NVIDIA, tarafsız ve açık bir lisanslama modelini sürdürme sözü vererek resmi olarak ARM satın alıyor

Yeni GeForce RTX 30 Serisi GPU’ları piyasaya sürdükten sadece birkaç hafta sonra NVIDIA, yonga tasarımcısı ARM’yi satın almak için kesin bir anlaşma imzaladığını duyurdu. NVIDIA çalışanlarına yazdığı bir mektupta şirketin kurucusu ve CEO’su Jensen Huang şunları yazdı:

“Yapay zeka çağının lider bilgi işlem şirketini oluşturmak için Arm ile el ele veriyoruz. AI, zamanımızın en güçlü teknoloji gücüdür. Verilerden öğrenen yapay zeka süper bilgisayarları, hiçbir insanın yazamayacağı bir yazılım yazabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, AI yazılımı, ortamını algılayabilir, en iyi planı çıkarabilir ve akıllıca hareket edebilir. Bu yeni yazılım biçimi, bilgi işlemi dünyanın her köşesine yayacak. Bir gün, yapay zekayı çalıştıran trilyonlarca bilgisayar, bugünün internet-internetinden binlerce kat daha büyük yeni bir internet – nesnelerin interneti – yaratacak. “

Bloomberg NVIDIA’nın Birleşik Krallık merkezli yonga tasarımcısı için SoftBank Group Corp’a 40 milyar $ ödeyeceğini bildirdi, buna 21.5 milyar $ ‘lık hisse senedi ve 12 milyar $ kasa dahil. SoftBank, ARM performansı belirlenen hedefleri karşılıyorsa ek olarak 5 milyar dolar nakit veya hisse alabilir ve ARM çalışanları NVIDIA hissesinden 1,5 milyar dolar daha alacak.

İle bir röportajda ForbesHuang, şirketin satın alma işleminden sonraki ilk önceliğinin, “Nvidia teknolojisini Arm’ın geniş ağı üzerinden getirin.” Ancak bunun ARM’nin mevcut lisanslama modeli üzerinde herhangi bir etkisi olmayacak. “Arm’ın iş modeli mükemmel. Açık lisanslama modelini ve müşteri tarafsızlığını koruyarak dünyanın her yerindeki herhangi bir sektördeki müşterilere hizmet vereceğiz ve NVIDIA’nın dünya lideri GPU ve AI teknolojisi ile Arm’ın IP lisans portföyünü daha da genişleteceğiz ” Huang eklendi.

İngiltere merkezli çip tasarımcısı, NVIDIA’nın dünya standartlarında bir yapay zeka laboratuvarı oluşturmayı planladığı Cambridge merkezli olmaya devam edecek. Cambridge’deki yakında kurulacak merkez, son teknoloji ARM CPU’ları, NVIDIA’nın en gelişmiş GPU teknolojisini ve NVIDIA Mellanox DPU’ları kullanacak olan ARM / NVIDIA tabanlı bir süper bilgisayarı içerecek. AI laboratuvarı ayrıca, çeşitli alanlarda AI araştırması yapmak, öğrencilere ve profesyonellere AI eğitimi sağlamak ve bir başlangıç ​​hızlandırıcı programı sunmak için araştırma bursları ve ortaklıklar sunacak. Ayrıca, AI laboratuvarı endüstri işbirliği için açık bir merkez görevi görecek.


Kaynak: NVIDIA blogu (1,2)

Yoluyla: Forbes, Bloomberg