Mevsimsel kepeği tedavi etmek için 6 etkili çözüm

Mevsimlerin farklılaşması ve değişmesi ile çoğumuz için saç derisinde ve saçta beyaz pullar şeklinde ortaya çıkan ve kaşıntıya neden olabilen kepek sorunu artmaktadır ve bunun nedeni kuru saçtır ve bazen kepeği gidermek için krem ​​ve şampuan kullanmaya ne dersek de, bize yeterince etkili veya hızlı bir sonuç vermemektedir.

Bu yazıda size kepeğe neden olan en önemli nedenleri ve ondan kurtulmanın yollarını göstereceğiz.

Kepeğe neden olan en önemli nedenler:

Yağlı saç derisi:

Saçlı deri yağlıdır ve bu yağ bezinde kusur olması kepeğe neden olur.

Kimyasalların kullanımı:

Saç bakımında şampuan, saç kremi ve şekillendirici krem ​​gibi kimyasalların kullanılması da kepek riskini artırmaktadır.

Saç yıkamak değil.

Saçın yıkanmaması ve temizlenmemesi kafa derisinde kir ve yağlı yağların birikmesine ve bu da saç derisinde kepeklenmeye neden olur.

– doğum kontrol hapları :

Kadınların doğum kontrol hapı kullanması, deri hücrelerinin büyümesinin yanı sıra şapka ve peçe kullanımını da etkiler ve kafa derisinde artan terlemeye neden olan, kepeğe neden olan sıkı veya pamuklu olmayan malzemelerle başın örtülmesini etkiler ve kepeğin nedenleri kafa derisine yapılan yanlış bakım yöntemlerine bağlı değildir.

Sedef hastalığı:

Saçlı deride kepek oluşumuna ve ölü derinin birikmesine yol açan sedef hastalığı. Kepeğe yol açan bir cilt hastalığı olan egzama.

Duyarlılık:

Bazı nemlendiricilerin ve saç için kullanılan kremlerin bileşiminde bulunan maddelere karşı duydukları hassasiyet kepeğe neden olur, malassezia mantarları cildi tahriş eder ve kepeğe neden olur, sadece bu değil, erkeklerin sahip oldukları erkeklik hormonları sonucunda kepeğe daha duyarlı olduklarını görmekteyiz.

Tedavi Yöntemleri:

Kepek, dikkatli olmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde önlenebilir ve ortadan kaldırılabilir:

Saçlar için besleyici yiyecekler yiyin.

Saç için besleyici yiyecekler yiyin ve saça kepekten koruyan unsurlar sağlayın.

Kafa derisine masaj yapmak:

Saçları yıkarken masaj yaparak kafa derisindeki kan dolaşımını harekete geçirmek.

Enfeksiyonlardan kurtulun:

Ayrıca kafa derisindeki enfeksiyonları da ortadan kaldırır.

Doğal yağlar:

Doğal yağların kepekleri gidermede önemli ve etkili bir rolü vardır, bu nedenle hindistancevizi yağı, badem yağı, çay yağı, aloe vera yağı ve hint yağı dahil çeşitli türleri ile saç derisine masaj yapabilir ve bir süre elle masaj yapabilirsiniz.

-Çemen tohumları :

Kepek tedavisinde kullanılabilecek önemli maddeler arasında çemen otu tohumları da vardır.Çemen otu potasyum, vitaminler, asitler, nikotin, protein ve diğerleri gibi kafa derisini besleyen birçok önemli madde içerir.

Aspirin:

Saç yıkamak için kullanılan şampuana aspirin ilave etmek kepeği ortadan kaldırır.Yoğurt, saç ve saç derisine beslenme maskesi olarak uygulandığında ve kepeklenme süresinden sonra da yıkanır.

-Elma sirkesi:

Elma sirkesi kepeği gidermede güçlü bir etkiye sahiptir, bu nedenle saçı yıkamak için suya bu maddeyi eklemek, saçı parlak ve sağlıklı hale getirmenin yanı sıra kepekleri de etkili bir şekilde ortadan kaldırır.