Laktozsuz süt çeşitleri ve yetişkinler ve çocuklar için faydaları

Normal sütte bulunan laktoz alerjisi nedeniyle doktorunuz size laktozsuz süt reçete edebilir, ancak birçok kişi bu sütün ne olduğunu ve normal sütle arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyor ve sağlık açısından faydaları var mı yok mu? .

Bu konu içerir …

Laktozsuz süt

Laktozsuz süt

Laktozsuz süt, normal sütte bulunan laktoz intoleransına sahip olmayanlar için en iyi seçenektir.

Sütte bulunan ve bazı insanların sindirmesi zor olabilen bir şeker türüdür.

Mideleri laktoz intoleransı olan kişiler için, laktozu parçalamak için yeterli laktaz üretmeleri zordur.

Laktozsuz süt, laktozun parçalanmasından sorumlu olan inek sütüne laktaz eklenerek yapılır.

Laktozu sütten ayırmak, besin değerini kaybedeceği anlamına gelmez, aksine tadı ve dokusu normal sütle aynıdır ve ayrıca vücudunuza gerekli besinleri verir.

Bu nedenle, laktoz intoleransı olan kişiler yağsız süt ve laktoz içermeyen süt ürünleri yiyebilirler.

Arla organik süt, ondan yoksun en iyi türlerden biridir ve yemenizi tavsiye ederiz.

Laktoz sütten nasıl uzaklaştırılır?

Laktozun sütün içinde izole edildiği membran fraksiyonlama işlemi ile sütten laktoz uzaklaştırılır ve daha sonra sütün diğer özelliklerinden mekanik olarak ayrıştırılır.

Laktozsuz, az yağlı süt

Suudi Arabistan’daki Nada sütü, en popüler düşük yağlı laktoz içermeyen ürünlerden biridir ve ayrıca BAE’deki KoiTA Quetta’dır.

Mısır’da laktozsuz süt

Juhayna, litre fiyatı 42,95 EGP olan Mısır’da laktozsuz süt sağlıyor.

Laktozsuz süt kabızlığa neden olur mu?

Kabızlık ve laktozsuz süt arasında bir ilişki yoktur, ancak normal süte laktoz intoleransı, eksik bağırsak hareketleri nedeniyle kabızlığa neden olur.

Bu mide rahatsızlığına ve şişkinliğe neden olur ve alerjiler bazen ishale neden olabilir.

Laktozsuz süt türleri

1. Badem sütü

Badem sütü, açık sarı renkte olma eğiliminde olduğu ve kalsiyumun yanı sıra bol miktarda E vitamini ve D vitamini içerdiği ve 30 kalori ve 2 gram yağ içerdiği için inek sütüne benzer, ancak dezavantajı, protein içeriğinin minimum olmasıdır.

2. Pirinç sütü

Pirinç sütü kolesterolden yoksundur ve 250 ml’lik ambalajda 110 kaloriye ek olarak 1 gr yağ ve 2 gr protein bulunur.

3. Soya sütü

Soya sütü, en popüler laktozsuz süt türlerinden biridir, ancak organik soya sütü satın almanız ve sağlığa zararlı olduğu için genetiği değiştirilmiş soya fasulyesinden uzak durmanız tavsiye edilir.

Soya sütünün en önemli özelliği flavonoid ve potasyum içermesi ve 250 ml’lik ambalajında ​​80 kalori, 7 gr protein, 4 gr yağ ve 0,5 gr doymuş yağ içermesidir.

4. Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü ender bir kullanım şeklidir ancak laktoz içermemesi ile karakterizedir ve orta zincirli trigliserid içermesine rağmen besin değeri yüksektir.

Bununla birlikte, bu yağlar metabolizma sürecini hızlandırdıkları için sağlıklıdır ve dolayısıyla kilo kaybına katkıda bulunur.

Bebekler için laktozsuz süt

Tüm çocukların bağırsaklarında laktaz enzimi ile doğması doğaldır, ancak miktarı yaşla birlikte azalmaya başlar ve laktoz intoleransı olmayan bazı bebekler vardır.

Sahip oldukları enzim laktaz eksikliğinden dolayı dokuzuncu aydan önce doğan bebekler dahil, ancak bu durum uzun sürmez ve laktozu anne sütünde veya formülünde sindirebilirsiniz.

En popüler laktozsuz bebek maması türleri arasında Aptamil, Nuralac, Bebelac ve Ronalac bulunur.

Laktozsuz süt Almarai

Paket 250 ml laktozsuz Almarai sütü, 153 kalori, toplam yağ 8 gr, doymuş yağ 5 gr, kolesterol 24 gr, sodyum 129 mg, toplam şeker 12 gr, protein 8 gr, toplam karbonhidrat 12 gr içerir.

Laktozsuz sütün faydaları

  • Normal yoğurtla vücudunuzla aynı besinleri içerir.
  • Kalsiyum, protein ve B12 vitamini kaynağıdır.
  • Özellikle laktoza duyarlı kişiler için sindirimi kolaydır.
  • Laktozu iki tür basit şeker “galaktoz, glikoz” olarak parçalayan laktaz enziminin eklenmesinden dolayı normal süte kıyasla tatlı tadı ile karakterizedir.

Laktozsuz sütü nerede bulabilirim?

Laktozsuz sütü Carrefour ve Panda gibi hipermarketlerden temin edebilir ya da çevrimiçi mağazalardan satın alabilirsiniz.

Son olarak, laktoz intoleransı olan herkese, kabızlık, ishal ve sindirim problemlerini önlemek için normal sütü laktoz sütü ile değiştirmelerini tavsiye ediyorum.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin