Onun hakkında bilmeniz gereken her şey

123rf – georgerudy

Sindirim sistemi insan vücudundaki en önemli organlardan biridir ve organları herhangi bir hasar veya sağlık probleminden etkilendiğinde bu, besinlerin sindirilmesindeki hayati işlevlerini büyük ölçüde etkiler.

Sindirim sisteminin en önemli kısımlarından bağırsaktır ve iki tür bağırsak vardır, ince bağırsak ve kalın bağırsak ve her biri farklı işlevler yerine getirir, ancak birbirlerini tamamlarlar. İnce bağırsak, yiyecekleri temel bileşenlere dönüştürür ve ardından onları emer. Aynı zamanda demir ve vitaminleri de emer ve ince bağırsak başka hiçbir elementi ememezse, kalın bağırsak onlara ulaştığında onları emer. Ancak çoğu zaman bağırsak, en önemlisi bağırsak tıkanıklığı hastalığı olan bazı sorunlar ve hastalıklardan muzdariptir. Bu makale sayesinde tıkayıcı bağırsak hastalığının ne olduğunu birlikte öğreneceğiz. Sebepleri, semptomları ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Tıkayıcı bağırsak hastalığı nedir?

Bağırsak tıkanıklığı ince bağırsak ve onikiparmak bağırsağını etkileyen ciddi bir durumdur.Bağırsakta meydana gelen mekanik bir bozukluk ve tıkanma yani dışkı ve gazların anüsten dışarı atılmaması, bağırsak içeriğinin vücuttan dışarı çıkmasını engeller. Bu, bağırsak fonksiyonunun aniden durmasının sonucudur. Bağırsak tıkanıklığı kısmi olabilir ve bu, şifalı bitkiler ve doğal reçetelerle tedavi edilmesi kolay ve basitken, tam bir tıkanıklık olabilir ve burada, hastanın yaşamı risk altında ve muhtemelen ölümde kalmaması için cerrahi müdahale gereklidir.

Tıkayıcı bağırsak hastalığının nedenleri nelerdir?

Bağırsak tıkanması ve yaşamsal işlevlerinin normal olarak kesilmesi sonucunda buna yol açan birçok neden vardır, bunlardan en önemlisi bağırsak ve karın iltihaplı enfeksiyonu, tıkanmaya neden olan bağırsak kısmının şişmesine ve şiddetli genişlemesine yol açar. Bu iltihabın nedeni, mide ülseri, pankreatit veya apandist patlamasıdır. Ayrıca rektal kanser veya kolon kanseri gibi çeşitli bağırsak tümörleri de bağırsak tıkanıklığının nedenleri arasındadır. Bu duruma dahil olan faktörler arasında karın ameliyatlarından sonra bağırsak içinde bir takım yapışıklıklar oluşmasıdır. Bağırsak duvarına yapılan baskı sonucu, göbek fıtığı gibi, bağırsağın bir kısmının bu fıtık içine sıkışmasına neden olan bazı mekanik nedenler de vardır. Bağırsak tıkanıklığının nedenleri arasında ince bağırsağın kendi etrafına dolanması, hatta bağırsakta böbrek ve safra taşı gibi bazı taşların ortaya çıkması sayılabilir. Bazen hazımsızlık sonucu mide duvarının çürümesine neden olabilir. Kötü psikolojik nedenler, bağırsak sıkıntısı ve tıkanmasının yanı sıra sfinktere kan akışının bozulmasında da büyük rol oynar.

Tıkayıcı bağırsak hastalığının belirtileri

Tıkayıcı bağırsak hastalığı, insanlarda görülen en ağrılı durumlardan biridir. Bağırsak tıkanıklığı karın bölgesinde çok şiddetli ağrıya neden olur ve ne yazık ki kimse bunu kaldıramaz. Bağırsak tıkanıklığı hastalığının çok şiddetli ağrı hissi dışındaki belirtileri arasında kişinin geçemediği gazların birikmesi sonucu karında şişkinlik oluşması yer alır. Sürekli kusma ve kusmanın yanı sıra. Bu kesinlikle şiddetli ve kronik kabızlık vakalarının karından dışkı ve gazların çıkmaması, bir kişinin başta bağırsak masajı olmak üzere birçok sindirim sorununa maruz kalması sonucu ortaya çıkan durumdur. Hasta ayrıca, kan basıncında belirgin bir artışla birlikte bağırsak tıkanıklığından muzdariptir.

Obstrüktif bağırsak hastalığının tedavisi

Tıkayıcı bağırsak hastalığının tedavisi, durumun teşhisine göre değişmektedir, bu nedenle daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer hasta bağırsakta kısmi bir tıkanıklık varsa, antibiyotikler gibi bağırsağı genişletmeye yardımcı olan, gazların ve dışkının doğal yolla anüsten geçmesine izin veren ve bağırsak sürecinin oluşumunu kolaylaştıran bazı basit ilaçları alabilir. Hasta ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı doğal bitki türleri ile tedavi edilebilir:

1- Doğal beyaz bal tedavisi

Bal, bağırsakların doğal nemlendirme özelliklerinin çok yüksek bir yüzdesini içerdiğinden, hareketini, yumuşaklığını ve kanallarının genişlemesini kolaylaştırdığından, kısmi ve tam bağırsak tıkanıklığı için de çok faydalı olan en önemli besin maddelerinden biridir.Bu nedenle bağırsak tıkanıklığı olan hasta, balla karıştırılmış bir bardak ılık su içmeli ve birkaç tane içmelidir. Gün içindeki zamanlar.

2- Elma sirkesi ile tedavi

Bağırsak tıkanıklığından kurtulmanın en etkili doğal yollarından biri de elma sirkesidir, çünkü ince bağırsak ve kalın bağırsağın işlevlerini geri kazanmaya ve gazların ve dışkıların anüsten geçişine izin veren birçok asit ve kimyasal bileşik içerir, ayrıca besin ve bileşenlerin emiliminde bağırsağın aktivitesini ve canlılığını arttırır. Sindirim sisteminin içinde. Bu nedenle yarım bardak su ile seyreltilmiş yarım bardak sirke içmelisiniz. Kekik yaprakları ve kekik ile karıştırılmış adaçayı da eşit miktarda içebilirsiniz. Ancak bağırsak tıkanıklığı tam bir tıkanma ise, kurtulmak için derhal cerrahi müdahale yapılmalıdır.