PLC türleriO PLC İngilizce kısaltmasına karşılık gelir: “Programlanabilir Mantık Denetleyici“, İspanyol diline yazışmasında”Programlanabilir Mantık Denetleyici”. Yani, PLC bir Bir aparat için tasarlanmış elektronik tip cihaz, tüm işlem sırasını otomatik olarak hassas bir şekilde kontrol edebilir.

Bu tip PLC’nin çok sık kullanıldığı sektörlerde sektörde yer almaktadır. Genellikle bazı mağazalarda da uygulanmaktadır. Ve bunların sahip olduğu işlevlere göre, bu sektörlerde uygulamaları idealdir. PLC’ler tarafından gerçekleştirilen faaliyetler temel olarak, eylemleri kontrol etmek için elektrikli cihazlarda yayılan her türlü sinyali izlemeye odaklanmıştır.

Diyelim ki bunlar kişisel bilgisayarlardan daha güçlü, yani endüstriyel bilgisayarlar olarak adlandırılıyorlar. Bunların özellikleri doğal olarak endüstrinin özel ihtiyaçlarına karşılık gelir. Ayrıca bu ekiplerin büyük ölçekte yapıldıkları için enerji kullanımı ve programları açısından daha güçlü olmaları gerekiyor.PLC türleri

Düşük Bant PLC

Operasyonel açıdan yüksek hızda çalışma kabiliyetine sahiptirler ve frekans aralığı çok yüksektir. Sunduğu faydalar nedeniyle evlerde çok sık kullanılmaktadır. Ayrıca diğer PLC türlerine göre ucuz olduğu ve yapısı çok büyük olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Dar bant PLC

Özelliklerine göre, bu PLC modeli düşük bir frekansla çalışabilir ve aynı zamanda ortalama bir kilometreye kadar bir aralıkta optimum performansa sahiptir. Yanıt verme verimliliğini artırmanın bir yolu, PLC’lerle birlikte kurulumu kolay olan “tekrarlayıcılar” olarak adlandırılanları kullanmaktır.

Elektronik parçalar

Kompakt PLC

Bir CPU, güçlü bir güç kaynağı ve genellikle 500’e kadar gerekli giriş ve çıkış cihazlarından oluşurlar; ikincisi, PLC’nin ana modülünün ne olduğu belirsiz bir şekilde bulunacaktır. Özel nitelik ve işlemlerle diğer modüllere adapte olma imkanı sağlar.

Elektronik kontrolör

Büyük PLC

Günlük olarak güçlü işlemler gerçekleştiren büyük endüstriler için ideal bir PLC’dir. 1024’ten fazla giriş ve çıkış sunan bu cihazlardan bahsediyoruz. Anlaşılacağı üzere özellikle makine dairelerinde bir firmanın operasyonlarını kontrol etme imkanlarını genişleten güçlü bir cihazdır.

Elektronik değişken kontrolör

PLC Mediano

Bu cihazın sunduğu giriş çıkış sayısı ile ilgili olarak 256 ile 1023 giriş arasında olduğu bilinmektedir. Açıktır ki, biraz büyük boyutuna ek olarak, sektöre büyük bilgi kaynaklarını aynı anda yönetme ve bu tür PLC’nin nasıl programlandığına göre işlemleri etkin bir şekilde kontrol etme imkanı sunar.

Devreli ve dirençli kart

Mikro PLC

Bu cihazlar, cihazınızda aynı anda maksimum 64 giriş ve çıkış kapasitesi sunma imkanı sunar. Diğer PLC’ler gibi yaptıkları, dijital kaynaklara sahip bu cihazlar aracılığıyla tüm bilgi dizilerini toplama görevine sahip olmaktır. Tüm bu bilgiler, toplamaya ek olarak, belirli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Elektronik konektörün yakından görünümü

PLC Nano

Bu tip PLC’nin sunduğu temel özelliklerden biri, endüstriyel sektör için oldukça ekonomik olmalarıdır. Tasarım ve kullanım açısından basittirler, ancak oldukça önemlidirler. Sahip oldukları bileşenler temel bir bakış açısından CPU, güç kaynağı ve bunlara karşılık gelen giriş ve çıkışlardır.

Yeşil devre kartı

Küçük PLC

Depolama kapasitesini ve yapısını, örneğin hızlı bir şekilde matematiksel işlemleri gerçekleştirmek için doğru zamanda toplanan bilgileri depolamak ve kontrol etmek için konektörlerdeki 65 ila 255 giriş ve çıkış kullanma imkanı ile kapsar. Sektördeki herhangi bir alana montajı ergonomik olarak kolaydır.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 01. PLC Türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-plc/.)