Orman türleri


Orman nedir?

Ormanlar çok çeşitli türlerin çalı ve ağaçlarından oluşan yoğun bitki örtüsüyle ve nemli ve sıcak bir iklime sahip olmasıyla karakterize edilen fiziksel topraklar. Orada geniş bir yelpazede bulacaksınız biyolojik çeşitlilik özellikle bitki örtüsünde, ancak aynı zamanda hayvanlar aleminin bir parçası olarak kabul edilir. küresel oksijen üretim çekirdekleri.

(Orman İllüstrasyon)

(Orman İllüstrasyon)

Ormanlar: sınıflandırma

Çevreye, coğrafi ve iklim özelliklerine, yayılışına ve türlerine bağlı olarak ağırlıklı olarak şu şekilde sınıflandırılabilirler:

Ekvator yağmur ormanı: Başlıca özellikleri, çok çeşitli biyolojik çeşitlilik ve onlar en yoğun olanlardır. Bu, büyük bir nem oranına sahip olmaları ve ekvator bölgesinde yer aldıkları için en yağışlı iklimlerde yer almaları ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, sıcaklıkları 27 ° ile 35 ° arasında değiştiği için aynı zamanda en sıcak olanlardır.

Üç ana bölgeden tanınırlar: Güney Amerika’daki Amazon, Afrika’daki Kongo ve Yeni Gine’deki Malezya. Topraklar sahip olunması ile karakterize edilir pas gevreği ve bitki örtüsüne gelince, ağaçlar genellikle 50 metre yüksekliğe kadar ulaşır.

Yağmur ormanı: Bir öncekinde olduğu gibi, bu tür ormanlar, büyük miktarda yıllık yağış ve ortalama sıcaklıkları yüksek olmasına rağmen, genellikle 26 ° veya 27 ° ‘yi geçmezler. Tropikal bölgelerde en geniş olma özelliğine sahiptirler ve örneğin yiyecek veya ilaca elverişli maddeler bolluğu ile flora ve fauna çeşitliliği açısından en büyük zenginliğe sahiptirler.

onun tropikal iklim Yıl boyunca yağışlı, nemli, ılıman ve minimum termal genliği ile ayırt edilir.

Subtropikal Yağmur Ormanı: Oğlak Dönencesi’nin güneyinde veya Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde yer alır. Öncekilerden farklı olarak, bir termal genlik 14 ° ile 24 ° arasında salınan gündüz ve gece veya kış ile yaz arasında daha büyüktür. İklimi daha değişken yağışlı ıslak ancak mevsimlerde yoğundur ve genellikle Paraguay ve Brezilya’nın güneyinde, Arjantin’in kuzeyinde ve Afrika veya Avustralya’nın subtropikal bölgelerinde bulunur.

Yaprak dökmeyen orman: Bu tür ormanların özelliği, çok sayıda türüne sahip olmasıdır. çok yıllık bitki örtüsü çoğunlukla. Ayrıca genellikle çok nemli iklimler Nemli Ormanlar türünün bir parçasıdır.

Selva Subperennifolia: Bitki örtüsü kısmen çok yıllık söz konusu bitki örtüsünün büyük bir yüzdesi “her zaman yeşil” kalmasına rağmen. Brezilya veya Afrika’nın bir kısmı gibi bölgelerde bulunurlar ve ayrıca Islak Orman türünün bir parçasıdırlar.

Kuru orman: Genellikle kuru tropikal iklim, bu tür ormanlarda çok nemli mevsimler ve ardından en büyük kuraklık mevsimleri sürekli dönüşümlü. Büyük bir çeşitliliğe sahip değildir, ancak her türden çok sayıda vardır ve bitki örtüsü çoğunlukla yaprak döken.

Selva Basal: Bu orman türü, ormanların parametrelerini ve özelliklerini dikkate alan bir sınıflandırmayı ifade eder. arazi yüksekliği içinde olduğu. Bazal Ormanları ovalar ve ovalar alanları. Dinlenme yerleri, yani alçak, sellerden etkilenmeyen alanlar veya sadece mevsimlerde su altında kalabilen veya su ile kaplı kalabilen alüvyon ormanları olabilirler.

Selva Montana: Bulundukları yer daha yüksek ve bu genellikle bulut bankaları ile kaplıdır. Yüksek nem oranına ve yüksek bitki örtüsüne sahiptirler. İle yukarı doğru bağlı Bosques dağcıları daha düşük yoğunluğa, daha düşük sıcaklığa ve daha düşük eteklerinde orman.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.