Pişmiş ve ızgara tavuk göğsündeki protein yüzdesi ve sağlık yararları

Kilo vermek veya kiloyu korumak için diyet uygulayan birçok kişi, daha az kalori içerdiği için tavuk göğsü yemeyi tercih ediyor, bu nedenle diyete gelenler ister pişmiş ister ızgara olsun, tavuk göğsündeki protein yüzdesini merak ediyor, bu yüzden size bir sonraki raporda tüm oranları sunuyoruz.

Bu konu içerir …

Pişmiş tavuk göğsündeki protein yüzdesi

Tavuk göğsündeki protein yüzdesi

172 gram ağırlığındaki pişmiş derisiz tavuk göğsü, yaklaşık 45 gram protein ve 284 kalori içerir, yani her 100 gramda% 80 protein ve% 20 yağ dahil 165 kalori bulunur.

Izgara tavuk göğsündeki protein yüzdesi

100 gram yağsız fırında kavrulmuş tavuk göğsü 18,3 gram protein içermektedir.

Tavuk göğsü, düşük yağ içeriği ve vücut kaslarını geliştirmeye yardımcı olan yüksek protein seviyeleri sayesinde vücut geliştiriciler veya diyet yapanlar için ideal seçimdir.

Tavuk butlarındaki protein yüzdesi

Her 52 gr tavuk butu 13.5 gr protein içerir ve 100 gr derili tavuk butları% 53 protein ve% 47 yağ dahil 109 kalori içerir.

Unutulmamalıdır ki, tavuk butları kasları inşa etmek için gerekli olan oksijenle besleyen miyelopin içerse de, yüksek oranda yağ içerdiklerinden, kilo alımını önlemek için diyetle kilo verme rejimlerine tabi tutulurken onları yememenin tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Tavuk faydaları

Tavuk, insan sağlığını geliştirmek için yararları gerekli olan en önemli besin maddelerinden biri olan protein açısından zengin bir ettir. Tavuğun faydaları şunlardır:

  • Bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı savunmasını güçlendirmek için gerekli antikorların oluşturulmasına yardımcı olur.
  • Hormonların, hayati işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için sinyalleri farklı hücre ve organlara iletme yeteneğini desteklemek.
    Hücreleri, dokuları ve kasları inşa etmeye çalışır.
  • Vücuda günlük iş ve aktivitelerini yapabilmesi için gerekli enerjiyi verir.
  • Tavuk, sinir kuvvetini güçlendirmeye ve sağlıklı cildi desteklemeye katkıda bulunan B kompleks vitamin grubu gibi insan sağlığı için gerekli olan birçok besin maddesini içerir.
  • Karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürme etkinliğine ek olarak, diyabet ve kalp hastalığı olasılığını azaltır.
  • Tavuklar aynı zamanda yüksek oranda mineral içerir, bunlardan en önemlisi kanda hemoglobin ve kaslarda miyoglobin oluşumunda önemli rol oynayan demirdir ve her ikisi de oksijeni hücrelere, özellikle beyne taşır, bu da tehlikeden korunmanın yanı sıra bilişsel yetenekleri, akademik başarıyı ve kas kapasitesini artırır. Anemi.
  • Yaşamsal işlevlerden sorumlu vücutta 50 enzimin oluşumunda rol alan minerallerden biri olan çinko içerir.
  • Depresyonla mücadelede, kan basıncını düşürmede, enfeksiyonlarla savaşmada, migren gelişme olasılığını azaltmada ve insülin direncini önlemede etkinliğinin yanı sıra yüzlerce biyokimyasal reaksiyonda rol oynayan magnezyum içerir.

Sevgili Raifa, bu yazıda bahsedilen tüm bilgiler sadece sağlık bilincini artırmayı amaçlayan eğitici bilgilerdir ve uzman bir doktora danışmanın yerini almaz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi indirim kuponunu kullanarak tüm alışverişlerinizde% 15 indirim kazanın ( uxy ) VogaCloset mağazasından