Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Kivinin sağlığa faydaları

123rf / Prudencio Alvarez Kivi, kahverengimsi renkli, kabartmalı ve kaba dokulu, oval şekilli bir meyvedir. Bir kivi meyvesinin özü genellikle yeşildir ve küçük, yenilebilir siyah tohumlar içerir. Bir meyvenin ağırlığı 70-120 gram arasında değişiyor ve İtalya onu en çok üreten ülkelerden biri. Kivi meyvesi% 10 şeker ve% 1 protein içerir ve potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor […]

27 Aralık 2020 - 2:12 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi. A+A-

Kivinin sağlığa faydaları

 • 123rf / Prudencio Alvarez

  Kivi, kahverengimsi renkli, kabartmalı ve kaba dokulu, oval şekilli bir meyvedir. Bir kivi meyvesinin özü genellikle yeşildir ve küçük, yenilebilir siyah tohumlar içerir. Bir meyvenin ağırlığı 70-120 gram arasında değişiyor ve İtalya onu en çok üreten ülkelerden biri.

  Kivi meyvesi% 10 şeker ve% 1 protein içerir ve potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor dahil mineral tuzlar içerir ve meyvenin ağırlığının% 80’i sudur. Ayrıca kivi, yaklaşık 150 mg C vitamini içerir; bu, turunçgillerin içerdiğinin dört katıdır.

  Kivi ağacı, bitki üretimi ve büyümesi için uygun çevre koşullarına, yazın ılık bir iklime, kışın ise düşük sıcaklığa ihtiyaç duyar. Kivi yetiştiriciliği için en uygun topraklar, bitkiler topraktaki su noksanlığına duyarlı oldukları için organik madde bakımından zengin ve drenajı iyi olan topraklardır. Tarihsel araştırmalar, Çin’in Yank Tao olarak bilindiği için bu bitkinin orijinal evi olduğunu göstermektedir.

  Şu anda dünyada bilinen 36 kivi türü vardır ve bu türlerin tümü 30-40 yaşına ulaşan çok yıllık bitkilerdir.

  Kivinin birçok sağlık yararı vardır ve birçok hastalığı ve sağlık problemini önlemede güvenilebilir.

 • Kivinin tıbbi faydaları

  123rf / Ruslan Borodin

  Kivinin “C” vitamini bakımından zengin olmasından dolayı doktorlar, şiddetli soğuk algınlığından kurtulmaya ve insanların doğal bağışıklığını uyarmaya yardımcı olduğu için bu meyveyi soğuk algınlığında yemeyi önermektedir.

  Sindirim sürecini kolaylaştırın

  Uzmanlar, kivi meyvesinin sindirimi kolaylaştırdığına dikkat çekiyor, bu nedenle yağlı öğünlere ve et gibi protein açısından zengin öğünlere eklenmesi tavsiye ediliyor çünkü içinde albümini ayıran ve sindirimi zorlaştıran enzimler var. Kivi ayrıca kabızlık ve sindirim bozukluklarının yanı sıra zor çıkışla ilişkili hemoroid problemlerini tedavi eden yüksek oranda lif içerir.

  kansızlık

  Kivi meyvesi, “C”, “B”, “A” vitaminleri bakımından zengin olduğu ve ayrıca protein ve şeker ile yüksek oranda lif ve mineral tuzları içerdiği için kansızlığı olan hastalara yardımcı olur.

  Solunum problemleri

  Kivi meyvesi portakaldan daha fazla C vitamini içerir. C vitamini özellikle astım, nefes darlığı ve öksürük gibi solunum problemleriyle mücadelede etkilidir.

  Kolon kanseri

  Kivi, besinleri düzgün bir şekilde sindirmeye yardımcı olan yüksek oranda lif içerdiğinden sindirim sürecini düzenlemeye yardımcı olur ve bu nedenle sindirim sistemini iyi durumda tutmaya çalışır ve ayrıca çıkış sürecini kolaylaştırır ve böylece kolon kanseri riskini önler.

  Kalp-damar hastalığı

  Kivi meyveleri iki tür antioksidan içerir. Birincisi, C vitamini, flavonoidler ve karotenoidleri içeren suda çözünür türdür ve ikincisi, kivi meyvelerine ek bir beslenme avantajı sağlayan E vitamini gibi yağda çözünür. Ayrıca kivi, vücudun mineral ve mineral olmayan toksinleri yok etmesini kolaylaştırmada lifin rolüne ek olarak, zararlı kolesterolü düşürmede ve şekerlerin bağırsaktan emilimini düzenlemede yararlılığını artıran büyük miktarda lif içerir. Sodyumu aşan miktarlarda potasyum ve magnezyum gibi mineraller ve tuzlar içermesi, kan basıncını düşürmede ve kalp kaslarına ve arter kaslarına daha fazla gevşeme sağlamada bu yararlı elementlerin sağlam bir kaynağı olmasını sağlar.

