Mısırın sağlık ve estetik faydaları

Mısır ayrıca vücuttaki hayati süreçlerin düzgün çalışmasına yardımcı olan B5 vitamini içerir. Aynı zamanda, anne adayının hücre yenileme ve inşa etme sürecinde yardımcı olan folat içerir. Ayrıca, kanseri azaltmaya çalışan C vitamini içerdiği için bağışıklığı güçlendirmeye de çalışır. Mısırda bol miktarda lif bulunması nedeniyle kandaki yüksek kolesterolü düşürmeye ve diyabete maruz kalmayı azaltmaya ek olarak. Bununla birlikte, vücudun geri kalanına birçok başka sağlık yararı vardır, bunlardan bazılarına aşağıdaki noktalarda değineceğiz.

Mısırın kalp sağlığı için faydaları

Mısırın insan vücudu için pek çok faydası vardır Mısır yağı, omega-3 gibi kardiyovasküler sağlığı korumak için önemli yağlar olan çok sayıda tekli doymamış asit içerir.Kandaki zararlı kolesterolü düşürmek için çalışan araçlardan biri olmasının yanı sıra LDL. Bu, kan damarlarının tıkanma sıklığını azaltmaya ve yüksek tansiyonu düşürmeye yol açar. Ayrıca felç ve ateroskleroz riskini de önlemeye çalışır. Mısır yağında doymamış yağların yaklaşık% 60’ı ve tekli doymamış yağların yaklaşık% 30’u vardır. Mısır, vücuttaki sıvı dengesini sağlamada önemli bir rol oynayan potasyumun büyük bölümünü içeren elementlerden biridir, bu nedenle her yüz gram mısır 270 mg potasyum içerir. Mısır aynı zamanda kandaki kolesterol emilimini azaltmaya da çalışır, çünkü büyük oranda fitositol içerir ve bu da kalp sağlığına fayda sağlar.

Mısırın sindirim sistemi için faydaları

Mısır, büyük oranda lif içerir ve bu da çözünür lifleri emerek kan damarlarındaki zararlı kolesterolden vücuttan kurtulmaya çalışır. Lif, bağırsak hareketini iyileştirmenin yanı sıra kabızlığı önlemeye de çalışır, bu da irritabl bağırsak hastalığı ve ishali önlemeye yol açar. Mısır, hemoroidi azaltmanın yanı sıra kolon kanserini önlemede de büyük rol oynar.

Mısır ununun cilde faydaları

Mısır, ciltte oluşan sivilce ve sivilcelerin tedavisinde büyük rol oynadığı ve onlardan kurtulmanın zor olduğu için cilde birçok faydası vardır. Cildi içinde biriken kirlerden arındırma kabiliyetinin yanı sıra. Ultraviyole ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan güneş yanığı ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde de büyük rolü vardır. Aynı zamanda cildi soyarak ve içindeki zararlı planktonları ortadan kaldırarak ölü deriden kurtulmaya da çalışır. Bu nedenle mısır unu, cildin salgıladığı fazla yağdan cildi arındırarak sivilce görünümüne yol açtığı için yağlı ciltler için iyi bir eksfoliyatördür.

Suyla seyreltilmiş elma sirkesi artı 3 yemek kaşığı mısır unu kullanarak doğal bir mısır unu ovalaması yapabilirsiniz. Malzemeleri orta boy bir kapta iyice karıştırın, ardından temiz cilde uygulayın. 10 dakika ciltte bırakın, ardından sabun ve suyla yıkayın. Yağlı ciltler için maske kullanılması durumunda, elma sirkesini seyreltmeden kullanın. Hassas ciltlerde sirkeyi sadece suyla değiştirin.

Anemi tedavisinde mısırın faydaları

Mısır, büyük oranda B12 vitamini içerir ve bu da kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, eksikliği vücutta dengesizliğe yol açan, anemi ve anemiye yol açan büyük oranda folik asit ve demir içerir. Anne adayı ve doğmamış çocuğu için de aynı amaç için önemlidir. Bu nedenle kansızlığı önlemek için günlük yiyeceklere mısır eklenmesi önerilir.