Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Kavram haritası türleri

“kavramsal haritalar“Bir tür diğer alanlara ve amaçlara özel olmamakla birlikte özellikle eğitim sisteminde uygulanan teknik; bilgi olarak asimile edilmek üzere iletilecek bazı bilgilerin bir dizi temsilinin yapıldığı yer. Bu bilgiler, ilgili taraf tarafından grafiklerle kolaylıkla yönetilebilir. İşlenebilecek içerik, şu anda ilgi duyan bir bilgi alanı hakkındaki kavramlardan, diğer kavramlar veya fikirlerle “”düğümler”, Bu kavramların her […]

02 Ocak 2021 - 6:54 'de eklendi ve 117 kez görüntülendi. A+A-

Kavram haritası türlerikavramsal haritalar“Bir tür diğer alanlara ve amaçlara özel olmamakla birlikte özellikle eğitim sisteminde uygulanan teknik; bilgi olarak asimile edilmek üzere iletilecek bazı bilgilerin bir dizi temsilinin yapıldığı yer. Bu bilgiler, ilgili taraf tarafından grafiklerle kolaylıkla yönetilebilir.

İşlenebilecek içerik, şu anda ilgi duyan bir bilgi alanı hakkındaki kavramlardan, diğer kavramlar veya fikirlerle “”düğümler”, Bu kavramların her birini eksiksiz bir çalışma konusu içinde ilişkilendirmek. Sunduğu özellikler ve faydalar nedeniyle, yeni bilgiler edinen ve kullanan herkes için idealdir.

Pedagojik ve tarihsel bir bakış açısıyla, zihinsel haritaların ilk kullanımlarının Cornell Üniversitesi’nde “Novk” adlı bir araştırma projesi tarafından 1972’ye dayandığına dair bir referans var. Bu projede, bir grup bilim adamının yaptıkları, bilgide değişikliklere yol açan mekanizmaları anlamak için yapılan bir çalışmadır.Bu, çocuklara aktarmak istedikleri bilgiyi kataloglama nihai amacı ile zihinsel haritaların ne olduğunu geliştirmelerine izin verdi. Bu nedenle, bir kavram haritasının en az üç unsura sahip olması gerektiğine işaret ettiler: kavram, öneri ve sözde bağlanan kelimeler. Yani, kavram, çalışmanın nesnesi hakkında genel bir fikir veren unsurdur.

Önerinin amacı, daha önce kavramda belirtilen çalışma nesnesine müdahale eden belirli bilgilerin belirli bir formülasyonunu yapmaktır. Son olarak, bağlantı sözcüklerinin, geliştirilen kavramları ve her biri arasındaki ilişkiyi belirli bir çalışma alanında kesin olarak birleştirmesi amaçlanmıştır.

Anlaşılacağı üzere kavramsal haritalar genel anlamda, sahip oldukları Aşağıdaki özellikler: Çalışmanın nesnesinde ele alınan kavramların her biri ile ilişkili olarak bir hiyerarşi derecesine sahiptirler. Kavram haritasının yapısı içinde her bir kavram önemine göre düzenlenmiştir..

Bu kavram haritalarının bir sentez kriteri de olmalıdır, yani genel olarak gelişen bilgiler şematik olarak gösterilmeli ki görsel olarak (başka bir özellik); içerik zamanında ve şematik bir şekilde sunulabilir. Yani, diyagramın tamamını görmek gerçeğiyle, geliştirilen bilgi kavramına sahip olunur.

Bu kavram haritaları, daha önce de belirtildiği gibi, eğitim sisteminde kullanılır, böylece çocuklar yeni bilgi ve kavramların sürekli özümsenmesi ile kolaylaştırılır. Bu anlamda ilginç olan şey, bu günlerde internette belirli alanlardaki verileri doldurarak kavram haritalarının yapılmasına yardımcı olan bir dizi araç ve / veya program bulmanın kolay olmasıdır.

Bir kavram haritasının yeterli işlevselliğe sahip olması için belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. Örneğin kavramsal haritayı temsil edecek olan söz konusu yapının tasarımında, öğrenme sürecinde olduğu gibi iki anahtar an olduğu pedagojik fikir; bir yandan anlamlı öğrenme ve; diğer yandan aktif öğrenme.

Önemli öğrenme durumunda, ele alınan fikrin genel bir temsilini yapan bir kavram haritasının ana hatlarında bir dizi sembolün kullanıldığı dikkate alınır. Aktif öğrenme türünde, kavramsal haritanın kendisinin yapılmasına yardımcı olan pedagojik mekanizmalara atıfta bulunulur. Aktif kişiyi ifade eder.

Şimdiye kadar açık olduğu gibi, kavram haritalarının gerçekleştirilmesi, insanların belirli bir konuyla ilgili ortak bir düşünce dizisi geliştirmelerine yardımcı olur. Bu, tüm bunları tek bir sayfaya yazmak istemeden olabildiğince fazla içeriği işlemeye yardımcı olur. Bu, önemli bir sentez kapasitesine sahip olmaya yardımcı olur. Bilgi, küçük bir alanda diyagramlarla sunulabilir.

Kavram haritası türleri

Örümcek benzeri konsept haritası

Biri aynı zamanda bu tür kavram haritası olan “Örümcek” olarak da anılır. Bu durumda, tam haritanın ne olacağı orta kısmında, çalışma nesnesinin ana temasının bulunacağı gözlemlenmektedir. Bu başlangıçtan itibaren, ikincil tipteki fikirleri işlemek için satırlar dağıtılacaktır. Bu hatlar irtibat çağrılarıdır.

Bu tür bir kavram haritasının amacı, bir şeyi inceleyen veya çok fazla bilgiyi işleyen kişinin, bu içeriği ana temaya göre düzenleyebilmesidir. Burada hiyerarşi çok açıktır, çünkü pratik olarak merkezi tema etrafında dağıtılan tüm ikincil fikirler aynı önem düzeyine sahiptir.

Örümcek Ağı Zihin Haritası

Konsept haritası geliştirildi

Bu durumda, sahip olduğumuz şey, analitik işleme için özelliklere sahip bir harita türüdür. Başka bir deyişle, çalışmanın nesnesi ile ilgili tüm bilgileri özel bir şekilde ayrıntılı olarak açıklayan fikirlerin kapsamlı ve yoğun bir dalını bulacağız. Belirli bir konuyla ilgili çalışmayı derinleştirmek idealdir.

Beyaz blok diyagramı

Akış kavram haritası

Genellikle “sıralı” olarak da bilinir; Bilginin, fikirlerin yönetimi için doğrusal bir formatta konunun gelişme kriteri altında yönetildiği yer. Yani, bir çalışma nesnesine ulaşmak için atılması gereken adımlarla temsil edilen bir dizi fikirle temsil edilirler. Bu, bir adım gerçekleştirilmezse diziye devam edilemeyeceği anlamına gelir.

Geometrik şekiller içeren akış şeması

Hypermedia konsept haritası

Bu durumda kavram haritaları farklı bir mantığa uyar. Temel kural, yedi fikir veya kavramın çalışılan belirli bir konuyla ilgili olmasıdır. Yani alt konular değil, ana konuyla ilgili konulardır. Bir bütün olarak küresel bilgiyi temsil eden anahtar kelimelerle bağlantılar yoluyla ilişkilidirler.

Söz konusu internet sayfalarında bir bağlantı aracılığıyla çok sık ele alınma eğilimindedir, kullanıcı tarafından tıklanır ve onu başka bir ilgili konuya götürür. Yani, bir kavram haritasının bir parçası, başka bir toplam kavram haritasına ulaşmak için bir bağlantı görevi görür. Bunda, bir dizi ilgili bilgi arasında bir karşılıklı ilişki vardır.

İnterneti farklı kullanımlar için kullanan kullanıcı

Hiyerarşik Kavram Haritası

Bu durumda, her bir kavramın sahip olduğu hiyerarşik düzeyi açıkça gösteren bir kavram haritası yöntemi buluyoruz. Bunun nedeni, bilginin grafik olarak azalan bir şekilde, yani yukarıdan aşağıya sunulmasıdır. Ana kavramla başlar ve genel konuyla ilgili alt konularla devam eder.

Hiyerarşinin bloklar şeklinde kavramsallaştırılması

Çok Boyutlu Kavram Haritası

Kavramsal bir haritadan başlayarak, diğerleri iki boyutlu bir şekilde birbiriyle ilişkilidir, yani doğrusal bir sıra izlenmez. Bu, çalışılmakta olan belirli konunun daha iyi anlaşılmasına izin veren ve sırayla çalışmanın amacı olan çeşitli çalışma alanlarını ilişkilendirmek için oldukça idealdir. Bilimsel ve akademik araştırma çalışmaları için idealdir.

Üç tarafın geometrik figürleri mavi renkte bir piramit oluşturdu

Peyzaj Konsept Haritası

Dallarında bulunan kavramsal haritalar bu şekilde bilinir, hatların belirli özelliklerinden dolayı bir manzaraya belli bir benzerlik gösterir, yani bir nehir veya araba dizisinin önündeymiş gibi görünür. Bilgiyi işlerken çok fazla esneklik sağlamaya yardımcı olur, her zaman işlenen veriler arasında mantıksal bir korelasyona saygı gösterir.

Dinozorlarla ilgili şeyler

Panoramik Konsept Haritası

Bu durumda geliştirilen, genel olarak kavramla ilgili konuların şematik açıklamasıdır. Bu, bu kavramsal haritaya rastlayanların küresel meselede neyin çalışılacağı veya nelerin ele alınacağına dair net bir fikre sahip olmasını sağlayacaktır. Daha özel konulara giriş kaynağı için oldukça idealdir.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 09. Kavram haritası türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-mapas-conceptuales/.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siemens çamaşır makinesi hata kodları Siemens çamaşır makinesi hata kodları...

Siemens çamaşır makinesi hata kodları Çamaşır ve bulaşık makinelerinin hata kodları ve giderilmesi.  Siemens çamaşır makinesi hata kodl...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesinde hata kodu LC nasıl düzeltilir? AÇIKLAYIN: Bu mesaj bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir, yani bağlant...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yok – ne yapmalı? buzdolapları Çamaşır makineleri TV’ler mikrodalga fırınlar gaz sobaları elektrikli sob...

İnstagram reklam hesabı değiştirme İnstagram reklam hesabı değiştirme

Instagram’ımızın reklam hesabı nasıl değiştirilir? Instagram hesabımızı Hayran Sayfamıza doğru bir şekilde bağlamış olmamızın&nbs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/