Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Kimyasal çözüm türleri

Olarak bilinir kimyasal çözelti her şeye İki veya daha fazla madde arasında homojen bir karışımın, çözünme olarak da bilinecek şekilde yapıldığı süreç. Yani, çeşitli amaçlar için karıştırılacak iki veya daha fazla madde alınır, bunlar çözünen ve çözücü olarak adlandırılır. Her bir elementin kimyasal özelliklerine ve çözücünün belirli bir şekilde sunduğu sıcaklığa göre, karışımda sunulacak çözünme […]

19 Aralık 2020 - 20:12 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi. A+A-

Kimyasal çözüm türleriOlarak bilinir kimyasal çözelti her şeye İki veya daha fazla madde arasında homojen bir karışımın, çözünme olarak da bilinecek şekilde yapıldığı süreç. Yani, çeşitli amaçlar için karıştırılacak iki veya daha fazla madde alınır, bunlar çözünen ve çözücü olarak adlandırılır.

Her bir elementin kimyasal özelliklerine ve çözücünün belirli bir şekilde sunduğu sıcaklığa göre, karışımda sunulacak çözünme derecesi, söz konusu işlemde yer alan çözünen maddeye göre belirlenecektir. Kesin olarak verilen prosedürün türüne bağlı olarak, bu kimyasal çözeltinin bir adı olacaktır.

Kimyasal çözüm türleri

Konsantre çözümler

Bu tür bir çözümde, doğru bir şekilde verilebilmesi için, çözünebilirlik kapasitesi denilen şeye göre çözünen kısım miktarının eşit olması gerekir. Bu, karışımı yapan, izleyen ve içinde değişiklik olmadan ideal bir sıcaklık oluşturduğunda elde edilir. Bu şekilde çözücü herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır.Elektrolit çözümleri

Bu tür bir çözümün özelliği, sonucun, her biri ne olursa olsun, çözücü ve çözünen madde arasında bir elektrik enerjisi alışverişinin varlığı olmasıdır. Bazı durumlarda iyonik tip çözümler olarak adlandırılır. Bu böyledir çünkü bu karışımda iyonların yüksek etkileşimi vardır. Bu tür çözeltilerden ortaya çıkan örnekler, bazlar, asitler ve tuzlardır.

Elektrolitik olmayan solüsyonlar

Bu özel durumda, bir tür karışım varken, içinde herhangi bir elektrik enerjisi aktarımı türü yoktur. Bu, karışımın faktörlerinden biri, bu durumda çözünen madde, ortaya çıkan karışımın moleküler maddesinin ayrıştırıcısı olarak işlev gördüğünde gerçekleşir. Bu tür solüsyonların yaygın örnekleri şekerler ve alkollerdir.

Çözümler için cam kaplar

Gazlı çözümler

Bu tür bir çözüm, bir kişi, doğası gereği “gazlı” olarak adlandırılan bu tür bir çözümü elde etmek için iki tür gazı karıştırdığında ortaya çıkar. Her iki gazın her biri, bir yandan çözünen madde, diğer yandan da çözücü işlevine sahiptir. Bu tür bir çözümün yaygın bir örneği, ortam havasının bir gaz olarak nitrojen ile birleştirilmesidir.

Dumanlı cam bardak

Sıvılarda gaz çözümleri

Bu tür bir çözüm, iki maddenin bir araya geldiğinde, biri gaz halindeki bir element ve ikincisi sıvı halde olan bir element olarak ortaya çıktığı kombinasyona müdahale ettiğinde açıklanır. En yaygın durumlardan biri, suda önemli miktarda oksijenin karıştırılmasıdır.

Sıvı çözelti içinde kabarcıklar

Doymamış çözümler

Açıklayacağımız süreç, seyreltik çözeltiler olarak da bilinir; Bu böyledir çünkü çözünen çözeltinin içerdiği kütle genellikle çözücünün içerdiği kütleden daha büyüktür. Bunun yeterli bir şekilde ölçülebilmesi için, bu karıştırma işleminde sabit bir sıcaklığın mevcut olması gerekir, böylece verilerin yanlış yorumlanmasını önlemenin yanı sıra kararlıdır.