  Parazit solucanlardan kurtulun

  Bilim adamları ayrıca kivi yapraklarının ve dallarının bazı insan kurtlarını iyileştirebileceğini keşfettiler.

  Ağızdaki mikropları ortadan kaldırın

  Bir kivi meyvesi, günlük “C” vitamininden ihtiyacınız olanı içerir, eksikliği diş etlerindeki kollajen tabakasının zayıflamasına ve parçalanmasına neden olur ve onu zayıflığa maruz bırakır, bu nedenle rolünü yerine getiremez ve mikroplara karşı daha duyarlı hale getirir.

 • Kivinin cilde faydaları

  123rf / Dean Drobot

  Kivi en çok C vitamini içeren meyvedir ve C vitamininin cilt kanserini azaltmaya, cildi nemlendirmeye ve siyah noktaları gidermeye çalıştığı, ayrıca ciltteki toksinleri yok etmenin yanı sıra yüzdeki kırışıklıkların görünümünü geciktirmeye de yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Kivi maskesi

  Kivi maskesi kuru ciltler için en iyisidir, çünkü kivi suyu gözenekleri daraltır, yağlı cildin parlaklığını giderir ve cildi nemlendirip pul pul dökmeye yardımcı olur.

  Bir kivi maskesi hazırlamak için ihtiyacınız olan:

  1 çay kaşığı kivi suyu

  – Bir çay kaşığı zeytinyağı

  Yumurta sarısı.

  Nasıl hazırlanır:

  Tüm malzemeleri küçük bir tabakta iyice karıştırın, ardından yüzünüze masaj yapın ve 15 dakika bekletin.
  Yüzünüzü ılık suyla, tercihen maskeyi çıkarmak için nemli bir süngerle durulayın.
  – Kivi suyu kan dolaşımını hızlandırmaya ve cildi yumuşatmaya, beslemeye ve yatıştırmaya yardımcı olduğundan, maskeyi hemen çıkardıktan sonra farkı göreceksiniz.

  Kivi toner

  Ayrıca kimyasal katkı maddesi içermeyen kivi kabuğundan ve diğer doğal meyvelerden temizleyici bir tonik yapabilirsiniz.
  Kivi ve meyve toneri hazırlamak için ihtiyacınız olan:
  – litre su

  Kivi kabuğu
  portakal kabuğu
  Limon kabuğu

  Nasıl hazırlanır:
  Tüm malzemeleri su miktarının yarısına ulaşıncaya kadar birlikte kaynatın, ardından kabuğunu sudan boşaltın ve bir şişeye koyun.

  Bu toner, cildi yağdan arındırır, açık gözenekleri kapatır ve cilde ışıltı katar.

 • Kivinin saça faydaları

  123rf / Anna Bizoń

  Kivi gibi yüksek düzeyde antioksidan içeren meyveler saç üzerinde koruyucu etkiye sahiptir.

  Kivi, saçın rengi melanin denilen bir maddeye bağlı olduğundan ve bu madde kivide bulunan temel asitlerden biri olan fenilalanin tarafından oluşturulduğundan, beyaz saçların beyazlamasını önlemek için de faydalıdır.

  Kivi maskesi

  Kivi maskesinin sık kullanımı, uzun ve ipeksi saçların keyfini çıkarmanıza yardımcı olur.

  Bir kivi maskesi hazırlamak için ihtiyacınız olan:

  1 ezilmiş muz

  Kivi, soyulmuş ve ezilmiş

  Bir veya iki yemek kaşığı yoğurt

  Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bir saat boyunca saçınıza sürün.

 • Kivinin hamile kadınlar için faydaları

  123rf / ximagination

  Kivi meyvesi, gebeliğin çeşitli aşamalarında fetüsün büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan folat gibi pek çok besin maddesinin yanı sıra vitamin ve mineral yönünden zenginliği nedeniyle hamile kadınlar için idealdir.

