Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Özet türleri

In fikri Özetle, belirli bir metinden, söz konusu yazının ana fikirlerini gösteren yoğunlaştırmadan kaynaklanan başka bir metnin çıkarıldığı gerçeğine odaklanır.. Bu alıştırma, ilgilenen kişinin amaçları için mümkün ve gerekli olan tüm bilgilere şematik bir şekilde sahip olmasına yardımcı olur. Akademi ve benzeri kurumlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Özet özellikler Bir özet en azından aşağıdaki özellikler Bir […]

17 Aralık 2020 - 21:46 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi. A+A-

Özet türleriIn fikri Özetle, belirli bir metinden, söz konusu yazının ana fikirlerini gösteren yoğunlaştırmadan kaynaklanan başka bir metnin çıkarıldığı gerçeğine odaklanır.. Bu alıştırma, ilgilenen kişinin amaçları için mümkün ve gerekli olan tüm bilgilere şematik bir şekilde sahip olmasına yardımcı olur. Akademi ve benzeri kurumlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özet özellikler

Bir özet en azından aşağıdaki özellikler Bir metnin söz konusu yoğunlaştırmasını yapacak kişinin dikkate alması gerektiğini. Uzun bir metnin kısaltmasına başvurarak onu bir yeni kısa yazı, süreci kısaltmaMantıklı ve tutarlı olmalıdır. Yeni makalenin yapısı gerekçelendirilmelidir.

Özet hazırlama fikrinin sadece bu yazılara erişen kişinin pek çok bilgiyi kısaca ele alma ihtiyacından kaynaklanmadığını, aynı zamanda diğer kişilerin de aynı içeriğe anında ve anlaşılır bir şekilde erişebildiğini hatırlayalım. Özetlerin anında ve değerli faydası, tüm bilgileri okuduğunuza dair bir algıya sahip olmanızdır.Yeni okuyucu çok değerli bilgileri kaçırmayacaktır. Özetlerin temel işlevlerinden bir diğeri de özetlerin önsöz olarak hizmet etmek tam metinde ne okunabilir. Bu nedenle, özetin kendisi genellikle metinden önce gelir. Görüldüğü gibi özetin değeri çok önemlidir. Yeterli özetlere duyulan ihtiyaç anlaşılır.

Bir özetin içermesi gereken sayfa sayısını belirli bir şekilde belirleyen bir kural olmamasına rağmen, özetlenen metnin tüm temel fikirlerini kapsaması gerektiğini dikkate almak önemlidir. O halde, sayfa sayısının kriteri kişinin kendisine bağlı olacaktır. Bir verinin örtülmeden bırakılmaması gerektiği anlaşılmaktadır.

Yazar türüne göre özet

Yazar

Bu şekilde adlandırılır, tam olarak yazılan metnin kendi yazarıÖzeti de gerçekleştiren kişi. Bu tür bir özeti hazırlayan kişinin avantajı, yazarın kendisi olduğu için, esasen makalede geliştirilen bilgilerin tam kontrolüne sahip olmasıdır. Bu nedenle, kısa ve öz bir özet yapma olanağına sahip olacaksınız.

Özetlenecek bilginin tam bilgisi olsa bile, kişinin yeterli bir özet hazırlamak için kullanılması gereken metodoloji hakkında tam bilgi sahibi olmayabileceği gerçeği ile sunulabilir. Bu anlamda özet eksik olabilir. Yazarın kendisi bu engeli tanırsa, onu başkasına emanet etmek daha iyidir.

Ahşap masa üzerinde açık kitap

Alanında uzman

Mevcut zamanlarda, bir eğilim var bilgi uzmanlığı. Bu nedenle özet hazırlaması gerekenler için en mantıklı ve ideal olanı, metinde işlenmekte olan konuda uzman olan kişi tarafından tam olarak hazırlaması istenmelidir. İdeal olarak, söz konusu kişi bilgiyi analiz etme ve sentezleme yeteneğine sahiptir.

Kitaplıkta renkli kitaplar

Profesyonel veya Documentalist

Genellikle kendini adamış kişiler bu tür özetlerin detaylandırılması akademik veya uzmanlardır belirli bir bilgi alanında. Belirli bilgilerin sentezi ve analizi için bir kapasite geliştirirler. Normalde, metodolojik bir titizliğe göre, yerine getirildiğinde metinlerin dergilerde yayınlanabileceği makaleler yazma becerilerini geliştirirler.

Özelleşmiş dergilerde yansıtılan bu makalelerin kaliteli olması hayati derecede önemlidir. Argümantasyon, halihazırda üzerinde anlaşılmış olan bir metinsel yapıya bağlı olmalıdır, yani, hem fikirlerin hem de temaların bir mantığını ve sırasını takip etmelidir. Tüm makaleler aynı mantıkla yazılmıştır.