Bu tür bir çözümle ilgili ilginç olan şey, ideal bir doygunluk derecesinin var olması için, belirli bir zaman ve derecede daha fazla çözünen maddenin eklenebilmesidir. Bu, ani değişikliklerin olmadığı bir sıcaklık olduğunda bile çözücünün çözünen maddeye göre reaksiyonu arasında denge olmaması sayesinde mümkündür.

Solüsyonlu kapalı şişe

Sıvı solüsyonlar

Kimyasal bir prosedürde uygulanan bir karışımda, çözünen kısmın sıvı bir bileşen olduğu ortaya çıktığında, buna sıvı çözücü denir. Bunun için bir öncül karşılanmalı ve bu da çözücü kısmının su olması gerektiğidir. Alkol de genellikle işlenir. Çözünen madde miktarına bakılmaksızın, bunlar eşit olarak dağılacaktır.

Çözeltili kimya kapları

Doymuş çözümler

Çözücü faktörüne bağlı olarak karışımda daha fazla çözünen madde bulunduğunda, bu çözelti genellikle doymuş olarak adlandırılır. Karışımın tamamlanması için çözünen maddenin kendisinin olması gerekir ve bu yeterli bir sıcaklıkta mümkündür. Karışımı yapan kişinin daha fazla çözündürme kapasitesine sahip olması yararına ise daha fazla çözünen eklemesi gerekir.

Maddelerle kimya oyunu

Aşırı doymuş çözümler

Karışımın özelliklerinde, aynı sıcaklık koşulları olduğu sürece çözücüden daha fazla miktarda çözelti bulduğumuzda olduğu gibi tanımlanır. Bu kombinasyonun sonucu, kesin olarak çözücü durumunda daha yüksek çözünen madde içeriğinin neden olduğu belirli bir dengesizlik derecesine sahip bir çözüme yol açar.

İlk bakışta, sıcaklık, doğrudan veya dolaylı olarak önemli ölçüde düştüğünde, kristal şeklinde bazı parçacıkları görebilirsiniz. Çözünen maddenin bir kısmı, çözeltinin yapıldığı kabın dibine ulaşır. Birisi ona başka bir kimyasal bileşen eklerse, doymuş bir çözelti ile sonuçlanacaktır.

Renkli çözümlere sahip konteynerler

Katı gaz çözümü

Biri katı halde, ikincisi ise gaz halinde olan iki kimyasal elementin kombinasyonu ile yakından ilgilidir. Çoğu zaman, bu tür çözümler doğal olarak ortaya çıkma eğilimindedir, örneğin havada olduğunda ve kirleticiler veya toprak erozyon sistemi nedeniyle tozla karışır.

İçinde mumlar olan cam bardak

Katı ve sıvı çözelti

Bu çözümler, katı haldeki bir kimyasal elementin sıvı haldeki bir elementle birleşmesinin sonucudur. Kimyasal kombinasyonun etkili olabilmesi için bu karışım benzer miktarlarda verilmelidir. Bu tür solüsyonun karakteristik bir örneği tuzlu suda bulunur. Miktarlarda orantısızlık olması durumunda sıvının daha büyük olması gerekir.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 12. Kimyasal çözelti türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-soluciones-quimicas/.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siemens çamaşır makinesi hata kodları Siemens çamaşır makinesi hata kodları...

Siemens çamaşır makinesi hata kodları Çamaşır ve bulaşık makinelerinin hata kodları ve giderilmesi.  Siemens çamaşır makinesi hata kodl...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesinde hata kodu LC nasıl düzeltilir? AÇIKLAYIN: Bu mesaj bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir, yani bağlant...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yok – ne yapmalı? buzdolapları Çamaşır makineleri TV’ler mikrodalga fırınlar gaz sobaları elektrikli sob...

İnstagram reklam hesabı değiştirme İnstagram reklam hesabı değiştirme

Instagram’ımızın reklam hesabı nasıl değiştirilir? Instagram hesabımızı Hayran Sayfamıza doğru bir şekilde bağlamış olmamızın&nbs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/