Manal isminin Arapçadaki anlamı ve İslam’da Manal isminin hükmü

Manal ismi bir kıza verilebilecek en güzel isimlerden biridir ve Manal isminin birden fazla anlamı olduğu ve aynı zamanda sofistike bir anlam ifade eden en ince ve en güzel isimlerden biri olduğu ve ayırt edici olmasının yanı sıra ortak bir isim olduğu için birçok kişi ismin anlamını aramaktadır. Manal ve bu ismin İslam’daki adlandırma kurallarına ne ölçüde uyduğu.

Bu konu içerir …

Manal isminin anlamı

Manal isminin bir hedefe ulaşma arzusunu ifade ettiği ve Manal kelimesinin dilek anlamına geldiği ve bir kişinin ulaşmak istediği şeyleri ifade ettiği söylenirken, Manal’ın kişinin ulaşmak ve fiilen elde etmek istediği şey olduğu, ancak fazla çaba sarf etmeden de söylendiği söylenir. Kolay ve rahat bir şekilde ulaşılabilir.

Manal isminin Arapça’daki anlamı

Arapçadaki Manal ismi kadınsı bir bilimsel isimdir ve Manal ismi Arap dilinden gelmektedir.Geçmişte Araplar hediyeyi ya da birbirlerine verdiklerini çağırdıkları için geçmişte hediye ya da armağan olarak biliniyordu.

Ayrıca, daha önce de bahsettiğimiz gibi, Manal’ın adı neyi başarmak istediğini gösterir ve bu hedefe ulaşmak zor veya kolay olabilir.

Manal isminin sözlükteki anlamı

Manal, Nal veya Nell’in mem kaynağıdır ve anlamı, bir kişinin elde etmek istediği bir şeye atıfta bulunabilir veya aynı zamanda bir şeyin kazanımına veya başarısına da atıfta bulunabilir.

Ve anlamı cümleye göre de değişebilir, örneğin “ondan kazanmaz” cümlesinin anlamı “onu etkilemez”, dolayısıyla anlamının daha önce bahsettiğimiz anlamlardan farklı olduğunu görürüz.

İslam’da Manal isminin verilmesi hakkında karar

Ebeveynlerin çocuklarının isimlerini seçerken uymaları gereken bazı kurallar vardır: İsimlendirmenin en önemli kurallarından biri, yenidoğanın isminin Allah’tan başka kimsenin ibadetine atıfta bulunmaması ve Yüce Allah ile hiçbir müşrikliğe atıfta bulunmamasıdır.

Ayrıca isim, kötü bir anlam veya suçlanacak bir şey ifade etmemeli, ayrıca ismin sahibine hakaret eden veya İslam’dan sorumlu olan bir anlamı olmamalıdır.

Kızlara müminlerin annelerinin, erkek çocuklarının ise peygamber ve sahabelerin adlarının verilmesi tercih edilirken, oğullara başka güzel isimler vermek ve âlimlerin üzerinde anlaşamadığı isimlerden kaçınmak da mümkündür.

Bu yüzden Manal isminin iyi bir anlamı olduğunu ve kızların isminin olmaması için hiçbir neden olmadığını görüyoruz, bu yüzden kızlara İslam’da Manal adıyla hitap edilebilir.

Manal isminin anlamı

Manal isminin psikolojideki anlamı

Psikologlar, adın bir insanı hayatı boyunca bırakmayan tek şey olduğunu ve adın bir kişinin unvanı gibi olduğunu, böylece her birimizin adıyla tanımlanabileceğini söylerken, bazı psikologlar da bir kişinin bir şansa sahip olduğunu ve adının anlamından bir pay aldığını ekledi.

Ve Manal isminin kendine özgü ve iyi bir anlamı olduğu için, bu ismin sahibi güçlü, aklı başında ve neşeli bir kişilik olduğu için birçok iyi niteliğe de sahiptir.

İsim sahibi Manal’ın nitelikleri

 • Manal isminin taşıyıcısı, kendi tarzıyla etrafındakilerin kalbini toplayabildiğinden, çok nazik ve zarif olduğu için kendi tarzına sahip, bu da onu hayatının her alanında kendi sistemine sahip olduğu için çevresindeki birçok kişinin ilgi odağı haline getiriyor.
 • Manal isminin sahibi her zaman kendisine ihtiyacı olan herkese yardım etmeye çalışır, çünkü iyi kalplidir ve bir insan onunla konuşurken kendini rahat hisseder, ayrıca düşüncesinin iyi, farklı ve makul olmasıdır.
 • Ayrıca, etrafındakileri desteklemeyi, onları güçlendirmeyi ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı seviyor ve birçok insan ona güveniyor ve onunla rahat ve sorunsuz bir şekilde konuşabiliyor.
 • Manal isminin sahibi, kökeninde sessiz bir karakter olmasının yanı sıra, doğru bir şekilde düşünebilmek için bazen tek başına oturması gerektiği için sorunlarıyla sakin bir şekilde yüzleşebilmektedir.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi sessiz bir karakter olmasına rağmen inatçılığı sever, büyük ölçüde inatçı bir karakterdir ve her zaman kendi fikrinin en doğru olduğuna inanır ve başka bir görüşü kabul etmez ve her zaman bunu kanıtlamaya çalışır.
 • Manal isminin sahibi, hayattaki en hırslı kişiliklerden biridir, her zaman istediğini elde etmeye çalışır ve çoğu zaman biraz çabayla bunu başarabilir.

Manal’ın İngilizce adı

Manal isminin anlamı

Ayrıca ilginizi çekebilir: Türk kız isimleri Türkiye’deki nadir ve en popüler kız isimleridir.

Manal Adı

Tüm ebeveynler çocuklarını şımartmaktan hoşlanır, bazıları bunu çocuklarına aşırı bir sevgi olarak görür, bazıları ise çocuklarının adını üzerlerinden atmak için şımartır, böylece Manal ismini şu şekilde gösterebilir ve azaltabilirsiniz:

 • Luna
 • Nuna
 • Nani
 • ondan
 • مّنّ
 • لولي
 • لولا
 • Meme

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kur’an-ı Kerim’den küçük kızınıza kız isimleri (150’den fazla isim)

Manal’ın adı dekore edilmiş resimlerle:

Manal isminin anlamı

Manal isminin anlamı

Manal ismini ünlüler taşır

Manal adında birçok ünlü kişi var:

Uluslararası Şef Manal Al-Alam: Ürdünlü bir aşçıdır ve Ürdün Ain Shams Üniversitesi’nde psikoloji çalışmalarını tamamladıktan sonra yemek pişirme ve yabancı yemekler konusunda birçok çalışma yaptı ve şimdi farklı ülkeler için farklı türlerde yemekler hazırlayabilen dünyaca ünlü bir aşçı oldu.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Aşk anlamına gelen kız isimleri .. romantik ve rüya gibi isimler sevenler için

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin