Kuru ve yağlı ciltler için zeytinyağının faydaları ve kullanmanın en önemli dezavantajları

Zeytinyağının cilde ve vücuda faydaları çoktur, çünkü saça ve kalbe iyi gelir, örneğin zeytinyağı, kanda kolesterol birikmesini önlemeye yardımcı olan birçok asit içerdiğinden, kalbin etkilenebilecek birçok sorunu önlemesine yardımcı olur.

Vücudun kemiklerinin düzgün ve düzgün büyümesine yardımcı olmasının yanı sıra sindirim sistemi ve bağırsaklar için de çok faydalıdır ve tüm bunlara ekliyoruz ki safra kesesini içindeki taş oluşumundan koruyor, tüm bunları ve zeytinyağının cilde faydalarından henüz bahsetmedik.

Bu konu içerir …

Zeytinyağının cilde faydaları

 • Zeytinyağı, yatmadan önceki geceden sabaha kadar cilde zeytinyağı sürülerek kuru cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanılır.
 • Ayrıca yüzün içindeki kırışıklıklardan, özellikle de ince çizgilerle sonuçlanan göz altı kırışıklıklarından kurtulmasına yardımcı olur ve kırışıklıklar içeren bölgeye gece boyunca uygun miktarda yağ sürülerek kırışıklıklardan kurtulmak için zeytinyağı kullanılır.
 • Yatmadan önce konularak sabah cilde uygun bir losyonla yıkanır, yağı en az 8 saat ciltte bırakılır.
 • Zeytinyağı, özellikle çok çatlak içeren kuru dudaklar için nemlendirici olarak kullanılır, burada küçük bir damla yağı koyup geceden sabaha kadar da koyarız.
 • Bunun yanı sıra, uyku süresi boyunca yüze uygulandığında yüzdeki kırışıklıkları gideren zeytinyağı, yüze uygun miktarda yağ sürmek ve günde en az beş dakika dairesel hareketlerle masaj yapmak yüzün kırışıklıklardan hızlıca kurtulmasına ve görünümünü azaltmasına yardımcı olur. .
 • Ayrıca zeytinyağı yatmadan önce kaşlara günlük zeytinyağı kullanarak kirpikleri besler ve yoğunluğunu artırmaya ve nemlendirmeye çalışır.

Diğer faydalar

Zeytinyağı makyaj temizleyici olarak kullanılır, makyajı giderdiği ve yüzü birlikte nemlendirdiği için, uygun miktarda zeytinyağını bir parça pamuğun üzerine koyarak ve yüze geçirerek, zeytinyağı yüzle ilgili tüm kirliliklerin yanı sıra makyajı da giderir.

Zeytinyağı, yüzü ultraviyole ışınlarının etkisinden koruduğu veya önlediği veya etkisini azalttığı için yüzün kanser görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca bazı erkekler tıraş kremine alternatif olarak zeytinyağı kullanır çünkü zeytinyağı, özellikle hassas cilde sahip olanlar için tıraş olurken yüzde oluşan iltihaplanma miktarını azaltır.

Zeytinyağının cilde faydaları

Kuru ciltler için zeytinyağının faydaları

 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi zeytinyağı, çok yüksek oranda nemlendirme içerir, bu nedenle kuru cildin kaybettiği veya zarar verdiği hücreleri onarmak ve yenilemek için ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri içerdiğinden, kuru cildin kaybettiği nemin yerine geçmesine yardımcı olmak için kullanılır.
 • Kuru cilde sahip kişiler, zeytinyağıyla evde kese yaparlar ve cildine masaj yaparak cildindeki ölü deriyi soyar.
 • Ayrıca cilde çekici bir parlaklık kattığı için cilt ve lekelerdeki kirlerden kurtulmak için de önemli bir sökücüdür.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Zeytinyağının yüze faydaları ve kullanırken önemli ipuçları

Yağlı ciltler için zeytinyağının faydaları

 • Daha önce anlaştığımız gibi zeytinyağı, cildin tazeliğini korumasına ve kırışıklıkların oluşmasını engellemesine yardımcı olduğu için yağlı ciltler için nemlendirici olarak kullanıldığı için tüm cilt tipleri için en önemli nemlendiricilerden biridir.
 • Bu cilde sahip kişiler, küçük bir parça pamuğa biraz zeytinyağı sürüp ardından beş dakikadan az olmayan bir süre veya zeytinyağının yüzünde kuruduğundan emin oluncaya kadar yüzlerine masaj yapabilirler ve sonra yüzünü sadece ılık suyla yıkamak tercih edilir.
 • Zeytinyağı, yağlı cildin saflığını korumasına yardımcı olur çünkü bu cildin kırışıklıklardan ve ince çizgilerden veya oluşum eksikliklerinden kurtulmasına yardımcı olan vitaminler içerir.
 • Yağlı cilde sahip kişilerin yüzündeki sivilce veya koyu lekelerden kurtulmak için de kullanılabilir.
 • Bir kaşık zeytinyağı ile biraz limon suyu (bir çay kaşığı yeterlidir) eklediğinizde iyice karıştırın ve yüze masaj yaparak bu karışımı yüzünüzde tekrarlayarak bu karışımı kullandıktan kısa bir süre sonra istenilen sonuca ulaşıyoruz.
 • Yağlı cilt gözeneklerindeki kirler için de sökücü ve temizleyici olarak kullanılır, sadece zeytinyağı ve undan oluşan bir maske yapılarak uygun miktarda un ile iki veya üç yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilerek bu karışımı yaklaşık 10 dakika yüze sürmek mümkündür ve sonrasında tercih edilir. Sadece ılık suyla yıkayın.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Zeytinyağının vücuda faydaları ve birçok hastalığın tedavisi

Cilt için zeytinyağının zarar görmesi

Zeytinyağının aşırı kullanımı veya yanlış kullanılması, ağır olması ve yüz tarafından kolay emilmemesi nedeniyle kirin yapışmasına ek olarak yüzdeki gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir.

Ayrıca egzama veya kontakt dermatit veya benzeri hastalıklardan muzdarip kişilerin bu hastalıklarla etkileşime girmemesi ve ciddi alerjik reaksiyonlara neden olmaması için zeytinyağı kullanmaması tercih edilir.

Yağlı cilde sahip olanların yanı sıra zeytinyağının cilt ile etkileşime girmemesi ve kızarıklık yapmaması için ciltte çok fazla kullanılması tercih edilmez.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Zeytinyağının pişirmekten uzak diğer kullanımları

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin