ManzaralarKonusuna başvurabilirsiniz manzara duyarlı olan her şeyle ilişkilendirirsek bir kişi tarafından zamanında bir habitatta görülmek. Bu manzaranın izleyicinin gözünde belli bir güzelliği yansıttığı fikri, kökleri insanlardan gelen bir fikirdir. Tüm sanatsal ifadeler, manzaranın bu güzelliğini yakalamak istedi. Dolayısıyla bu çağrışım.

Manzaralar

İklim türüne göre manzara

Sıcak Manzaralar

Bu tür peyzajın ana özelliği, sıcaklıkların yüksek olmasıdır. Bunun nedeni, güneş ışığının doğrudan bu tür manzaralara girmesidir. Aslında doğrudan yere çarpıyor. Bu iklim durumu, bu yerlerin biyolojik çeşitliliğinin çok zengin olmasına yardımcı olur. İçinde birçok hayvan ve bitki türü gelişir.

Soğuk Manzaralar

Yıl boyunca pratik olarak düşük sıcaklıklarda yaşam alanlarında bulundukları fikri ile ilgilidir. Bu tür bir manzara, yaşayanlar için pek de çekici değildir. Diğer özellikler arasında, az ışıklı manzaralar vardır, çünkü sürekli bulut varlığından dolayı güneş nadiren görünürdür.Bu tür bir peyzajı farklı kılan bir başka özelliği daha var, yani bitki örtüsünün az olması. Sonuç olarak çok az hayat var. Bu, bu tür bir arazinin oturulamayacağı anlamına gelmez. Çoğu insan için biraz çekici, ancak bazıları bu tür manzaralarda yaşamayı seçecek.

Ilıman Manzaralar

Bu durumda manzara, ortalama sıcak ve soğuk arasında hoş bir iklimde gelişir. Bu durumda, biyolojik çeşitlilikteki zenginlik optiktir ve çok çeşitli canlılar ve bitkiler sunar. Özellikle bitki örtüsü konusunda çok fazla zenginlik var. Biyolojik çeşitlilik açısından bakıldığında, pratik olarak bu tür arazilerde ormanlar ve ormanlar gelişir.

Nehir ormanı

Doğası gereği manzaralar (insan müdahalesi olmadan)

Antarktika manzaraları

İnsanlar üzerinde yaşamaya karar verirlerse zorluk çıkaran bir manzara türüdür. Temel özelliği, sıcaklıkların aşırı derecede soğuk olmasıdır. Manzara, sözde buzulların, buzdan oluşan büyük yapıların heybetli varlığını göstermektedir. Bu tür yerlerde çok fazla kar bulunur.

Güney kutbu manzarası

Kıyı Manzaraları

Bu kategoriye giren manzaralar, doğrudan denize bağlı olmaları temel özelliğine sahiptir. İnsan için bu tür bir peyzaj, hem doğal güzelliği hem de denizle olan bağlantısı ve sunduğu yemek olanakları açısından oldukça çekicidir. Balıkçılık faaliyeti çok sık gerçekleşir.

Deniz kıyısındaki şehir

Çöl manzaraları

Bu tür peyzajların sahip olduğu temel özelliklerden biri, gündüz yüksek sıcaklıklar ve gece düşük sıcaklıklardır. Bitki örtüsüne gelince, kaktüsler çoğunlukla çok azdır. Arazi alanı boyunca, bu yerlerde kalmayı biraz daha zorlaştıran güçlü bir kum varlığına sahiptirler.

Çöl

Düz Manzaralar

Bu tip peyzajın ana özelliği, dağlık bir alandan farklı olarak, arazinin uzantısında bazı kotların ılımlı bir şekilde bulunmasıdır. Çevrelerinde bazı nehir yatakları ve hatta küçük göller var. Bu nedenle tarıma adanmış insanlar için cazip bir yerdir.

Sade

Deniz manzaraları

Bu tür bir manzara, doğrudan denizin altında bulunan ve gösterilenlerle ilgilidir. Çok az insanın bildiği deniz tipi bir biyoçeşitlilik sunar. Bu yüzden biraz dalış yaptığınızda veya belgesel seyrederken, güzelliği hayal edemeyeceğiniz renk ve şekillerde görebilirsiniz. Giderek daha çok keşfedilen en çekici manzaralardan biridir.

Deniz akvaryumu

Dağlık manzaralar

Dünyanın farklı noktalarında bir dizi yükselti olması gibi belirli özelliklerle gösterilen her türlü peyzajı ifade eder. Başka bir deyişle, dağlık manzara, önemli yükseklikler sunan ve aynı zamanda alçak yüksekliklere sahip sıralı bir yüzeyde bulunan bir dizi yüzeye sahiptir.

Bu tür peyzajın ana unsuru dağlardır. İnsana güzel bir manzara sunsa da, coğrafi ve jeolojik açıdan dağlar biyolojik çeşitliliğe önemli bir değer katmaktadır. Dağlara yakın olan yerlerin sıcaklığını belirli bir şekilde düzenler. Ayrıca yağmur yağdığında suyu tutarlar.

Dağ manzarası

Orman Manzaraları

Bu manzaralar, biyolojik çeşitlilik açısından önemli bir zenginliği yansıtır. Ek olarak, çeşitli hayvan türlerini ve çok çeşitli bitkileri ve diğer bitki örtüsünü gözlemlemek de mümkündür. Dünya gezegeninin sahip olabileceği en iyi manzaralardan biridir. Ancak ağaçların kesilmesinden önce birçok toprak parçası insan eli ile yok oluyor.

Ormandaki ağaç

Vadiler manzaraları

Bu durumda, manzaralar, birkaç dalgalanma ile bir arazi uzantısı sunar, pratik olarak çok düz olduğu ortaya çıkar. Diğer peyzaj türlerinin aksine bitki örtüsü o kadar zengin değildir. Sıcaklıklar güzeldir ve bu tür yerler sığır otlatmak için idealdir. Bu arazilere sirgo, aspir ve ot gibi bitkiler ekilebilir.

Açık manzara

İnsan elinin varlığıyla manzaralar

Tarım Manzaraları

Bu manzara, gerekli yiyeceği elde etmek için araziden yararlanma insan ihtiyacına cevap veriyor. Genel olarak, ovalar olarak bilinen alanlar, hem iklimden hem de suya erişimden yararlanılarak, bir ekim planı geliştirmek ve ardından bazı meyve ve / veya sebzelerin hasadını yapmak için tarım arazilerine dönüştürülür.

Hasat edilmiş buğday

Kültürel Mimari Manzaralar

Kültürel amaçlar için bir mimari kompleks geliştirmeye mahkum olan yerleri ifade eder. Hem mimarideki eğilimleri hem de diğer kültürel etkinlik türlerini sunmak için kamusal alanların optimizasyonunu gösterirler. Ayrıca turizm merkezi olarak kabul edilirler.

Yunan türleri sütunlarıyla manzara

Karayolu Manzaraları

Bir tür arabada hareket ederek bir yerden diğerine gitmek için izlenecek yolu kesin olarak gösteren asfalt yapıları ifade eder. Ağaçların varlığı, hatta sıradağlar ormanları veya denizin kendisi bir gösteri gibi diğerleriyle tamamlandığında bu tür manzaradan çok keyif alabilirsiniz.

Vadi boyunca yol

Şehir Manzaraları

Bu manzaralarda, büyük binalar ayırt edici bir unsurdur. Ayrıca belirli bir arazi alanında önemli bir konut ve iş geliştirme vardır. Altyapısının doğası, şehri ayırt etmeyi kolaylaştırır. Bu tür bir manzara, önemli sayıda insana ev sahipliği yapmaktadır. Geceleri ışıkla manzaraya hayran kalabilirsiniz.

Gece bakımı

Endüstriyel Manzaralar

Bunlar, içlerinde, tam olarak endüstriyel olan bir dizi üretim faaliyetinin kaderinde olduğu hatırı sayılır miktarda bina olduğu özelliğine sahip olan manzaralardır. Yani büyük fabrika komplekslerinden bahsediyoruz. Bazıları için bu tür peyzaj çekici olabilir veya olmayabilir. Gerçek şu ki, ekonominin ve insanlığın gelişmesi için hayati öneme sahipler.

Endüstriyel peyzaj

Köy Manzaraları

Ailelerin sığındığı düzenli bir dizi ev dizisine sahip olan manzaralara karşılık gelirler, aralarında kasabanın kendi kentselliğini şekillendiren bir dizi sokak yer alır. Şehirlerin aksine, kasabaların temel özelliği, çevrelerinde ve hatta şehrin içinde bitki örtüsünde çeşitlilik olmasıdır.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 11. Bir çeşit manzara. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-paisajes/.)