Örnekleme türleriİstatistik dalında şu şekilde sınırlandırılmıştır: örnekleme, Buna bir araştırma sürecinde kullanılan ve araştırmacıya kesin olarak izin veren araç, örneklemde temsili olacak popülasyonun bir bölümünü yeterince sınırlandırmak için. Ek olarak, söz konusu örnekteki popülasyonun tüm özelliklerini birlikte göstermelidir.

Örnekleme türleri

Olasılık örneklemesi

Araştırmacı bu tür bir örneklemeye başvurduğunda, bunu, çalışılan popülasyonun herhangi bir öğesinin örneklemde seçilebileceği önermesine bağlı kalarak yapar. Bu, örneklemin popülasyona göre temsili niteliğini değiştirmeyen özelliklerinin ve özelliklerinin benzerliğinden kaynaklanmaktadır.

Tabakalı Rastgele Örnekleme

Bu tür örneklemeyi sınırlandırmak için, araştırmacının araya getirdiği, örneklem için seçilen öğelerin her birinin, çalışmanın amacı olarak nüfus tabanında tanımlanan gereksinimler dizisine uyması gerektiği yönündeki önermeye uymak gerekir. Bir tabakalaşma sürecine dayanmaktadır.Basit Rastgele Örnekleme

Bu durumda, araştırmacı, çalışma nesnesinin kendi değişkenlerinin her birine sayılar aracılığıyla bir dizi değer ataması gerektiğinde bu tür örneklemeye başvurur. Bu, bu öğeleri bir örnek içinde mekanik olarak seçmenize izin verecek ve bunları sayısal korelasyonlarıyla kesin olarak ayırt etmek daha kolay olacaktır.

Sistematik Rastgele Örnekleme

Basit rastgele örneklemle aynı şekilde çalışması özelliğine sahip olduğu için araştırmacı tarafından kullanılan bir örnekleme türüdür. İkisi arasındaki önemli fark, bu tür numunede numunenin yalnızca bir elemanının seçilmesi ve kendisine atanan aynı sayısal adla tanınmasıdır.

Seramik insan figürleri

Olasılıksız

Bu tür örnekleme, örneğin çalışma sürecinde oluşturulmuş bir dizi kriterden seçileceği öncülüne dayanmaktadır. Bununla birlikte örneklem içerisinde popülasyonun net ve kararlı bir temsili aranır. Bu, araştırmacının çalışma nesnesinin analizine daha hassas bir şekilde yaklaşmasını sağlayan temel bir temeldir.

Kartopu

Bu ilginç bir örnekleme yöntemidir, çünkü belirli bir örneğin araştırmacıyı başka bir örneğe götürmesine izin verir, dağlarda olduğu gibi yavaş yavaş büyüyen bir kartopunun doğal etkisiyle benzetmeye sahiptir. kar. Bu, araştırmacının araştırmaya bakış açısını genişletmesine izin verir.

Rakamlar insanlığı temsil eder

Aidat

Araştırmacının örneklemin unsurlarının seçimine belirli bir şekilde başvurduğu bir örnekleme yöntemidir. Yani, bir nüfus kotası içinde, örneklemde, popülasyonun özelliklerinin ve bulunduğu senaryolardaki koşullarının net bir temsili olmalıdır.
Yabancı banknotlar ve madeni paralar

İsteğe bağlı

Araştırmacının bu durumda yaptığı şey, bir hipotezi test etmeye yaklaşmasına ve yaklaşmasına olanak tanıyan bir örnek seçmektir. Bu örnek, araştırmacının kendi takdirine bağlı olarak tam olarak değiştirilebilir. Belli bir manipülasyon veya önyargılı itiraz var gibi görünse de, tam tersidir; araştırmacı araştırmada belirtmekle yükümlüdür.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 12. Örnekleme türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-muestreo/.)