Güncel İçerikler

Karanfilin kahve ile faydaları, içeceğin besin değeri ve hazırlanma yöntemi

Karanfilin insan vücudu için pek çok sağlık faydası vardır ve kahve gibi pek çok bileşenle karıştırılabilir ve bu yazıda yer alan ince bir dergi sizlere kahveli karanfilin faydalarını, içeceğin besin değerini ve hazırlama yöntemini tanıtmaktadır. Bu konu içerir … Karanfilin kahve ile faydaları Sindirim sürecini kolaylaştırın Karanfil, sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyararak sindirimi iyileştirir ve kahve […]

Bu Haber 23 Aralık 2020 - 16:03 'de eklendi ve 197 kez görüntülendi.

Karanfilin kahve ile faydaları, içeceğin besin değeri ve hazırlanma yöntemi

Karanfilin insan vücudu için pek çok sağlık faydası vardır ve kahve gibi pek çok bileşenle karıştırılabilir ve bu yazıda yer alan ince bir dergi sizlere kahveli karanfilin faydalarını, içeceğin besin değerini ve hazırlama yöntemini tanıtmaktadır.

Bu konu içerir …

Karanfilin kahve ile faydaları

Sindirim sürecini kolaylaştırın

 • Karanfil, sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyararak sindirimi iyileştirir ve kahve ile karıştırıldığında, bu içecek mide bulantısına ek olarak midede şişkinlik ve tahrişi azaltmak için idealdir.
 • Kronik ishal ve dizanteri tedavisinin yanı sıra tüm sindirim bozukluklarından kurtulmak için karanfiller kavrulur veya toz haline getirilip kahve ile içilebilir.

Kanserle savaş

 • Bu içecek, kimyasal koruyucu özelliklere sahip içeceklerden biri olarak kabul edilir, çünkü karanfil kahve ile içildiğinde erken evrelerde akciğer kanserini kontrol edebilir.
 • Bazı araştırmalar, karanfildeki oleinoleik asidin anti-tümör aktivitesine neden olduğunu göstermiştir.
 • Başka bir çalışma, karanfillerde bulunan öjenolün rahim ağzı kanseri gibi bazı kanser türleriyle yüzleşmeye yol açabileceğini gösterdi.

Mikroplara ve mutasyonlara dayanıklı

 • Karanfillerin özelliklerinin önemini ve birçok insan hastalığına neden olan bakterilerle mücadeledeki etkinliğini açıklığa kavuşturmak için bir test yapılmış ve karanfil özlerinin patojenleri öldürecek kadar güçlü olduğu ve kolera yayan bakterilerde etkili olduğu şimdiden kanıtlanmıştır.
 • Kahve ve karanfil, anti-mutajenik özelliklere sahiptir ve mutasyonlar, mutasyonlara neden olarak DNA’nın genetik yapısını değiştiren kimyasallardır.
 • Bazı araştırmalara göre, içecekteki fenilpropanoid gibi bazı biyolojik bileşikler, bu mutasyonlara direnmek ve etkilerini büyük ölçüde kontrol etmek için çalışır.

Diş ağrısı tedavisi

 • Kahve ve karanfil içeceği, özellikle karanfilin özellikleri o bölgedeki ağrıyı uyuşturabildiğinden diş ağrılarının tedavisine katkı sağlar, ancak bu konu tabii ki doktora danışmanın ve soruna etkili ve kesin bir tedavi arayışının yerini tutmaz çünkü içecek geçici bir çözüm sunar.
 • Karanfilin dişler için faydaları sadece ağrıyı gidermekle kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokuları gidermeye de çalışır.

Karaciğeri koruyun

Karanfil çok miktarda antioksidan içerir, bu nedenle kahve ile içerken organları serbest radikallerin etkilerinden korumak için kullanılabilir, çünkü içecek hepatik özellikleriyle bu etkilere karşı koyabilir.

Diyabet kontrolü

Karanfil pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır ve bu hastalıkların en öne çıkanlarından biri şeker hastalarıdır çünkü şeker hastaları vücut tarafından üretilen insülin miktarının yetersiz veya hiç üretilmemesinden muzdariptir.Bu nedenle kahveli karanfil kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. İnsülini belirli şekillerde simüle ederek.

Kemik sağlığını koruyun

Karanfilin sulu ve alkollü özleri, flavonlara ek olarak öjenol gibi bazı fenolik bileşikler ve flavonoidler ve izoflavonlar gibi türevlerini içerir ve bu özler kemik yoğunluğunu ve kemik mineral içeriğini korumada büyük önem taşır ve osteoporoz durumunda kahve kemiklerdeki gerilme mukavemetini arttırır.

Depresyonu tedavi edin

Kahve ve karanfil, stres ve kaygı duygularını hafifleterek kişinin ruh halini iyileştirmenin yanı sıra depresyonu tedavi etmeye yardımcı olur.

Kahve ile karanfilin besin maddeleri

Kahveli karanfil içeceği içerir Potasyum, kalsiyum, sodyum ve magnezyum gibi bazı minerallerin yanı sıra karbonhidratlar, protein, enerji ve diyet lifi.

İçecek, fosfor, çinko ve C vitamini varlığına ek olarak E vitamini, folik asit ve niasin gibi bazı vitaminler içerir.

Karanfiller özellikle flavonoidler, heksan, metilen klorür, etanol, timol, öjenol ve benzen gibi karanfil özlerinden izole edilen bazı biyoaktif bileşikleri içerir. Bu biyokimyasallar, antioksidan, hepatoprotektif, antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikler dahil olmak üzere çeşitli özelliklere sahiptir.

Kahve ile bir fincan karanfil içtiğinizde bu içeceğin besin değeri:

 • 46 kalori.
 • 1 mg sodyum.
 • 11 gr karbonhidrat.
 • 10 gr şeker.

Kahve ile karanfil nasıl hazırlanır

 • Küçük bir tencere alın.
 • Bir ölçek suyu kahve granülleri ve karanfil ile karıştırın ve üzerine tarçın da eklenebilir.
 • Tencereyi kaynayana kadar ocakta bırakın.
 • Karışımı ocaktan alın ve üzerini kapatarak beş ila sekiz dakika bekletin.
 • Karışımda eriyene kadar kalp şekerim.

Bu yazımızın sonunda kahveli karanfilin faydalarını gözden geçirdik, içeceğin nasıl hazırlanacağını anlattık, hak ettiğiniz faydayı size sağladığımızı umuyor, sorularınızı ve yorumlarınızı her zaman bekliyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal