Otel Resepsiyonistinin Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Konaklama endüstrisi en başarılı olanlardan biridir ve bu başarının bir kısmı otel çalışanlarının, özellikle resepsiyon görevlilerinin kalitesine bağlıdır. Bunun rolü o kadar önemli hale geliyor ki, insanların otelde kalmak isteyip istemediklerine bağlı, çünkü müşterilerin otelde tanıştığı ilk kişi resepsiyon görevlileridir.

Bu iş, sorumlulukları ve işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bizimle kalın ve konuyu okuyun Bir otel resepsiyon görevlisinin sorumlulukları ve görevleri nelerdir?

Bir otel resepsiyon görevlisinin sorumlulukları ve görevleri nelerdir?

Misafir resepsiyonu

“Resepsiyonist” kelimesi en önemli işlevlerden birini açıklığa kavuşturur: ana sorumluluk candan hoş geldiniz Müşterilere, onları otele samimi bir şekilde karşılayın ve kalışları ile ilgili her konuda bilgilendirin. İlk nokta müşterinin otel ile görüşmesi.

Check-in ve check-out (teslim alma ve reddetme) müşterileri

Resepsiyon görevlileri tarafından gerçekleştirilen bu görev, kayıt yaptırmaktan başka bir şey değildir. giriş ve çıkış Çalıştığınız otel misafirlerinin oranı. Ayrıca otel resepsiyonistinin sorumluluğu kimliği doğrula ve müşteri belgeleri, oda anahtarlarını vermeden önce otel veritabanına yerleştirmenin yanı sıra.

Müşterilere otel hakkında bilgi verin

Misafirlere rahat ve sessiz bir deneyim sunarak Doğru bilgi otel tesisleri, operasyonları ve hizmetleri hakkında ve ayrıca mümkün olan her yerde turistik bilgi sağlamak.

giriş otel resepsiyon check in hotel

Bunun nedeni, turizm sektöründeki reklam ve pazarlamanın bir parçası olarak, birçok otelin genellikle geziler, turist rehberleri ve benzerleri oluşturmasıdır, bu nedenle resepsiyonist, ilgilenmeleri durumunda müşterilere bunu bildirmelidir.

Müşteri hizmetleri ve ekstra / özel hizmetler

Bu, bir resepsiyonistin en yaygın ve temel işlevlerinden bir diğeridir ve size çok önemli müşteri hizmetlerine ve tercihlerine ve ihtiyaçlarına, yani siparişlerini karşılamaya. Resepsiyon görevlilerinin bir diğer görevi de misafirlerin talep ettiği özel akşam yemeği, ilave yatak, valiz saklama gibi özel hizmetlerle ilgilenmektir.

Resepsiyon görevlisi, müşterileri, bunları yaptığı sırada özel hizmetlere erişme olasılığı konusunda bilgilendirmelidir. giriş, tüm taleplerinin en kısa sürede yerine getirilmesini sağlamak, böylece kalmak için bir ev veya daire kiralamadan önce oteli seçmelerini sağlamak.

Resepsiyonist ayrıca otele gönderilen telefon görüşmeleri ve e-postalarla ilgilenmekten sorumludur ve hatta otelin kurumsal sosyal ağlarında bulunan bilgileri güncel tutmalıdır.

Otel resepsiyon görevlilerinin rolleri ve sorumlulukları hakkında daha fazla bilgi

Şikayetleri, çatışmaları ve olayları ele alın

Kişilik özellikleri çalışanın performansını etkilese de, bir otel resepsiyonisti sabırlı ve empatik Müşterilerle uğraşırken, özellikle sorunlar ortaya çıktığında. Resepsiyon görevlisi, her türlü soruyu, şikayeti, sorunu, vb. Hemen ve etkili bir şekilde çözme becerisine sahip olmalıdır.

resepsiyonist misafir masraflarını toplar

Ek olarak, resepsiyon görevlisinin, bir müşterinin belirli bir zamanda talep etmesi durumunda bir şikayet, öneri ve tavsiye defteri bulundurması gerekir. İyi bir resepsiyonist asla küstahça davranmaz, nazik davranır Müşteriler karamsar olsa bile, çatışma ve algıdan ve diğer sorunlardan kaçınmak için.

Otel güvenliğini kontrol edin

Genellikle küçük otellerde, resepsiyonist ayrıca gözetleme departmanından da sorumludur ve sürekli olarak monitör ekranı gözetleme kamerası. Ayrıca, kim olduğunu kontrol etmelisiniz. gel ve git otelin ve ayrıca otel tesislerinde kalan müşterilerin.

Gider Yönetimi

Nihayetinde misafir otelde kalışını bitirdiğinde, buna ek olarak hacerle check-outresepsiyon görevlisi, diğer odaların ücretlerine ek olarak müşteri için fatura hazırlamalı, toplanan kutuyu saymalı ve sonunda bunu otel müdürüne vermelidir.