Modem türleriO modem bilgisayar ekipman sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Temelde onun ana işlevi, dijital olarak yayılan sinyalleri yakalamak, yorumlamak ve kodlayarak bunları analog sinyallere dönüştürmektir.. Bu görevle internete erişebileceksiniz. Genellikle telefon hattı bir iletişim kanalı olarak kullanılır.

Telefon hattından yapılan şey, iki tür bilgisayarı uzak bir kanaldan birbirine bağlamaktır, böylece ilgili olduğu düşünülen her tür bilgi değiş tokuş edilebilir. Bu veri bağlantı modeli, dünya çapında en çok kullanılan modellerden biri olduğu ve aynı zamanda düşük fiyatlar nedeniyle çok erişilebilir olduğu ortaya çıkıyor.

İki bilgisayar arasındaki iletişimin gelişme şekline devam edersek, şu şekilde çalıştığı bilinmektedir: Bir yandan, “taşıyıcı” adı verilen bir sinyal türü yayılır ve anlaşılır ki, verileri diğer bilgisayara alır; ikincisi “modülatör” olarak adlandırılır. Tarihsel bir bakış açısıyla, kullanılacak ilk modem sistemi 1960’dı.Bu modemler bir şekilde bazı verileri uzaktan alıp verme amacını yerine getirmiş olsalar da yine de bazı eksiklikler gösterdiler. Özellikle uzun mesafelerde bilgi alışverişi konusunda. Ve belirli bir şekilde, ses ve / veya video formatındaki bilgileri işlemek karmaşıktı. Çok karmaşıktı.

Daha sonra, modemi çekici bir iletişim cihazı yapan bazı teknik sorunlar geliştirildi. Bu önemli katkılardan biri, otomatik olarak iletişim kurma sorunuydu. Yani modemlerde çevirmenin otomatik olarak yapılmasına yardımcı olan anahtarlı bir ağ sistemi kurulmuş ve cevap basittir.

Bir modemin geleneksel bir şekilde çalışma şekli şöyledir: modem, “taşıyıcı” adı verilen kanaldan bir dizi sinyal yaymaktan sorumlu bir modülatör olarak tam olarak çalışır; Genel terimlerle aynı şey, “modüle edici” kısma doğru küçük elektrik sinyalleri vasıtasıyla uygulanır.

Sözde modülasyon sinyali durumunda, gerekli olan kanallar aracılığıyla doğru zamanda iletilebilmesi için stratejik olarak toplanan tüm bu bilgilerdir. Şimdiye kadar bilginin henüz iletilmediğini, yani modülatörün yalnızca içeriğin iletimini hazırladığını not etmek önemlidir.

Genel olarak, “modüle ettiği” elemanlar, bilginin frekansı, büyüklüğü ve fazı ile ilgilidir. Bu, “taşıyıcı” bilgilerinin tamamının veya bir kısmının bazı durumlarda değiştirilmesini mümkün kılar. İletişimi ve iletilmesi gereken bilgiye bağlı olacaktır. Bu karmaşık bir işlemdir.

Modem türleri

Analog Modemler

Bu durumda, bu tip modemlerin, bir bilgisayar ekipmanı tarafından işlenen dijital sinyalleri telefon ağına doğru analog sinyale dönüştürme işlevine sahip cihazlar olduğunu görüyoruz. Bu işlem her iki yönde de, yani bilgisayardan telefona ve tersi yönde çalışır. Bu modemler genellikle en çok kullanılanlardır.

Bu tip modemlerin sunduğu avantajlardan biri de, bu cihazların yongalarının tasarımı ve çalışması standartlaştırıldığı için, bulunabilen farklı modemlerin her biri arasında herhangi bir farklılık bulunmayacak olmasıdır. Bir şey varsa, farkedilecek olan şey, farklı bir şey olarak bunların yapısıdır.

Bu tür modemlerin özellikleri, 9.6 Kbps aralığında maksimum 56 Kbps’ye kadar bir hızdır.Bir fikir vermek için, birkaç saatten maksimuma kadar uzanan bir süre dayanabilir. birkaç dakika içinde aynı bilgiler. Analog modemlerle ilgili bir sınıflandırma olduğunu ve bunların iç ve dış olduklarını not etmek önemlidir.

Harici modemler

Genellikle fiziksel olarak bulunurlar, masaüstlerinin ve bilgisayar ekipmanlarının yakınına kurulurlar. Bu cihaz, çeşitli giriş ve çıkış konektörlerine sahip dikdörtgen bir kutu şekline sahiptir. Genel olarak, bir yandan telefon hattı, diğer yandan bilgisayar ekipmanı bağlanacaktır.

Ana avantajlardan biri, bu cihazların kullanımda taşınabilir hale gelmesidir. Ayrıca, çalışmasının doğasını gösteren bir dizi ışığa sahip olduğu için, modem hizmetinin mevcut durumunu çıplak gözle öğrenebilirsiniz. Bu kullanıcı için çok iyidir.

