Nasıl: Ağaç köklerini öldürün – çim ve bahçe

Ağaçlar, peyzaj düzenlemenize harika bir güzellik katar ve gölgeleri soğutma maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Ancak ağaç bölgesini ele geçirdiğinde veya bir fırtına nedeniyle ağır hasar gördüğünde, kaldırılması gereken bir tehdit haline gelir ve onu kesmek savaşın yalnızca yarısıdır.

Bir ağacın kök sistemi, ideal toprak koşullarında yeraltında 6 metreye kadar uzayabilir ve daha geniş bir alana yayılabilir. Bu ağaç kökleri, gövde tarih olduktan sonra bile büyümeye devam edebilir ve kanalizasyon veya temel hattınızın yakınındaysa ciddi hasara neden olabilir. Burada açıklanan kimyasal veya doğal işlemle yer altı sorunlarından kurtulun – dikkatli olmayı ve herbisitleri ve kaya tuzunu evcil hayvanların ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamayı unutmayın. Sorunun kökenine ulaşmak için şimdi okumaya devam edin.

Seçenek 1: kimyasal herbisit

Kökleri öldürmenin en hızlı ve en etkili yolu, ağaç kesildikten sonra kimyasal herbisit kullanmaktır. Ağacı hemen işleyebiliyorsanız 2. adıma geçin; Değilse, 1. adımı izleyin.

Amazon’da bulunan araçlar ve malzemeler
– testere
Sulama kabı (veya bahçe hortumu)
Glifosat herbisit (% 41 veya daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içeren)
– küçük bir kova
Bahçe spreyi (veya boya fırçası)

1. Ağaç birkaç gün önce (veya daha fazla) kesilmişse, gövdenin geri kalanında bir testere ile yeni bir kesim yapın.

Bu dilim düz bir yüzey oluşturmalı ve taze eti ortaya çıkarmalıdır. Çapı üç inç veya daha küçük olan ağaçlarda, gövdenin tüm yüzeyi boyunca kesilirler. Daha büyük ağaçlar için, yeni eti iki ila üç inç dıştan açığa çıkarın.

2. Ağacın kambiyum katmanı – kabuğun hemen altındaki dış halka – 2 ila 3 inç su ile doyurulur.

Bu dış tabaka hala canlı ve büyümekte olduğundan sıvı, herbisitin canlı dokudan ağacın köklerine aktarılmasına yardımcı olacaktır.

3. 50/50 glifosat herbisit solüsyonunu suyla karıştırın ve açıkta bir kambiyum katmanına uygulayın.

Bunu yapmak için bahçe püskürtücüsü, el püskürtücüsü veya boya fırçası kullanabilirsiniz. Sapın etrafına yanlışlıkla bitki veya çimen püskürtmekten kaçınmak için uygulamanıza dikkat edin. Ağaç kökleri iki hafta içinde tamamen ölmelidir.

Seçenek 2: kaya tuzu

Kaya tuzu, kimyasal herbisitlerden daha uzun sürmesine rağmen, ağaç köklerini sudan çalarak etkili bir şekilde öldürebilir.

Araçlar ve malzemeler Amazon’da mevcuttur
Kaya tuzu
– Su
– Matkap (1 inç veya daha büyük matkap ucu ile)

1. Kesilen ağaç gövdesine 3 ila 4 inç derinliğinde birkaç delik açın.

Elektrikli aletinizi saklamadan önce, zemine yakın daha büyük, açıkta kalan köklere birkaç ek delik açın.