Mide ülseri semptomları, nedenleri ve tedavi yöntemleri

Mide ülserleri, mide zarını etkileyen ve mide asitleri ile mide çeperi arasındaki dengede bozulmaya neden olan yaralardır.Mide ülserlerinin semptomları değişiklik gösterir, ancak kanama gibi komplikasyonlar ortaya çıktığında her zaman ortaya çıkmaya başlarlar.

Bu konu içerir …

Mide ülseri belirtileri

Mide ülseri belirtileri

Mide ağrısı

Mide ülserlerinin en yaygın semptomu üst karındaki yoğun ağrıdır ve bu ağrı, boyun gibi vücudun daha yüksek kısımlarına veya göbek kordonu gibi alt kısımlara uzanabilir.

Bu ağrı, yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkar ve süresi, birkaç dakika sürebildiği için, başka bir kişide birkaç saat sürdüğü için, durumun niteliğine göre değişir.

Bazen karın ağrısına sırtı etkileyen bir miktar ağrı eşlik eder ve karın ağrısı o kadar güçlü olabilir ki kişi ağrıya tahammülsüz olduğu için uykudan uyanır.

Mide boşaldığında ağrının şiddeti artar ve bu nedenle mide asidini nötralize eden bazı besinler yenebilir.

Bir kişi hazımsızlığı tedavi eden antasitler gibi bazı ilaçlar alırsa karın ağrısı azalabilir, ancak mide ülseri kökünden tedavi edilmezse ağrı kısa sürede geri döner.

Hazımsızlık

Hazımsızlık mide ülseri ile ilişkilidir, ancak yine de bu belirti tüm mide ülseri vakalarında görülmez ve insanlar genellikle hazımsızlığı mide ekşimesi ile karıştırır ve aralarındaki fark, mide ekşimesinin, tıpkı GERD’li kişilerde olduğu gibi mide asitlerinin üst kısma geri akışına yol açmasıdır. .

Geğirme

Mide ülseri olan kişilerde, özellikle çok miktarda yağ içeren bazı yiyecekleri yerken ortaya çıkan semptomlardan biridir ve geğirme, şişkinlikten kaynaklanır.

Anoreksi

Mide ülseri olan bir kişi kendini tok hisseder ve yemeğe ihtiyaç duymaz.

Yorgunluk ve yorgunluk

Mide ülserinin ana belirtilerinden biri, kişinin kendini hasta hissetmesi ve çok stresli hissetmesi nedeniyle normal olarak herhangi bir faaliyet yapamamasıdır.

Kilo kaybı

Dolgunluk ve iştahsızlık duygularının bir sonucu olarak mide ülseri kilo vermeye başlar.

Tıbbi müdahale gerektiren belirtiler

  • Bir kişi mide ülseri olduğundan şüphelenirse, özellikle semptomları bir günden fazla sürecekse veya semptomlar zaman zaman tekrarlarsa, bir doktora görünmesi önerilir.
  • Mide delinmesi veya kanama gibi herhangi bir komplikasyon durumunda doktora danışılmalıdır ve bu komplikasyonlar anemi semptomlarının ortaya çıkması veya sürekli yorgunluk hissi, nefes alamama veya bayılma ile tespit edilebilir.
  • Şiddetli vakalarda, mide ülseri komplikasyonları, siyah dışkı veya kan kusması ile gösterilir ve ardından derhal tıbbi müdahale gerekir.

Mide ülseri nedenleri

  • Aspirin, naproksen ve ibuprofen gibi antiinflamatuar ilaçların kullanımı veya Helicobacter pylori enfeksiyonu gibi mide ülserlerinin birçok nedeni vardır.
  • Bazı nadir durumlarda, mide ülserlerinin nedeni vücudun asit üretim hızındaki artıştan kaynaklanan Zollinger-Ellison sendromudur.

Mide ülserlerini tedavi edin

  • Mide ülseri tedavisi, nedene bağlıdır, ancak çoğu ülser, mide hücrelerinin asit üretmesini engellediği için antibiyotikler ve proton pompa inhibitörleri olarak adlandırılan ilaçlar alınabildiğinden, genellikle bir doktor reçetesi takip edilerek tedavi edilir.
  • H. pylori’yi öldürebilen faydalı bakteriler olduğundan probiyotik takviyeleri de alabilirsiniz.
  • Kanamanın eşlik ettiği mide ülseriniz varsa, yoğun tedavi ve kan nakli için hastaneye yatırılmanız gerekecektir.
  • Nadir durumlarda, mide ülserleri, özellikle ülser daha önce tedavi edilmesine rağmen geri gelirse veya bir mide yırtılması meydana gelirse, ülserin ince bağırsağa akmasını önlemeye ek olarak cerrahi müdahale gerektirir.

Bu makalenin sonunda mide ülserlerinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini açıklamanın yanı sıra mide ülseri semptomlarını ve acil tıbbi müdahale gerektiren belirtileri gözden geçirdik.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Hayatınız ve ailenizle ilgili mümkün olan en iyi çözümlere ulaşmanıza yardımcı olmak için ince bir dergide buradayız, bu nedenle herhangi bir soru veya önerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin