Paten türleriDönem paten icat edildi Gençler tarafından giderek daha fazla uygulanan yeni bir sporda kullanılması amaçlanan belirli özelliklere sahip masa birçok yerde. Söz konusu spora kaykay denir. Patenin temel özellikleri arasında, söz konusu masanın kişinin hareket etmesine yardımcı olan tekerleklere sahip olmasıdır.

Sporun amacı, bazı engelleri atlamak gibi belirli bir zorluk derecesi ile birkaç manevra yapabilmektir. Bu yüksek riskli bir spordur, bu nedenle bu faaliyeti uygulayan gençlerin, bir tür ciddi yaralanmayı ve hatta ölümü önlemek için baş ve ekstremitelerinde uygun şekilde korunmaları gerekir. Terimi basitleştirmek için spor kaykay olarak adlandırılır.

Patenin parçaları:

Paten tabanı

Bu parçanın, masanın tekerlekleri destekleyen eksenlerle birleşmesinden sorumlu olan hayati bir amacı vardır. En yaygın kullanılan malzeme, mukavemeti ve düşük ağırlığı nedeniyle titanyumdur. Kişinin tasarımına, ihtiyacına ve / veya zevkine bağlı olsa da, neredeyse tüm durumlarda şaftlarla aynı renge sahiptirler.Eksenler

Kaykayın bu kısmının temel işlevi, aynı tekerleklerin desteklenmesine izin vermesidir. Diğer malzeme türleri kullanılmasına rağmen bunlar genellikle demirden yapılır. Şu anda, teknoloji ve mühendisliğin evrimi göz önüne alındığında, titanyum olanlar kullanılıyor. Sadece tekerlekleri sabitlemek ve / veya desteklemek için değil, bazı durumlarda döndürmek için kullanılmadıklarına dikkat etmek önemlidir.

Asansörler

Taban ile tablanın kendisi arasına yerleştirilen, yani aksların zarar görmemesi için amortisör bulundurma imkanı veren ve hatta kullanıcının faaliyetlerini gerçekleştirirken hissetmediği kısımdır. keskin darbeden kaynaklanan bir dengesizlik. Bütünüyle patenin özelliklerine bağlı olarak asansörün tipi ve boyutu olacaktır.

Plastik panelli kaykay

Lija

Kaykaylar için sadece tasarım açısından değil, doğrudan kişinin güvenliği ile ilgili olması açısından çok önemli bir parçadır. Bunun nedeni, bu cihazın, kaykayın hızı düzenlemek için sürtünme görevi gören belirli bir tutuşa sahip olmasına izin vermesidir. Yani, tahtanın tepesinde olduğunuzda, ayaklarınız kaymayı ve dengenizi kaybetmeyi önleyecektir.

Kaykay tahtası hasar görmüş

Tekerlek

Bunlar, bir kişinin kaykay üzerinde hareket etmesine izin veren şeylerdir. Patenin kendi özelliklerine göre, üretan kullanımının baskın olmasına rağmen, tekerleklere ait olacaklar, yani farklı boyutlarda, renklerde ve hatta bazı durumlarda malzeme olabilirler. Gerekli olan tekerleklerin doğru dağıtılması (bazı durumlarda dörtten fazla kullanıldığını unutmayın) çok önemlidir.

Aşınmış kaykay tekerleği

Kaykay

Kuşkusuz, var olan tüm paten türlerinin merkezi kısmıdır. Bu, kullanılan malzemenin türüne bakılmaksızın. Açıktır ki, bunlar farklı boyutlara ve ayrıca sonlandırmalarında şekillere sahiptir. Bunların içinde iki ayırt edici unsur vardır ve bunlar ön tarafta ucumuz veya burnumuz olması ve arkada kuyruk adı verilen şeydir.

Hasarlı kaykay güvertesi

Cıvatalar

Her tür makinede olduğu gibi veya bu durumda paten, vidalar birbirini tek yönde döndürerek bir bütünün çeşitli parçalarını birleştirme temel işlevini yerine getirir. Kaykaylar söz konusu olduğunda, temelde kamyonlar olarak bilinenlere katılmaktan sorumludurlar. Ayrıca aksları duruma göre masa ve tekerleklerle birleştirirler. Çoğu zaman malzeme titanyumdur.

Paten türleri

Caverboard

Bu tür kaykayın özelliklerinden dolayı, sözde kaykay ile bir miktar benzerliği olduğu iddia edilmektedir. İkisi arasındaki temel fark, şişirilebilir lastiklere sahip olmasıdır. Kullanıcılara sunduğu avantajlardan biri, çeşitli arazi türleri ve / veya platformlarda pratik olarak kullanılabilmesidir; bu, oyundaki insanlar için daha fazla zorluk olasılığı sunar.

Sporcu anın tadını çıkarıyor

Kruvazör

Bu durumda, özelliklerinin çoğunda, özellikle tasarımla ne ilgisi olduğu konusunda, uzun borad adı verilen belirli bir benzerliğe sahip bir tür kaykayımız var. Onu diğerinden ayıran şey, bu durumda, baskın malzemenin plaka olmasıdır. Bu, kaykayların geri kalanına kıyasla çok daha hafif olmasını sağlar.

Polimerlerden yapılmış kaykay

Klavye

Bu tip bir paten, orijinal kaykayın minyatür ölçekli bir modeli olma özelliğine sahiptir. Yani, kullanıcı kendi ekstrem spor aktivitelerini gerçekleştirmek için soketleri kullanabilmek yerine, bunu bir elinin iki parmağıyla yapar. Yani, bir kişi söz konusu parmaklarla simüle edilir ve geleneksel kaykayda ayaklarla aynı şeyi başarmaya çalışır.

Minyatür bir kaykay ile oynayan parmaklar

Akış tahtası

İyi bilinen patenle yakın bir benzerliği vardır, ancak bu durumda, oldukça ayırt edici özelliği, birbiriyle iyi dağılmış on dört tekerleğe sahip olmasıdır. Gençler için çekici bir hıza ulaşırlar. Tekerleklerin düzeni, diğer kaykay türlerine kıyasla itme gücünü minimuma indirir.

Arkadan gelen kişi sırasını bekliyor

Su üstü yüksekliği

Kendi özelliklerine göre, sözde uzun tahtalara bir miktar benzerlikleri vardır, ancak bunlar, gencin ayaklarını üzerinde tutmasına izin veren bir tür tutamağa sahip olmaları ile ayırt edilir. Bu, kullanıcının, diğer şeylerin yanı sıra, kaykayı kaybetmeyi düşünmek zorunda kalmadan 360 derecelik dönüşler yapmasına ve hokkabazlık yapmasına olanak tanır.

Normal kaykaylardan farklı olarak, bunlar daha uzun olur, hatta tekerleklerin dağılımı ve oranları daha uzun ve hatta ayrılmış olur. Her nasılsa bu tür sporlarla uğraşan kişinin rahatlıkla kullanabileceği bir kaykay gibi görünüyor. Aslında bunların acemilerde kullanımı çok yaygındır.

Hamboardlar

Bu tür patenlerin ayırt edici özelliği, sörf tahtalarıyla olan benzerliğidir; ancak bu durumda sörf, deniz yerine asfaltta yapılıyor gibi görünüyor. Gençler tarafından, tam olarak bu fayda için yaygın olarak kullanılmaktadır. Engellerden ve / veya yüksekliklerden atlama faaliyetlerinin yapılamamasıyla ilgili bazı sınırlamaları vardır.

Uzun Paten Kurulu

Longboard

Bu durumda, gençlerin kullanımında en yaygın olmasının yanı sıra, boyutunun daha kolay manevra yapmayı ve daha iyi piruetler ve / veya hokkabazlık yapmayı kolaylaştıran karakteristiğine sahip bir tahta türü buluyoruz. genç adam. Bu tür masaların çok çeşitli modelleri ve renkleri bulunmaktadır.

Sadece bir spor kaynağı olarak kullanılmıyor, aynı zamanda gençler bile, örneğin bisikletlerde sıklıkla yapıldığı gibi, onu bir ulaşım aracı olarak kullanıyor. Ve geniş bir tahta olması, kullanıcının bir ayağı tahta üzerindeyken diğerini iterek ve hareket ettirerek biraz kolaylıkla idare etmesini sağlar.

Çocuk, ile, tahta kaykay

Kaykay

Kaykay sporu yapmak için kullanılan kaykayı bile yalar; gencin belirli bir tür hokkabazlık yaparak veya bazı engelleri atlayarak bazı riskleri kırmaya çalıştığı. Kesin olarak gerçekleştirilen faaliyet türüne bağlı olarak, kaykayın kolayca kırılmasını önlemek için oldukça dayanıklı olması gerekir.

Elektrikli kaykay

Bu tür patenlerin temel özelliği, nesnenin kendisini iten elektrikli bir cihaza sahip olmasıdır, bu nedenle onu kullanan genç için bu, kendilerini itmek için bir ayak kullanılmasını gerektirmeyeceği için asgari bir çabayı temsil eder. Yani, hızı düzenlemek ve ne zaman ilerleyip duracağını belirtmek için bir kontrol kullanır.

Elektronik kaykay

T-tahtası

Bu, tekerlek sistemi ile olan benzerliği ile ilgili olarak sözde dalga tahtasına bir miktar benzerlik gösteren bir kaykay türüdür, fark bu durumda iki platforma sahip olmak yerine kaykayın bir tahtaya sahip olması gerçeğinde yatmaktadır. üniforma. Bu tür patenlere verilen temel kullanım, snowboard olarak bilinen şeyi uygulamaktır.

Tekerlek detayı

Dalga tahtası

Bu tür bir tahta, kaykay ve snowboard olarak bilinenlerin ilginç bir kombinasyonunun sonucu olan bir patene benzer; başka bir deyişle, kullanımda esneklik sağlayan bir çubukla bir arada tutulan iki tür platformdan oluşma özelliğine sahiptir. Bunlar da kendi aralarında stratejik olarak dağıtılmış bir dizi janta sahiptir.

Ayrı ayrı çalışmasalar da her iki platform da birbirinden belirli bir derecede bağımsızdır. Eğer öyleyse, kazalar meydana gelebilir. Kullanıcının dengesi çok önemlidir, böylece herhangi bir anda bu veya o platform kullanılır, 360 derece dönüşler yapmanın yanı sıra hızını kademeli olarak artırmasına izin verir.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 01. Paten türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-skate/.)