Pazarlamada Dağıtım Kanalının Temel İşlevleri Nelerdir?

Pazarlamada sorumlu olan farklı unsurlar vardır. bir satışın başarısını garanti etmekçünkü bu, üretimden başlayıp tüketicinin satın alınmasıyla biten, harfi harfine yerine getirilmesi gereken bir döngüden başka bir şey değildir.

Hayatımız boyunca, belirli bir ürün setinin satışını sunan bir kuruluşun düzgün işlemesi için önemli bir faktör olan bir dağıtım kanalının nasıl çalıştığına tanık olduk.

Bu nedenle hizmet şirketleri bile bu pazarlamaya dayalı olarak çalışmaktadır. yönetiminizin başarısını garanti eder ve her bir pozisyonda çalışanlar için faydalı sonuçlar elde edin.

Dağıtım kanalları ve pazarlama ile ilişkileri

Satış stratejileri, bir satışın başarısını sağlayabilecek farklı taktikleri analiz etmek, değerlendirmek ve uygulamaya koymaktan sorumlu bir unsur olduğu için bir bilim veya daha çok bir çalışma dalı olarak görülebilir.

stratejik pazarlama planı

Bunu başarmak için, aralarında öne çıkan döngüler olarak belirlenebilen bir dizi adımdan oluşur. dağıtım kanalları.

Bunlar, belirli bir ürün setinin satın alınmasını sağlamak ve böylece tüm alıcıların erişimini kolaylaştırmak için şirket tarafından benimsenen önlemlerden başka bir şey değildir.

Bu unsur içinde pazarlama sadece tavsiye etmekten sorumludur ve her kuruluşun istekleri karşısında en etkili kanalları kullanmak, böylece kayıpları en aza indirmek ve sağlanan hizmetin kalitesini artırmak.

Dağıtım kanalları hakkında biraz daha bilgi edinin

Daha önce, bu kanalların bir önlemden başka bir şey olmadığı belirtilmişti. ürünlere erişimi kolaylaştırmak. Hedefi belirli bir şekilde yerine getirilmediğinden bir döngü olarak belirlenemez.

Bununla birlikte, bu pazarlama aracını kapsamak, hedeflere uyumu sağlamak için çeşitli yönlerin entegrasyonunu gerektirir ve bu, daha sonra şirket tarafından sağlanan hizmeti iyileştirecektir. Bu şekilde şunlardan oluşurlar:

Fraksiyonlama

İsim size garip gelebilir, ancak gerçekte bu, dağıtım kanallarının çalıştığı ilkelerden biridir, çünkü her bir kuruluş tarafından elde edilen miktar.

Başka bir deyişle, satın alımlar üç gruba ayrılır: toptancılar, perakendeciler ve her biri tarafından satın alınan ürün miktarı ile karakterize edilen tüketici.

Böylelikle satışta son halkanın yani tüketicinin istediği ürünü gerekli miktarda bulmasını sağlar.

Finansman

Pazarlama içinde finansman, aşağıdakilerden sorumlu olanıdır: bir hizmetin erişilebilir olup olmadığını belirlemek belirli bir grup insan için.

Dağıtım kanalları, bu özelliği sağlayan ana acentelerdir, toptan alıcı oldukları için ürünü daha düşük fiyattan temin ederler ve tüketicilerin finansmanını kolaylaştırırlar.

Kapsam ve nakliye

Bu iki husus, dağıtım kanallarının her aracısının altında çalıştığı ilkelerdir, çünkü taşıma, ürün teslimatını sağlamak için kullanılan araçlar belirli bir şirkette ve böylece tüketici ona hızlı bir şekilde erişebilir.

nakliye ürünleri

Kapsam açısından, bu, aracıların çalıştığı başka bir unsurdur, çünkü ulaşım yoluyla uzun mesafeler kat edebilirler. ürünün varlığını sağlamak her tüketicinin ihtiyacı olduğu yerde.

Promosyon

Dijital pazarlamada bile yaygın olarak kullanılan bir unsur olan tanıtım, bir satış planı şirket veya satıcı tarafından iki şeye ulaşmak için kurulmuştur:

Birincisi, ürün veya şirket olsun, tanıtmaya çalıştığınız markanın dağıtımını ve tanınmasını sağlamak, diğer yandan bu hizmeti satın almak isteyen tüketiciler için önemli ölçüde daha erişilebilir kılmaktır.

Bu şekilde, pazarlama bir satış stratejisinden başka bir şey değildir. doğrudan dağıtım kanallarına bağlıdır her müşterisinin ürünlere erişimini garanti etmek.