlar.
 • Naunyn-Schmiedeberg’in farmakoloji arşivlerinde 2011 yılında yayınlanan bir ön hayvan çalışması, karanfil yağı ve öjenol içeriğinin mide ülserlerini azaltan ve sağlıklı bir mideyi sürdürmek için önemli olan mukus üretimini uyaran bir aktiviteye sahip olduğunu ve insanların koşullarını iyileştirmeye katkıda bulunduğunu gösterdi. Bu ülseri olan insanlar.
 • Bağırsakta biriken gazlardan dolayı şişkinlik oluşur ve bu sadece vücutta rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda alt karın bölgesinde ağrıya da yol açar, aynı zamanda karanfilin sağlığa faydaları arasında gün boyunca biriken şişkinliği azaltma özelliğine sahip olmasıdır.
 • Karanfil kullanarak sindiriminizi iyileştirmek için ihtiyacınız olan tek şey şudur: Birkaç karanfil tomurcuğunu kavurun, ardından bu filizi toz haline gelinceye kadar öğütün ve ardından karanfil tozunu balla karıştırın ve sindirim bozukluklarını azaltmak için karışımı alın.

Karaciğeri hastalıktan koruyun

 • Karanfil otu özünün antioksidan ve antioksidan özellikleri, metabolizmanın artmasına yardımcı olduğu ve karaciğerde antioksidan üretimini azalttığı için vücudun organlarını serbest radikallerden korur.
 • Karanfil uçucu yağ emülsiyonunun enflamatuar belirteçleri, kan ve karaciğer lipit seviyelerini, oksidatif stresi ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini ve ayrıca kardiyovasküler hastalık ve yağlı karaciğer hastalığının diğer komplikasyonlarını geliştirme riskini azalttığını gösteren bazı araştırmalar vardır.
 • Karanfilin öjenol açısından zengin kısmı, karaciğer hücresi çoğalmasını engeller ve oksidatif stresi azaltır, bu da siroz gelişme riskini azaltabilir.
 • Karaciğerinizi kullanarak hastalıklardan korumak için tek yapmanız gereken öğünlerinizde tam karanfil veya toz karanfil kullanmaktır.

Ağız ve dişler için faydalıdır

 • Karanfil, diş macunu türlerinin% 99’undan fazlasında temel bir bileşen olarak bulunur, bunun ana nedeni, içinde ağrı kesici özellikler içeren yüksek biyokimyasal bileşik içeriğidir ve diş ağrısını hafifletme yeteneğine sahip olduğu bilinmektedir.
 • Ayurveda’da, içerdiği özler çeşitli ağız hastalıklarına yol açabilen patojenlerin büyümesini kontrol ettiği ve böylece sağlıklı ağız hijyenini sürdürdüğü için, diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarında tıbbi uygulamalarda karanfil kullanılmıştır.
 • Tomurcukları ağızdaki kötü nefese neden olan bakterileri öldüren gerekli enzimleri salgıladığı için her gün karanfil tomurcuğu yiyerek ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.
 • Ağız ve dişlere fayda sağlamak için karanfil yemek istiyorsanız tek yapmanız gereken karanfilleri en sevdiğiniz çorba veya salataya eklemeden önce 10 dakika suya batırmak, böylece ağız kokusundan ve nefesten kurtulmaktır.

Kemik sağlığını koruyun

 • Karanfil tomurcukları, flavonoidler, Ignoles ve izoflavonlar gibi hidroahkolik hidrokarbon özleri içerir, bu fenolik bileşikler kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur.
 • Karanfil, kemiklerin kuvvetini artırmada faydalıdır, ayrıca filizleri kemik erimesini önler ve kemiklerin sağlıklı mineral içeriğini korumaya yardımcı olur.
 • Karanfil özünde bulunan magnezyum, D vitamini, fosfor ve K vitamini gibi mineraller ve vitaminler, vücudun gıdalardan kalsiyumu emmesine yardımcı olarak daha sağlıklı kemiklere yol açar.
 • Farelerde yapılan bir ön çalışma, kurutulmuş karanfil tomurcuklarında bulunan sulu bir alkolik özütün, hipogonadizme bağlı osteoporoz riskini azalttığını, ancak bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu buldu.

