Kentsel Manzaraların Fotoğrafını Çekme

Şehirleri seviyorum. Kırsal kesimin geniş açık alanlarına çıkmaktan keyif alırken aynı zamanda şehir içi yaşamın koşuşturmasının da büyük bir hayranıyım. Herkes için değil ama bu tür alanların hem kişisel hem de fotoğraf açısından çok ilginç olduğunu düşünüyorum.manzara resımlerı,

Bazı insanlar betonun, yüksek gökdelenlerin ve grafiti kaplı duvarların griliğinden biraz bunalmış olabilir – ama ben onları fotoğrafçılık potansiyeliyle dolu buluyorum.

Kentsel manzara resimleri , yaşadığımız ve çalıştığımız şehirlerde ve kentsel alanlarda bu fotografik olanakları arar.

Kentsel Manzara fotoğrafçılığını, diğer türlerin arasında oturduğu için tanımlamak biraz kaygandır. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, onu birkaç ilgili fotoğraf türüyle karşılaştırmama izin verin:

Güzel dogal manzara resimleri

  • Şehir Manzarası Fotoğrafçılığı – kentsel manzaralar, genellikle parlatılmış ve temiz olan büyük resim şehir manzarasını yakalamanın ötesine geçer.
  • Mimari Fotoğrafçılık – kentsel manzara resimleri binayla ve mimari tarzıyla daha az ilgilenir ve içinde ve çevresinde olanlarla daha çok ilgilenir.
  • Samimi Sokak Fotoğrafçılığı – kentsel fotoğrafçılık, içinde yaşayan insanlardan daha çok şehrin kendisine (ve hayatına) odaklandı.

Kentsel Manzara fotoğrafçılığı genellikle cesurdur, her zaman hoş değildir ve oldukça soyut olabilir.

Aşağıda, kentsel manzara fotoğrafçılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak 11 ipucu verilmiştir:

1. Çeşitli Lensler Alın

Yanımda iki lens almanın genellikle şehir fotoğrafçılığı için yeterli olduğunu düşünüyorum. Bir geniş açılı lens ve oldukça uzun bir zum yapmayı tercih ederim. Daha uzun odak uzunlukları, bina ve sokak sahnelerinin ayrıntılarını yakalamak için kullanışlıdır (resimleri düzleştirme eğiliminde olduklarını da unutmayın), ancak geniş açılı lensler büyük resmi yakalamak için harikadır ve daha büyük bir alan derinliği sunma eğilimindedir ve bu da ilgi uyandırabilir ve çekimlerinize güzel bir his.

2. Alınacak Diğer Ekipmanlar

Bir şehir manzarası çekiminde aldığınız donanım elbette kendi fotoğrafçılık tarzınızı (ve bütçenizi) yansıtacaktır, ancak yukarıdaki iki lens ve DSLR’ye ek olarak bir monopod (veya akşam çekim yapacaksam tripod) alıyorum , polarize filtreler, UV filtreleri (polarizörleri kullanmadığım zamanlar için), askı tarzı kamera çantası (Bana ihtiyacım olan erişimin yanı sıra makul derecede göze çarpmayan bir Crumpler çantası kullanıyorum, yedek piller ve genellikle harici flaşım benimle (manzara çekimleri için fazla kullanmasam da – iyi bir portre fırsatı bulursam daha fazlası var).

3. Kontrastları Arayın

Şehirlerle ilgili sevdiğim şeylerden biri de orada bulabileceğiniz çeşitlilik – hem insanlar açısından (tüm türlerin bir araya geldiği yer) hem de orada göreceğiniz sitelerdeki görsel çeşitlilik. Mimari stiller, yapı malzemeleri, renkler vb. Arasındaki zıtlıkları arayın ve yakalayın ve çok ilginç kareler elde edeceksiniz.

4. İnsanlarla İlgili Olarak

Kentsel manzara resımlerı, için sürekli bir zorluk, şehirlerin insanların doğal olarak toplandıkları yerler olmasıdır. İnsanlarda yanlış bir şey yok ama şehir fotoğraflarında, isteseniz de istemeseniz de çekimlerin odak noktası olma eğilimindedirler. Şehir fotoğrafçılığındaki insanlar hakkındaki düşüncelerim, ya çekimlerde insanların olduğu gerçeğiyle çalışıp onları odak noktası olarak kullanıyorsunuz ya da mümkünse çekimden çıkarılmaları gerekiyor – gerçekten çok fazla orta yol yok. İnsanları çekimden çıkarmanın bir yolu, hafta sonları veya mesai saatleri dışında çekim yapmaktır. Nihayetinde, insanları bir kareye dahil edip etmemeye gelince, kendime şu soruları soruyorum: ‘Bunlar çekimle alakalı mı?’ ve ‘kompozisyona eklerler mi yoksa çıkarırlar mı?’. Bir şey eklerlerse – onları ekleyin. Dikkatini dağıtırlarsa – onlardan kurtulun.

