Motivasyon türleri


Motivasyon ne demektir?

Motivasyon şu şekilde anlaşılır: Belirli bir hedefe ulaşmak için gereken çabaya bakılmaksızın bir bireyin eylemi.

(Motivasyon. İllüstrasyon)

(Motivasyon. İllüstrasyon)

Motivasyon: bazı örnekler

Çok çeşitli yazarlar tarafından tanımlanan ve her birinin farklı şekillerde sınıflandırdığı farklı motivasyon türleri vardır.

İç motivasyon: Bu bir motivasyon güçlü ve kalıcıçünkü kimsenin implante etmediği veya yapmasını önermeden kişiden doğmuştur. Örneğin, bir denek, ana temasının tıp olduğu bir filmi izlediğinde, o kadar ilginç bulur ki, film bittikten sonra, konu hakkında bilgi toplama ihtiyacı hisseder ve sonunda tıp üniversitesine kaydolur. Bu bir içeriden meydana gelen eylemve kursu sırasında iyi notlarla pekiştirilirse, motivasyon aşamalı olarak uygulanmaya devam eder.

Dış motivasyon: bir tetiklenmiş motivasyon, ve bu nedenle, dayanıklı değil. Örneğin, bir kişi bir spor salonuna kaydolduğunda, meslektaşlarının katıldığını ve güçlü ve harika kaslarla göründüklerini gördüklerinde anlamak çok basittir. İlk üç güne coşkuyla katılır, dördüncü günde, herhangi bir mazeret kaçırmak için haklı, vücudu ağrıyor, yapacak çok işi var ve yeterli zamanı yok vb. Bir ay sonra artık derslere gitmiyor.

Olumlu motivasyon: Bu tür bir motivasyon ortaya çıktığında açıkça görülebilir, çünkü kişi üstün olmak için sarsılmaz hırs sürekli olumlu ruh hali.

Açık bir örnek ebeveynler ve çocuklar arasındadır. Çocukluktan olumlu bir şekilde motive edildiklerinde, büyüdükçe iyi sonuçlar fark edilir. Yani bu tür bir motivasyon, onları cesaretlendir, al tebrik etmek Okulda iyi bir not aldıklarında. Peki, başarınızı vurgulayın aile toplantılarında veya spor yapıyorsanız, onları görmeye gidin ve bittiğinde yaptıklarınıza ne kadar değer verdiğinizi ve ne kadar iyi yaptığınızı gösterin; bunu yapmanın çeşitli yolları var.

Olumsuz motivasyon: Örneğin, bir kişi hayatının herhangi bir alanında onu gerçekten sevmediği veya motive ettiği bir işi yaptığında ortaya çıkar, ancak buna ihtiyacı olduğu için ihtiyacı vardır, çünkü bu onun çalışmaları için harcadığı paradır. Fotokopi makinesinde çalışıyor, müşterilerinin her zaman yanlış olduğu için şikayet etmesinden bıktı ya da emirleri yanlış fotokopi çekerek görevini kötü yerine getiriyor ve patronu tarafından kötü bir görünüme kavuşturulmaktan da yorulmuş ve kötü performansıyla mücadele ediyor. Müşteri kaybında onu etkiler ve bu davranışına devam ederse onu kovmakla tehdit eder. İşini iyi yapmak zorunda kalıyor, çünkü aksi halde patronu onu kovacak ve eğitiminin karşılığını ödeyemeyecek.
O zaman bu tür bir motivasyonun ihtiyaç ve bağlılığa dayalı neredeyse zorunlu beğenmediğiniz bir görevi yerine getirmek, tehditlere ve yaptırımlara dayalı toplum tarafından.

İçsel motivasyon: konuyu ne yönlendiriyor içinden gelen bir arzuya dayalı bir eylem veya davranış gerçekleştirmek. Bu, bireyin yaptığı şeyden zevk aldığında anlaşılır, herhangi bir dış uyarana ihtiyaç duymadan. Bir örnek olarak, bir sanatçının sahneye çıkıp bildiklerini yaptığı, heyecanlanıp şovunun keyfini çıkardığı anki rahatlığı verilebilir. Onu oraya götüren ilgi bu motivasyonun bir parçası.

Dışsal motivasyon: geniş bir davranış yelpazesini ifade eder, geliştirilmiş bir sona ulaşmak içinve bu kendi başına amaç değildir. Üç tür vardır:

  • Dış düzenleme: bir öznenin davranışını düzenlemek mümkündür ödüller ve cezalar yoluyla. Örnek: Bir ofis çalışanı, ofisteki işlevi gerçekten böyle olmadığında patronuna her gün kahve verme işlevini yerine getirmek istemez, ancak bunu işini korumak için yapar, çünkü bu gelire ihtiyacı vardır. ailenizin ihtiyaçlarını karşılamak için para.
  • İçe dönük düzenleme: bir kişi verdiğinde kendini gösterir bir tavsiye diğerine, böylece, örneğin, önümüzdeki ayın bir kısmında iyi gider. Bu kişi tavsiyeyi düşünebilir ama bütünüyle kabul etmeyecek, sadece içselleştirecektir. Bu tür bir düzenleme, o halde, bir bireyin davranışını düzenleyen iç temelleri değiştirmek.
  • Tanımlanan Yönetmelik: Birey, hayatının belirli yönlerinde sahip olduğu davranışın kendisi için son derece önemli olduğunu kendi imkânlarıyla fark ettiği zamandır. Örneğin, bir sporun icrasında denek, haftada iki kez fiziksel aktivite yapmanın vücudu, ruh hali ve sağlığı için faydalı olduğunu içselleştirir, bu yüzden yapmaktan mutlu olur. önemi düşünüldüğünde.

Mikromotivasyon: Bu tür, çok sayıda çalışanı olan şirketlerde veya kurumlarda üretim kalitesini artırmak.

Makromotivasyon: mikromotivasyonun aksine, Vurgu, şirket içinde değil, şirket dışında çalışan performansına odaklanır.çalışanın yapması gereken işteki performansında önemli rol oynayan koşulları dikkate alarak.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.