Tüm cilt sorunlarını tedavi edin

 • Ciltte akne vakalarının ortaya çıkmasını ve tedavisini engellemeye yardımcı olduğu için ciltte karanfilin birçok kullanımı vardır, aynı zamanda lekeleri ve yara izlerini tedavi etmeye ve ciltte sorunların ortaya çıkmasına neden olan bakterilerle savaşmaya da yardımcı olur.
 • Karanfil, yüz ve cilt bakım ürünleri, masaj kremleri ve akne durumlarını tedavi eden diğer güzellik ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Karanfil otunun uçucu yağı, güçlü anti-mikrobiyal özellikler içerir, günlük ve düzenli uygulandığında cilde birçok sağlık faydası sağlar, ancak yağı doğrudan cilt üzerinde kullanıldığında şiddetle tavsiye edilir, profesyonel tıbbi gözetim altında olmalıdır.
 • Karanfil yağının iyileştirici özellikleri olduğu bilinmektedir ve deri döküntüleri, uyuz, yaralar, kesikler, mantar enfeksiyonları, sokmalar, ısırıklar ve sporcu ayağı vakalarına topikal olarak uygulanabilir.
 • Karanfil yağı uygulamadan önce etkilenen bölgenin temiz olduğundan emin olmalısınız ve enfeksiyon yayılırsa tıbbi yardım almanız gerektiğini bilmelisiniz, çünkü karanfilin sağlık yararları onu özel tıbbi tedavi ile değiştirmeyi amaçlamaz.
 • Yağını bir taşıyıcı yağ ilavesiyle kullanmayı seçebilirsiniz, bu karışımın kullanımı güvenlidir ve özel tıbbi gözetim gerektirmez, aşağıdaki yöntemi takip edebilirsiniz: Bir damla yağını 10 damla hindistancevizi yağı, jojoba yağı veya zeytinyağı ile karıştırın ve karışımı üzerine uygulayın. Etkilenen bölge, en iyi sonuçları almak için bu yöntem düzenli olarak tekrarlanmalıdır.
 • Taze limon suyu ve bir çorba kaşığı arı balı ile yapılan karanfil maskesi, cilt sivilcelerine neden olan bakterileri öldürürken aynı zamanda maskenin uygulandığı bölgeye kan akışını artırarak cilde ışıltı ve ışıltı verir.

Diyabet kontrolü

 • Karanfil özleri insülin hormonunu belirli şekillerde arttırdığı ve kan şekeri seviyesini koruduğu için karanfil şeker hastası, özellikle de vücut tarafından üretilen insülin hormonunun daha azına sahip olan hastalar için faydalı bir tedavi yöntemidir.
 • Bazı araştırmalar, karanfil özü ve içerdiği nigrisin bileşiğinin insülin direncini ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu doğruladı. Kas hücrelerinin glikoz kullanma yeteneğini artırdı, glikoz toleransını artırdı ve insülin direncini azalttı.
 • Karanfil, kan şekeri seviyelerini ve hipergliseminin neden olduğu oksidatif doku hasarını azaltırken, ayrıca antioksidan enzimleri normal seviyelerine getirerek streptozotosin adı verilen bir kimyasalın kullanımından kaynaklanan lipid oksidasyonunu arttırır.

Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi

 • Karanfilin en belirgin faydalarından biri, yiyeceklere eklendiğinde enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olduğu için solunum tıkanıklığını tedavi etmesi ve aynı zamanda yemek borusu ve boğazdaki mukusu yumuşatarak öksürükleri tedavi eden mükemmel bir balgam söktürücü görevi görmesi ve anti-mikrobiyal özelliklerinin, Boğaz enfeksiyonları ve göğüs tıkanıklığı.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarını karanfil ile tedavi etmek istiyorsanız, 2 adet karanfil tomurcuğunun yanı sıra 2 adet doğranmış kakule tohumu ve bir tarçın çubuğu kullanarak çay hazırlayın ve büyük bir kupa içinde sıcak suyla karıştırın ve bu malzemeleri yemekten önce birkaç dakika tencerede bırakın.
 • Her gün üç filiz karabiberle bir filiz yemek, soğuk algınlığının doğal yollarla tedavi edilmesine yardımcı olabilir, bunun yerine birkaç damla karanfil yağı ve arı balını ılık suda karıştırın ve soğuk algınlığını tedavi etmek için karışımı günde iki veya üç kez için.

Saç dökülmesinin önlenmesi, uzunluğunun ve parlaklığının artırılması

 • Saç incelmesi ve saç dökülmesi sorunu yaşlanmanın ve yaşlanmanın en yaygın etkilerinden biridir ve neyse ki karanfil otunun sağlığa faydalarından biri de karanfil yağının saç yoğunluğunun büyümesine ve artmasına yardımcı olabilmesi ve kellik vakalarını azaltabilmesidir.
 • Karanfil yağı kullanarak saç dökülmesini önlemek için bir çorba kaşığı yağını zeytinyağında üç yemek kaşığı okaliptüs yağıyla karıştırın ve bu karışımla saç derisine düzenli olarak masaj yapın.
 • Karanfil bitkisi saç rengini tazeleme ve ona doğal bir parlaklık katma kabiliyetiyle karakterizedir, çünkü karanfil saç rengini düzenlemeye büyük ölçüde yardımcı olur ve kaynayan suya sadece birkaç karanfil tomurcuğu eklemeniz ve ardından karışımı biraz dinlenmeye bırakmanız ve ardından karışımı saçınıza eklemeniz gerekir Saçınızı hafif bir şampuanla yıkadıktan sonra saç kremi.

Bağışıklığı artırın

 • Karanfil yaprağı ekstresi, lenfosit proliferasyonunu, lenfoma ve fagosit sekresyonunu arttırır ve 2015 yılında Research Journal of Medicinal Plant’de yayınlanan bir laboratuvar çalışması, karanfildeki en aktif bileşik olan öjenolün anti-enflamatuar etkiler içeren bağışıklık tepkisini iyileştirdiğini gösterdi.
 • Karanfil günlük müstahzarlarda baharat olarak kullanıldığında veya yemeklere baharat olarak eklendiğinde, gıdalardaki bağışıklığın gücünü artırabilir ve ayrıca beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak geç aşırı duyarlılık durumunun iyileşmesine yol açar.

Sabah bulantılarından kurtulun

 • Bu duruma sabah bulantısı denilse de sadece öğleden önceki saatlerle sınırlı kalmamakta, hamile kadınlar gün boyu bu duruma maruz kalabilmektedir ve neyse ki karanfilin sağlığa faydalarından biri de güne başlamak için bu rahatsızlığı tedavi etme kabiliyetine sahip olmasıdır. Ferahlatıcı ve enerjik bir şekilde.
 • Sabah bulantısını tedavi etmek için, sekiz ila on karanfil hurma şekeri ve demirhindi ile karıştırın, asetik olana su ekleyin, en iyi sonucu almak için bu solüsyonu iki hafta boyunca günde iki kez için.

Baş ağrısını hafifletir

 • Karanfil, tamamen kimyasal içermeyen en iyi doğal ilaçlardan biridir. Karanfil baş ağrısını hafifletebilir ve migren tedavisine yardımcı olabilir.
 • Altı veya yedi parça karanfil alın ve bir macun elde edene kadar öğütün, bu macunu kaya tuzu ile karıştırın, ardından bu karışıma bir bardak ılık süt ekleyin ve hızlı ve etkili bir rahatlama için bu karışımı için.

Kanseri önleme

Karanfilin birçok anti-kanser özelliği vardır, bu nedenle karanfil vücuttaki kanser hücrelerini öldürebilir ve bir araştırma, karanfilin akciğer kanseri, meme kanseri, yumurtalık kanseri ve diğer kanser türlerini erken aşamalarında kontrol etmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Genetik mutasyonların etkisiyle mücadele

DNA’nın genetik yapısını genetik mutasyonlarla değiştiren kimyasallar mutasyon olarak bilinir ve mutajenik etkiler, fenilpropanoidler gibi karanfil bitkisi ekstresinde bulunan biyokimyasal bileşikler yardımıyla belirli bir oranda kontrol edilebilir ve bu bileşikler anti-mutajenik özelliklere sahiptir.

Antibakteriyel

Karanfil özü, kolera gibi yayılan bakterilere karşı etkilidir ve filizlerinin insan patojenlerini öldürecek kadar güçlü antibakteriyel özellikler içerdiği bilinmektedir.