Bu tip modemlerin çalışması için bazı önemli kısımları vardır. Bunlardan biri, doğru ve verimli çalışması için “seri bağlantı noktası” olarak bilinen şeydir, bunların doğru şekilde yapılandırılması gerekir; ancak o zaman maksimum hızlarında çalışabilecekler. Bunların USB ile değiştirildiğine dikkat etmek önemlidir.

Seri bağlantı noktalarının dezavantajlarından biri, belleklerini yönetirken çok fazla yer kaplamaları ve bu da kullanıcının hızlı işlem için ek bir kaynak uygulamayı seçmesini gerekli kılmasıdır. Bu, diğer herhangi bir seri bağlantı noktasıyla uyumlu olmaları bir avantaj olacaktır.

Bu tip modemlerde kullanılan bir diğer port modeli, günümüzde çok kullanılan harici cihazlardan biri olan “USB port” (Universal Serial Bus) adı verilen porttur. Sunduğu avantajlardan biri, gerçekleştirmesi kolay bir bağlantı ve konfigürasyon sistemine izin vermesidir. Ayrıca, bir seri port ile aynı hafıza alanını kaplar.

Antenli kablosuz modem

Dahili modemler

Bu durumda, bu modemler, doğru çalışması için gerekli tüm unsurların bulunduğu bir kart üzerinde düzenlenmiş olanlardır. Yani bilgisayar ekipmanında harici bir kutu bulundurmak yerine o kartın sağlanmasıyla modem dahili olarak bulunacaktır. Bunun için, montajında ​​oluk olarak bilinen şey kullanılır.

Bir yandan, düşük çalışma hızı nedeniyle şu anda kullanımdan kaldırılan “ISA” yuvasına sahibiz. Öte yandan, genellikle şu anda en çok kullanılan format olan “PCI” yuvasına sahibiz. Hıza ek olarak sunduğu bir avantaj, yatırımda temsil ettiği düşük maliyettir.

Son olarak, henüz çok sık kullanılmayan “AMR” yuvasına sahibiz. Bunun nedeni, bugüne kadar performans ve etkinlik açısından çok düşük olma eğiliminde olmalarıdır. Pratik olarak kullanılmıyor. Bunlar, dahili modem kartının takılı olduğu üç tür yuvadır. Okuduğuna göre, en iyi yuva “PCI” dır.

Dahili bilgisayar kartı

Kablo

Bu tür bir modem, kullanıcının internete yüksek hızlarda erişmesini sağlayan bir kablo sistemi üzerinden çalışır. Bu, sahip oldukları TV sisteminden dolayı böyledir. Bu durumda, duvara monteli ve “Ethernet” olarak adlandırılan iki modem modu kullanılır, bunlar birlikte yalnızca İnternet’e değil, aynı zamanda televizyon programlarına da erişime izin verir.

Bir bilgisayarın bağlantı noktaları

Dijital

Bu durumda, tam olarak dijital olan bir telefon hattına sahip olmak gerekir. Bu tip modemlerde bulunabilecek önemli avantajlar, birkaç iletişim biçiminin aynı anda geliştirilebilmesidir. Bağlantı için gereken süre diğerlerinden farklı olarak minimumdur ve bağlantıda daha iyi bir kalite vardır.

PC Kartı

Bu tür modemler sözde dizüstü bilgisayarlarda bulunacaktır. Ekipmanın içine takılan ve genellikle bir kart tipi olan bir tür dahili modem olduğu anlaşılmaktadır. Mobiliteye ek olarak sunduğu avantajlardan biri de güç kaynağı gerektirmemesi ve elektrik enerjisi tüketiminin karlı olmasıdır.

İnternet kartı

HSP tipi yazılım

Bir şekilde, içinde belirli bir özelliğe sahip oldukları dahili modemler olarak bilinirler ve performans ve işleyişi iyileştirme fikriyle bazı elektronik unsurların donanımda strateji yoluyla ortadan kaldırılması gerçeğidir; Bu nedenle mikroişlemci olarak bilinen parçanın bazı fonksiyonları tamamlamaktan sorumlu olması gerekir.

Aşağıdaki bileşenler genellikle ortadan kaldırılır: UART’lar ve bir çip. Birincisi, sinyallerdeki her türlü bilgiyi yakalama ve iletme işlevine sahipken, çip, kanal oluşturma ve kullanıcı tarafından verilen talimatların yürütülmesini sağlama işlevine sahiptir. Dolayısıyla, mikroişlemci, bu bileşenler çıkarıldıktan sonra bu görevleri yerine getirmek zorunda kalacaktır.

Bu tür modemlerin sunduğu avantajlardan biri de az sayıda parçaya sahip oldukları için genellikle ucuz olmalarıdır. Çelişkili olan, giderek daha gelişmiş mikro işlemcilere sahip olmanın gerekli olacağı gerçeğidir. Ek olarak, büyük bir sınırlama vardır: bunlar yalnızca Windows işletim sisteminde kullanılabilir.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 01. Modem türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-modem/.)