Kasırga türleri


Kasırga nedir?

Bir kasırga (veya tropikal siklon) bir Düşük basınçlı bölgelerde dolaşan kuvvetli siklonik yönelim rüzgarlarından (daire şeklinde dönüşler) oluşan doğal iklim fenomeni. Bu fenomenler genellikle tropikal bölgeler, iklim koşullarının üretimini desteklediği yerlerde.

(Kasırga meteorolojik bir fenomendir)

(Kasırga meteorolojik bir fenomendir)

Gökyüzünün yüksekliklerinden kaynaklanırlar, yeryüzüne ulaşana kadar dönerler ve genellikle şiddetli yağmurlar ve fırtınalar eşlik eder. Seyahat ettikleri rüzgarın hızına bağlı olarak isimleri değişen farklı kasırga ve siklon türleri vardır.

Kasırga olarak adlandırılmak, rüzgarların hızı saatte 100 km’yi geçmelidir. İlerledikçe yarıçapını genişleten bir siklon olarak başlarlar ve bu yarıçap veya merkez genellikle şu adla bilinir: Fırtınanın gözü. Bu fenomen ortaya çıktığı bölgede günlerce sürebilir ve nedenidir. doğal afetler, çünkü popülasyonlarda ürettikleri zarar yıkıcıdır.

Kasırga sınıfları

Rüzgarların gücüne, genişlemesine ve hızına göre kasırgalar şu şekilde sınıflandırılabilir:

Tropikal depresyon: İlk aşama veya küçük ve daha zararsız hava koşullarına bağlı olarak bir kasırganın sahip olabileceği toplam rotada. Deniz seviyesinde sistematik gök gürültülü bulutların eşlik ettiği 30 ila 60 km / saat arasında kuvvetli dairesel bir rüzgarla başlar.

Genelde yağmurlar görünüyor. Çok düşük basınç zamanlarında meydana gelir ve yukarıda bahsedilen rüzgarlar güçlü fırtınalar kümesinin merkezine doğru döner. Depresyon bir kasırgaya neden olmadan sona erebilir.

Tropikal fırtına: Benzer iklim özelliklerine sahip tropikal fırtına, şiddetli rüzgarları sürekli bir şekilde sunar, gök gürültüsü ve muhtemelen şiddetli yağmur eşliğinde rüzgar hızının tropikal depresyondakinden bile daha yüksek olduğu, yaklaşık 60 ila 115 km / saat arasında.

Bu aşamada, rüzgarların sirkülasyonu daha yoğun ve tanımlanmıştırTropikal iklim koşullarının sıcak çekirdek ürünü etrafında dönen, hala deniz seviyesinin üzerinde kalıyor. Kasırga denen olaydan önceki aşamadır.

Kasırga: Bu, kasırganın hayatının en ayrıntılı yönüdür (bu şekilde adlandırılabilir) 115 km / saatten fazla dairesel rüzgarlara ulaşırve daha da yoğun. İklim özellikleri daha önce açıklananlara benzer, ancak maksimuma yoğunlaştırılmıştır.

Kasırgada, tutarlılığının iyi tanımlandığı, iyi bilinen “kasırga gözü” ortaya çıktığında ve merkezinde “göz” ün kökenini ortaya çıkaran bir boşluk açılır. Sıcak hava ve alçak basınç ürünüdür. Alçak basınç devam ediyor ve fırtınalar devam ediyor.

Tayfun: Tayfun temelde kasırganın kendisiyle aynı özelliklere sahiptir, ancak bu ad kasırgalara değil, kasırgalara karşılık gelir. Pasifik bölgesinde meydana gelirİlki, Atlantik’te daha iyi biliniyor.

Genellikle ortaya çıkarlar Asya kıyıları ve bazı doğu kıyılarıve kıyılar veya açık denizler gibi deniz alanlarında meydana gelebilir, karaya değene kadar hareket edebilme, ancak gelmeden önce silahsızlandırılmaları sıktır.

Kasırgalar yoğunluklarına göre

Göre Basınç kasırgaların genel olarak meydana geldiği bölgeyi karakterize ederek, bunlar sırasıyla rüzgarların şiddeti. Bu açıklama için ölçeği Saffir simpsonsayılarla kasırga türlerini gösterir. Alçaktan yükseğe rüzgarların şiddeti artar. Onlar:

  • Ölçek 1: 118 ile 153 KM / saat arası rüzgarlar
  • Ölçek 2: 154-177 KM / saat arası rüzgarlar
  • Ölçek 3: 178-209 KM / saat arası rüzgarlar
  • Ölçek 4: 210 ile 249 KM / saat arası rüzgarlar
  • Ölçek 5: 249 KM / saatten fazla rüzgarlar.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.