Stresi ve gerginliği önleyin

Ayurveda’ya göre karanfil, stresi ve stresi önlemek için dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.Ayurveda’ya göre, karanfilleri kakule, fesleğen, nane ve ılık suyla karıştırarak, karışıma bal ekleyebiliyorsunuz ve ayrıca yorgun bir günü atlatmak için gece difüzör kullanarak lavanta yağı ile karanfil uçucu yağını soluyabiliyorsunuz. Ve hantal.

Bir karanfil nasıl seçilir

Toz almak yerine bütün karanfilleri satın almak tercih edilir ve fasulyenin boyutu genellikle 0,25 inçtir ve iyi karanfiller, çivi ile sıkıldığında onlardan bir miktar yağın salınmasıyla karakterize edilir ve organik yöntemle yetiştirilen hapı kullanarak ince bir dergide tavsiye ederiz.

Karanfil otunun kalitesini bir bardak suya koyarak öğrenebilirsiniz ve suda dikey olarak yüzen bitki iyi, yatay yüzen bitkinin kalitesi ise düşüktür.

Karanfiller hava geçirmez bir cam kapta saklanır ve serin, kuru bir yerde ve doğrudan güneş ışığından uzakta saklanmalıdır ve karanfiller buzdolabına konulduğunda yaklaşık bir yıl taze kalabilir.

Karanfil otunun tamamını elde etmek istiyorsanız iHerb web sitesinden aşağıdaki bağlantıdan sipariş edebilirsiniz: Buraya tıklayın ve buradan karanfil yağı siparişi vermeniz de mümkün.

Karanfil kullanımına kontrendikasyonlar

Karanfil yağı öjenol olarak bilinen bir kimyasal içerdiğinden, karanfil yağını kullanırken kanama bozukluklarından muzdarip olduklarında dikkatli olmaları gereken bazı durumlar vardır ve bu madde kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatarak bazı insanlarda kanamaya yol açması ile karakterize edilir.

Karanfil, cerrahi işlemlerden en az iki hafta önce bırakılmalı, ameliyat sonrasında da kanamaya neden olabileceğinden hasta ondan uzak durmalıdır.

Karanfil, bazı anti-kan pıhtılaşması ve anti-trombosit ilaçlarına müdahale edebilir, bu nedenle bu ilaçlarla karanfil alırken doktorunuza danışmalısınız, en önemlileri: aspirin, warfarin, diklofenak, ibuprofen, naproksen, klopidogrel, daltiparin ve heparin.

Bu yazımızın sonunda karanfilin sağlık, cilt ve saç için faydalarını, kullanım kontrendikasyonlarının yanı sıra karanfil seçimi ve nasıl elde edileceğini anlatarak gözden geçirdik.Size hak ettiğiniz faydayı sağladığımızı umuyor, sorularınızı ve yorumlarınızı her zaman bekliyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Azarotun vücut için faydaları, bağışıklık özellikleri ve olası yan etkileri Azarotun vücut için faydaları, bağışıklı...

Azarotun sağlığa faydaları, aanzarote kökünde bulunan aktif bitki bileşikleri sayesinde, bağışıklık güçlendirici, yaşlanmayı geciktiric...

Hurma çekirdekli kahvenin faydaları, hazırlama yöntemleri, yeme uyarıları ve fiyatı Hurma çekirdekli kahvenin faydaları, haz...

Pek çok insan çeşitli şekillerde, türlerde ve tatlarda Arap kahvesi içmeye oldukça bağımlıdır ve pek çok kişinin sevdiği tadına rağmen ...

Hibiskus çiçeğinin saçlar için faydaları ve onu kullanmanın en popüler güvenli yolu Hibiskus çiçeğinin saçlar için faydaları...

Hibiskusun saçlar için faydaları sonsuzdur, hatta ebegümeci “saç bakımı çiçeği” olarak adlandırılır.Bitkinin parçaları, uçl...

Yulafın kilo kaybı için faydaları ve kilo kaybı için yulaf ezmesi diyetinin aşamaları Yulafın kilo kaybı için faydaları ve kil...

Zayıflamak için yulafın faydaları sonsuzdur, bu nedenle kilonuzu kontrol etmek için günlük yulaf ezmesi tüketmeyi düşündünüz mü? 2009&#...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/