5. İnsanların Kanıtı

İnsanları çekimlerinizden eleme yaklaşımını seçerseniz, neredeyse her zaman orada bıraktıkları şeylerle çekimlerde yaşarlar. Kentsel güzel manzaralar her zaman doğrudan insanları içermez, ancak yaşama şeklimiz hakkında konuşur (hem iyi hem de kötü). İnsanların kanıtlarını bir manzarada aramak ve bunu çekimlerinizde öne çıkarmak çok güçlü olabilir. Bunu yaparken ilgi katmanları ekler ve fotoğraflarınızı daha dinamik hale getirirsiniz.

6. Konumlarınızı Araştırın

Kentsel manzara fotoğrafçılığı oldukça spontane bir şey gibi görünebilir (ve bazen olabilir) ancak en muhteşem çekimlerin çoğu dikkatli planlamanın sonucudur. Bir konumun günün saatine bağlı olarak (özellikle ışık açılarının bir sonucu olarak) nasıl değişebilmesi şaşırtıcıdır, bu nedenle günün farklı zamanlarında potansiyel konumları araştırın ve başka neler sunabileceğini görmek için zamanla aynı konuma geri dönmeyi düşünün. . Fotoğraf çekmek için günün hangi saatinin ‘en iyi’ olduğuna gelince – Bir tane olduğundan emin değilim ama kişisel tercihim öğleden sonra ya da bulutlu ama çok karanlık olmayan günler.

7. Temaları Arayın

Kentsel alanlarda gerçek bir çeşitlilik varken, hayatın tekrar eden birçok teması da vardır. Örneğin geçenlerde, insanların bir şehirde yaşadıkları yerleri araştıran bir kentsel manzara resmi, sergisi gördüm – park banklarından dönüştürülmüş depolara ve eski dönem evlerine kadar uzanan bir dizi insanın eviydi. Onları yan yana görmek oldukça güçlüydü.

8. Aynaları Arayın

Günümüzde pek çok bina yüksek derecede yansıtıcı yüzeylerle inşa edilmiştir. Bunların her ikisi de kendilerini bir fırsat ve meydan okuma olarak sunabilir. Bu tür binalardaki yansımaları çekerek bazı çarpıcı efektler elde edilebilir – bunu yapmanın mükemmel yolunu bulmak genellikle en iyi yansımayı bulmak için birçok açı denemeniz gerektiği anlamına gelir. Aynalardan veya parlak pencerelerden gelen parlamayı veya istenmeyen yansımaları ortadan kaldırmak istiyorsanız, bir polarize filtreye yatırım yapmaya ve kullanmaya değer.

9. Akşama doğru ateş edin

Akşam olunca ve ışıklar yandıkça şehirler inanılmaz derecede değişiyor. Sıkıcı veya özelliksiz bir sahne, hızla çok fazla karakter ve ruh hali olan bir şeye dönüşebilir. Gökyüzünde hala ışık olduğu için gece ve gündüz alacakaranlık bölgesinde çekim yapmaktan zevk alıyorum ama aynı zamanda şehir ışıklarının etkisini de alıyorsunuz.

10. Farklı Şehir Bölgelerini Keşfedin

Şehirlerle ilgili beni büyüleyen şeylerden biri, bölgeden bölgeye şahit olabileceğiniz hisler ve yerlerdeki farklılıklar. Bir veya iki blok içinde bir iş bölgesinden veya ticari bölgeden cesur, köhne bir sanayi bölgesine veya popüler bir şehir içi yerleşim veya alışveriş bölgesine geçebilirsiniz. Birçok şehir peyzaj fotoğrafçısı bu tür alanlardan birini veya birkaçını tercih eder, ancak yeni başlıyorsanız, bu alanların her birinin size sunabileceği olasılıkları keşfetmeye değer olabilir. Şehirlerin tüm bölgelerinin her zaman güvenli olmadığını unutmayın – bazen bu nedenle başkalarıyla çekim yapmak akıllıca olabilir.

11. Banliyöde veya Kırsalda Kenti Bulmak

Belki de bu yazı ile biraz ‘şehir merkezli’ oldum – ancak gerçekten kentsel manzara resımlerı, insanların yaşadığı yerleri belgelediği ve keşfettiği için yazdıklarımın çoğu şehirlerimizin banliyölerinde ve hatta daha küçük kasabalarda keşfedilebilir. ve topla – teklif veya küçük.

Bir cevap yazın