  Ayrıca, annenin genellikle hamileliğe eşlik eden kabızlıktan kaçınmasına ve hemoroid problemlerinin yanı sıra hamilelik sırasında çok sık görülen diğer sindirim problemlerini önlemeye yardımcı olabilecek lifler bakımından da zengindir. Ayrıca kivi, büyük miktarda antioksidan içerir ve bu maddeler, hamilelik sırasında çeşitli vücut dokularını etkileyebilecek herhangi bir hasarı onarmak için çalışır.

  Kivi, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olduğu ve anti-toksin görevi gördüğü için hamileliği sırasında annenin ihtiyaç duyduğu en fazla C vitamini içeren meyvelerden biridir. Bu vitamin ayrıca fetüsün kıkırdak, tendon, kemik ve cilt büyümesine yardımcı olan bir protein olan kolajeni yapabilmesi için de gereklidir. Ayrıca C vitamini, vücudunuzun demiri daha iyi emmesine yardımcı olur.

 • Kivi diyetinin faydaları

  123rf / Andrea De Martin

  Kivi meyveleri yüksek oranda kalori içermemeleri ile karakterizedir, bu nedenle vücutlarını inceltmek ve fazla kilo vermek isteyenler için uygun bir besindir.

  Kivi, vücudumuzun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olan potasyum aracılığıyla vücuda aktivitesi için gerekli olan enerjiyi sağlar, böylece kivi daha fazla potasyum içeren meyvelerden biridir. Kivi, bağırsak hareketini düzenlemek ve kandaki kolesterol seviyesini düşürmek için çalışan zengin bir lif kaynağıdır ve bu nedenle bu lifler, bağırsakta uzun süre kalarak açlığı engellemeye çalışır.

 • Kivinin çocuklar için faydaları

  123rf / Corinne PERON

  Nefes darlığı ve öksürük çeken çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, haftada yaklaşık 7 gün kivi yediklerinde bu semptomların ortadan kalktığını gösterdi.

  Bu çalışma, nefes darlığı% 32, noktürnal öksürük% 27, şiddetli hırıltılı solunum% 41, kronik öksürük% 25 ve burun akıntısı% 28 azaldığından en büyük yaranın astım hastası çocuklara geldiğini buldu. Araştırmacılar bu sonuçları, kivilerin hücreleri oksidasyondan korumaya yardımcı olan flavonoidlere ek olarak C vitamini ve potasyum içerdiği gerçeğine bağladı.

  kullanışlı bilgi:

  • Kivinin pek çok faydasına rağmen, fazla yediğinizde ortaya çıkabilecek ishal veya alerji gibi bazı belirtiler vardır.
  • Kivi meyvesi serin ve kuru bir yerde altı aya kadar uzun süre saklanabilir ve bu meyveyi çok olgunlaştığında yemek isteyenler için muz veya elma meyve sepetine koymak mümkündür çünkü bu meyveler kivinin olgunlaşmasına yardımcı olan etilen gazı üretir.
 • İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
  D vitamini eksikliğinin belirtileri, nasıl tedavi edileceği ve en iyi D vitamini kaynakları. D vitamini eksikliğinin belirtileri, nas...

  D vitamini, hastalıklardan korunmak için bağışıklık düzeyini artırmak için vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitaminlerden biridir ve bu ne...

  Limonun zararlı yağ ve toksinlerden kurtulmadaki faydaları Limonun zararlı yağ ve toksinlerden kurt...

  123rf- Anna Pustynnikova Limon, vücudun ve cildin ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral içeren turunçgillerden biridir. Limon, mand...

  Beyazlatma için doğal diş macunu tarifleri Beyazlatma için doğal diş macunu tarifle...

  önceki Sonraki 123rf-Shao-Chun Wang Kadınlar için güzelliğin en belirgin belirtilerinden biri, dişlerin kadının yüzünün dış görünümünü ...

  Karaciğer kanseri Karaciğer kanseri

  123rf – Andriy Popov Karaciğer kanseri, erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyen en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Bu ha...

  BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  SON EKLENEN HABERLER
  Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

  The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

  Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

  Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

  Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

  You will never really get told about any one element plus th...

  There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

  According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

  Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

  Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

  Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

  The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

  Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

  Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

  Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

  Among the questions that you may be having is if obtaining a...

  How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

  Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

  Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

  Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

  HABERLERİ

  Situs Slot Online Terbaik

  https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

  https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

  https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

  https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

  https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

  https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

  https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

  https://gamezigo.com/slot-gacor/

  https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

  https://unblendednews.com/slot-online/

  https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

  https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

  https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

  https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

  https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

  https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

  https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

  https://hberbu.com/slot-online/

  https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/