Mide ülserini tedavi etmenin basit alışkanlıkları ve yolları

123rf – Andriy Popov

Bilim adamları mide ülserlerini midenin iç duvarlarında oluşan çeşitli boyutlarda ağrılı ülserler olarak tanımlıyor. Koruyucu mukoza zarını kaybedenler, böylece içlerindeki sinir uçları, pepsin (besin proteinlerinin kimyasal olarak parçalanmasına yardımcı olan enzim) gibi mide asitlerine maruz bırakılır.

Ülser, yemek borusu ile mide (göğüs bölgesi) arasında ve diyaframın altındaki göbeğe kadar yanma hissi olarak başlar. Hasta genellikle yemekten kısa bir süre sonra ağrı hisseder. Bu semptomlara mide bulantısı, şişkinlik, nefes almada zorluk, geğirme, kusma ve iştahsızlık hissi eşlik edebilir ve diğer zamanlarda dışkıda kan olabilir.

Bilim adamları, yaptıkları araştırmalar sonucunda, mide ülseri vakalarının% 80’indeki gerçek suçlunun, bir mikropun mideye girmesi olduğunu ve bunun da ülserle enfeksiyon olasılığını artıran enfeksiyonlara yol açtığını bulmuşlardır. Ve bu mikroplar, iltihap ortadan kalkıncaya ve bununla birlikte ülser olasılığı azalıncaya kadar antibiyotiklerle yok edilir. Diğer ülser vakalarında olduğu gibi, aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler ve antienflamatuarlar almaktan kaynaklanır. Bu ilaçlar mide duvarlarını koruyan mukus üretimini azaltır. Ve bir doktora danışarak ve bu ilaçları değiştirerek mide ağrısı hafifletilebilir.

Basit tedavi yöntemleri

İlk: bitkisel tedavi

Meyan kökü

Meyan kökü bitkisi ülser hastalığıyla mücadelede büyük etkiye sahiptir ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra antienflamatuvar özelliklere de sahiptir. Yüksek tansiyona neden olan asitlerden birinin uzaklaştırıldığı bir tipi vardır. Tablet şeklinde mevcuttur. Reçeteyle alınır.

50 gram meyan kökü bir litre suda 10 dakika kaynatılarak ve ardından 5 saat soğumaya bırakılarak da haşlanmış meyan kökü alınması mümkündür. Bu kaynamış sudan 3 hafta boyunca günde 3 bardak içebilirsiniz. Ancak tansiyonu yüksek olan herkes bu haşlanmış içeceği içmekten kaçınmalıdır.

Karaağaç otu

Karaağaç ayrıca bağırsağın iç duvarlarının kaplanmasına ve korunmasına yardımcı olarak tüm sindirim sisteminin sağlığını destekler. Bilim adamları bu basit ülser önleyici tarifi hazırlamayı tavsiye ediyorlar: bir kaseye iki yemek kaşığı karaağaç kabuğu tozu koyun ve bir tür yumuşak hamur haline gelene kadar üzerine biraz su ekleyin, sonra iyice karıştırın, biraz bal ekleyin ve iki veya üç kez alın. Öğünler arası.

İkincisi: probiyotik yöntem

Bu yöntem zararlı mikroplarla iyi mikroplarla savaşmaktan ibarettir.Probiyotikler bazı yoğurt ve yoğurt türlerinde bulunur ve antibiyotikler tamamlandıktan sonra alınabilir. Antibiyotikler tedavi sırasında mide ve bağırsaklardaki iyi mikropları yok etmeye çalıştığından, vücudun bağışıklığını arttırmak için diyetlerde porsiyon lor ve ekşi yoğurt tüketilmelidir.

Üçüncüsü: Alerjiye neden olan gıdalardan kaçının

Bazı besinler alerjik reaksiyonlara, mide duvarında tahrişe ve yanma hissine ve sindirimde rahatsızlığa neden olur. Ayrıca bazı antienflamatuarlar aynı ağrıya neden olur, bu nedenle bu alerjilere neden olan gıdalardan kaçınılmalıdır. Tahrişe neden olan en yaygın yiyecekler şunlardır:

Süt ve süt ürünleri, buğday, çilek, turunçgiller, fındık, istiridye ve soya, baharat yönünden zengin besinler, acı biber ve acı biber, buzlu içecekler, çikolata, kahve ve asit yönünden zengin besinler. Çok fazla şeker ve yağ yemekten kaçınma ihtiyacı ile. Duyarlılığa yol açıp açmadığına bakılmaksızın asit salgısının artmasına katkıda bulunur. Doktorlar ayrıca çiğ domates ve ananasın yanı sıra beyaz unla hazırlanan tüm gıdalardan kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Hamilelik durumunda

Özellikle ilk üç ayda herhangi bir mide ülseri tedavisi almadan önce hamilelik doktorunuza danışmalısınız.