Linux üzerinde Edge, Windows Terminal Preview 1.4, WSL2 güncellemeleri ve daha fazlası

Microsoft, yıllık Ignite geliştirici konferansında, Windows 10’a gelen bir dizi geliştirici merkezli değişikliğin duyurusunu yaptı. Şirket tarafından paylaşılan son blog yayınlarına göre, bu değişiklikler, platformda uygulama geliştirmeyi basitleştirmeyi ve geliştiricilere odaklanmaları için daha iyi araçlar sunmayı amaçlıyor ve üretken. Devam eden Ignite 2020 konferansının en dikkat çekici duyurularından bazıları şunlardır:

Linux’ta Edge

Microsoft’un yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısı, Windows 10, Windows 7, Windows 8, macOS, iOS ve Android dahil olmak üzere çeşitli platformlarda zaten mevcuttur. Şimdi, şirket, önümüzdeki ay kullanıcılara sunulacak olan Linux için Microsoft Edge’in bir önizlemesini duyurdu. Linux kullanıcıları yakında Insiders Web sitesinden veya yerel paket yöneticisinden Linux için Microsoft Edge Dev kanalını indirebilecekler.

Linux için Edge ile birlikte Microsoft, işletmelere daha güvenli bir tarama deneyimi sunması beklenen tarayıcıda bazı önemli değişiklikleri de duyurdu. Yeni Web Deneyimleri blogunun Ignite sürümünde bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Windows Terminal Önizleme 1.4

Microsoft, bu yılın başlarında Mayıs ayında, GPU hızlandırmalı metin oluşturma, tema desteği, sekmeler, ayırma pencereleri, kısayollar, tam Unicode desteği ve daha fazlası gibi özellikler sunan yeni bir terminal uygulaması olan Windows Terminal 1.0’ı duyurdu. Şirket şimdi, karışıma daha da fazla özellik getiren Windows Terminal Preview 1.4’ün piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Microsoft Windows Terminal Preview 1.4 Köprü desteği

Köprü desteği

Windows Komut Satırı blogundaki son bir gönderiye göre, Windows Terminal Önizleme 1.4, geliştiricilerin metin arabelleğinde yanıp sönen görüntüler eklemesine yardımcı olmak için gömülü köprüler için destek ve yanıp sönen grafik yorumlama özniteliğini işleme içerir.

Microsoft

Blink desteği

Bunun da ötesinde, Windows 10 artık kullanıcıların Windows Terminal Önizlemesini başlat menüsünden veya görev çubuğundan belirli bir profille başlatmasına izin verecek. Güncelleme ayrıca, aşağıdaki bağlantıdan duyuru gönderisine giderek kontrol edebileceğiniz birkaç hata düzeltmesi içerir.

WSL 2 güncellemeleri

Microsoft ayrıca Linux için Windows Alt Sistemi (WSL) 2 için birkaç güncelleme duyurdu. Yeni başlayanlar için şirket, WSL 2 dağıtım desteğinin artık Windows 10 sürüm 1903 ve 1909’da mevcut olduğunu bir kez daha doğruladı. Bu sayede eski sürümleri kullanan kişiler Windows 10 artık daha hızlı dosya sistemi performansı,% 100 sistem çağrısı uyumluluğu deneyimleyebilecek ve Docker Desktop’ı WSL 2 tabanlı motorla kullanabilecek.

Ayrıca WSL, önümüzdeki birkaç ay içinde Windows Insider’ların kullanımına sunulacak olan Linux GUI uygulama desteğini alıyor. Bu özellikle WSL, tamamen bir Linux ortamında çalışan IDE’ler dahil olmak üzere birkaç farklı uygulama türünü destekleyecektir. Bu değişikliğin arkasındaki mimari hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, XDC 2020 konferansındaki X11 ve Wayland konuşmasına göz atabilirsiniz.

BUILD 2020’de Microsoft, kullanıcıların WSL’yi tam olarak yüklemelerine olanak tanıyan yeni bir komut ekleyeceğini duyurdu. wsl –install. Bu özelliğin erken bir sürümü Windows Insider’lar için zaten mevcuttur ve önümüzdeki birkaç hafta içinde -Yüklemek argüman WSL dağıtımlarını yükleme becerisine sahip olacaktır. Bu, aslında, kullanıcıların WSL’yi, seçilen bir dağıtımla birlikte, yalnızca bir komutla sistemlerinde tam olarak kurmalarına izin verecektir.

Windows Paket Yöneticisi Önizlemesi

Microsoft, bu yılın Mayıs ayının başlarında BUILD 2020’de Windows Paket Yöneticisi adlı yeni bir komut satırı paket yöneticisini de duyurdu. Şirket şimdi, kısa süre içinde Windows Paket Yöneticisi’nde tanıtılacak birkaç yeni özelliği duyurdu. Bunlar arasında yeni bir Özellik Değiştirme, PowerShell otomatik tamamlama ve Microsoft Store’dan uygulama yükleme yeteneği bulunur.

PowerShell otomatik tamamlama

Şirket ayrıca önümüzdeki aylarda yayınlanacak olan değişikliklerin bir listesini de açıkladı. Bunlar, paket yöneticisi kullanılarak yüklenen tüm uygulamaları görmenize yardımcı olacak liste desteğini, tüm yüklü uygulamaları tek bir komutla yükseltme yeteneğini, paket yöneticisi dışında yüklenen uygulamaları kaldırma ve içe / dışa aktarma becerisini içerir. bir sistemden diğerine paketler.

Yukarıda bahsedilen değişikliklerin yanı sıra Microsoft, Project Reunion adlı yeni bir girişimi de duyurdu. Girişim, geliştiricilere uygulamalarına odaklanmalarına ve yeni veya mevcut koddan yararlanmalarına olanak tanıyan birleşik bir uygulama platformu sunmayı amaçlamaktadır. Project Reunion hakkında daha fazla bilgi edinmek için, aşağıda bağlantısı verilen Windows Developer Blog kaynağını takip edin.


Kaynak: Windows Developer Blog, Windows Command Line Blog (1,2,3)