Mark Twain'in portresi

Bilgilendirici yoğunluğu için özet

Analitik Özet

Genel olarak, bu tür özetlerin ortalama uzunluğu en az 150 sayfadır. Hazırlık aşamasında, okuyucuya metinde ele alınan ana fikri önceden bilme imkânını, öncüllerini kapsayan bir yapı, çalışma konusu veya nesnesinin işlenmesinde uygulanan metodoloji ve sonuçlar ile birlikte sunmaya çalışılır.

Japonca sanat okuması

Gösterge Özeti

Çoğunlukla, en az yirmi sayfa veya sayfadan daha az olması gereken özetlerin göstergesi olan “açıklayıcı” bir özet olarak bilinir. Normalde, hem belirli bir konunun çalışmasında ulaşılacak hedefler, hem de özetin sunulması için bir açıklama çalışması olarak uygulanacak metodoloji söz konusu özette yer almaktadır.

Temel olarak, bu tür bir özette, okuyucuya konuyla ilgili içerilen bir düşünceden daha fazlasını açıklama, potansiyel okuyucunun özete ikna olursa gözden geçirebileceği belgenin ne hakkında olduğunu verimli bir şekilde açıklamaya çalışma fikrine yapışır. Metni tamamen okuduktan sonra, özetin ikna edici ve / veya açıklayıcı olup olmadığını değerlendirebileceksiniz.

El yazısı

Bilgilendirici Özet

Lonca arasında genellikle gazetecilik veya diğer bilgilendirici iletişim türü, bu tür bir özet ortalama olarak en az 50-150 kelime içermelidir. Bu durumda, ele geçirilmeye çalışılan şey, tam olarak neyin özetlenmesi gerektiğinin temel argümanı olacak fikirdir. İletişimcilerin sentez egzersizlerinde kullandıkları önemli bir ana hattır.

Gazete okuma

Kullanımı için özet

Veritabanları

Özetler şurada verilmiştir: hizmet olarak sunulan bir dizi veritabanı ve / veya özel dergilerde bulunabilir. Tüm özetler konu, uzmanlık veya diğer kriterler gibi çeşitli kriterlere göre, söz konusu veri tabanında yer alması gereken bir metodoloji dahilinde düzenlenmelidir.

Farklı konularda çeşitli dergiler

Özel belge

Bu tür özetler, yinelenen bir temelde bulunacaktır, çünkü bu onların işlevi, popülerleştirme kitaplarıyanı sıra belirli konularda uzmanlaşmış dergilerde. Temel işlev, okuyucunun söz konusu metnin ne hakkında olacağını önceden bilmesidir. Bu, muhtemelen bir araştırmacı olan okuyucunun okumalarını hızlı bir şekilde seçmesine yardımcı olur.

Bu özetlerde, söz konusu kitabın veya makalenin yazarının neden belirli bir konuyu ele almaya karar verdiğine, araştırmasının sonuçlarını belgelemek ve sunmak için onu uygulamaya iten metodolojik argümanların kısa bir incelemesini yapacağına dair bazı argümanlar bulunacaktır. Tüm bunlar, özeti yapan kişi tarafından usulüne uygun olarak organize edilmelidir.

Aylık editoryal haberler

Hedefinize göre özet

Disiplin odaklı

Bu özel durumda, özetler belirli bir bilgi alanına yönelik bir ölçüt ve dilde geliştirilir. Bu nedenle, bu tür özetlerin özelleştiği anlaşılmaktadır. Açıktır ki, dil türü, konunun teknik özelliklerinin ve muhakemesinin bol olacağı bu kritere uyar.

Sayılarla ilgili yayın

Kısmi

Bazı durumlarda, yazarın kurtarmaya uygun olduğunu düşündüğü belirli bilgileri yakalama amacına sahip olan, genellikle “seçici” bir özet olarak adlandırılır. Kriterler, söz konusu özetin önerileceği hedef kitlenin tanımına yönlendirilecektir. Şematik bir şekilde, özetlenecek metnin kapsamlı bir şekilde sunduğu bilgilerin bir kısmı size sunulacaktır.

Edebi metin türleri hakkındaki makalemizi tavsiye ediyoruz.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 01. Özet türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-resumen/.)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siemens çamaşır makinesi hata kodları Siemens çamaşır makinesi hata kodları...

Siemens çamaşır makinesi hata kodları Çamaşır ve bulaşık makinelerinin hata kodları ve giderilmesi.  Siemens çamaşır makinesi hata kodl...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesinde hata kodu LC nasıl düzeltilir? AÇIKLAYIN: Bu mesaj bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir, yani bağlant...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yok – ne yapmalı? buzdolapları Çamaşır makineleri TV’ler mikrodalga fırınlar gaz sobaları elektrikli sob...

İnstagram reklam hesabı değiştirme İnstagram reklam hesabı değiştirme

Instagram’ımızın reklam hesabı nasıl değiştirilir? Instagram hesabımızı Hayran Sayfamıza doğru bir şekilde bağlamış olmamızın&nbs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/