Koroner yetmezlik hastalığı

123rf – Olena Yakobchuk

Koroner yetmezlik, kadınları etkileyen ciddi bir kalp hastalığıdır. Koroner arter, kalp kasına kasın ihtiyaç duyduğu yeterli miktarda kanı sağladığı için kalbin en önemli ana arterlerinden biridir. Ve kalbi oksijen ve besinlerle beslemeye yardımcı olur.

Koroner arterler kalbin içindeki aorttan ayrılır ve iki tür koroner arter vardır, sağ koroner arter ve sol koroner arter. Koroner arterlerden biri hayati fonksiyonlarında bozulma, defekt veya yetersizliğe maruz kaldığında kalp kasında büyük hasara neden olur ve sonrasında hastaya birçok ciddi komplikasyon oluşur. Aşağıdaki satırlar aracılığıyla, bizimle birlikte koroner yetmezlik hastalığı, nedenleri ve semptomları hakkında bilgi edinin canım, bu yüzden bizimle birlikte takip edin.

Koroner yetmezlik hastalığı nedir?

Koroner yetmezlik hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en önemli ciddi hastalık olduğu için tehlikeli kalp hastalıkları listesine giriyor ve 13 milyondan fazla Amerikalı bundan muzdarip. Ve Amerika’daki bir numaralı ölümcül hastalık olarak tanımladıklarına göre. Koroner yetmezlik hastalığı, kalp kasını oksijen ve besinlerle besleyen ve ona kan sağlayan koroner arterlerde sertleşme veya tıkanma meydana geldiğinde insanları etkiler. Ve arterlerin sertleşmesi, kalbe kan akışını azaltan birçok yağlı madde birikiminin varlığıyla, kolesterole doymuş birçok trombosit birikiminin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu arteriyel tıkanma aynı zamanda kalbi besleyen kan damarlarının ve damarlarının daralmasına da neden olur.

Koroner yetmezliğin nedenleri

1- Obezite

Obezitenin neden olduğu en ciddi komplikasyonlardan biri de koroner arter hastalığının ana nedenlerinden biri olmasıdır. Bunun nedeni vücutta biriken yağ ve gres miktarının atardamarların önemli ölçüde sertleşmesine neden olmasıdır. Yağlı ve yağlı maddeler kan damarlarının duvarlarında bir miktar birikinti oluşturduğundan. Duvarlarda biriken, yağların ve bu maddelerin kanın pıhtılaşmasına ve pıhtılaşmasına neden olan sert trombosit maddesini oluşturan bazı kimyasallar da vardır. Bu, damar duvarının hasarlı kısmında bir birikmeye yol açar. Burada kan dolaşımının daralması ve kan damarlarının tıkanması meydana gelir.

2- Çok sigara içmek

Sigara içmek insan sağlığına çok zararlı alışkanlıklardan biri olmakla birlikte en zararlı alışkanlıklarından biri de koroner arter hastalığının ana sebeplerinden biri olmasıdır. Bunun nedeni, sigaranın içindeki tütün maddesinin kanda dolaşan hücrelerin iltihaplanmasına neden olmak için yeterli olmasıdır. Bu iltihaplanma, arterlerin tıkanmasına ve sertleşmesine ve kalbe kan sağlayan kan damarlarının daralmasına neden olur. Sonuçta, kalp kasına yeterli kan sağlayarak koroner arter yetmezliğine yol açar.

3- Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı

Koroner arter hastalığı, yüksek kan basıncı ve yüksek kan şekeri riskini artıran nedenler ve faktörler arasında. Her ikisi de arterleri sertleştirir ve kalp kasına kan akışını azaltır.

Koroner yetmezlik belirtileri

Nefes alamama: Koroner arter hastalığı ile ilişkili birçok belirti ve belirti vardır, bunlardan en önemlileri şiddetli nefes darlığı, boğulma hissi ve göğüs bölgesinde dayanılmaz ağrıdır ve bu akciğerlerde sıvı toplanmasının sonucudur.

Ani bayılma: Koroner arter hastalığına işaret eden belirtiler arasında ani bayılma ve ani kalp krizine maruz kalma da yer alıyor. Bu, özellikle hafif fiziksel efor sırasında terlemeyi önemli ölçüde artırır.

Vücut şişmesi: Arterlerin tıkanması ve kalp kaslarının zayıflaması sonucu da ortaya çıkan belirtiler arasında eller ve ayaklar gibi vücut kısımlarının şişmesi ve genişlemesi yer alır.

Koroner arter hastalığının tedavisi

Aspirin tedavisi

Koroner arter hastalığını ilaçlar ve reçeteli ilaçlarla tedavi etmenin birden fazla yolu vardır. Bunlardan en önemlileri arasında, kan damarlarının duvarlarında anti-trombosit agregasyonu olan ve kalp krizi görülme sıklığını% 34 azaltan aspirinin kötüye kullanılması gelmektedir. Hasta aspirine alerjisi varsa veya mide ülseri çekiyorsa anti-clopid ve ızgara almanın yanı sıra. Bu antibiyotikler arter felci riskini azaltır.

İnhibitörlerle tedavi

Koroner hastaya da fayda sağlayan ilaç tedavileri arasında, anjin hastaları için en yararlı olan beta-inhibitörleri veya sırayla kalp verimini artıran, kas hipertrofisini azaltan ve aynı zamanda arteriyosklerozu azaltan S-inhibitörleri de dahil olmak üzere inhibitörler almak yer alır. Ayrıca tedavi edilen inhibitörler arasında kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan kalsiyum inhibitörleri bulunur.