POCO X3 çekirdek kaynakları, lansman günü sürüm vaadine rağmen hala mevcut değil

POCO X3 NFC, 7 Eylül 2020’de piyasaya sürüldü ve uygun bir fiyat etiketiyle çok yüksek değerli bir paket getirdi. POCO, Hindistan’da 22 Eylül 2020’de piyasaya sürülen POCO X3 ile aynı eylemi tekrarladı, ancak küresel olarak piyasaya sürülen varyanttan küçük farklılıklar vardı: daha büyük bir pil ve NFC yok. Cihaz, iki ay sonra hem Global hem de Hindistan varyantları için orta sınıfın en iyi satın alımlarından biri olmaya devam ediyor. Ancak bizi hayal kırıklığına uğratan şey, cihaz (lar) için çekirdek kaynağının, lansman gününde piyasaya sürülme sözüne rağmen hala serbest bırakılmamış olmasıdır.

POCO X3 NFC çekirdek kaynağı vaadinin sunum slaydıPOCO X3 NFC çekirdek kaynağı vaadinin sunum slaydı

POCO X3 NFC için genel başlatma olayını ayarladıysanız (cihaz kod adı: Surya), POCO’nun cihazın çekirdek kaynaklarını aynı gün serbest bırakmaya söz verdiğini fark etmişsinizdir.

POCO Hindistan, POCO X3 Indian varyantı için çekirdek kaynaklarını piyasaya sürmek için açık bir söz vermemiş olsa da, diğer tüm Android OEM’leri gibi hala GPL’ye bağlı. Hint varyantının dahili bir kod adı vardır “Çünkü“, Ancak MIUI 12 ürün yazılımı paketleri bunun için”Surya“Kod adı etiketi ve”içindeHindistan için “bölge etiketi. POCO X3 ve POCO X3 NFC, isimlerden de anlaşılacağı gibi birbirine çok benzer.

GPLv2 gerektirir şirketlerin müşterilere gönderdikleri ‘GPLed’ kod tabanında (bu durumda çekirdek) herhangi bir değişiklik yayınlaması. Kaynakların yayınlanması yalnızca Android ruhunun bir parçası ve gelişen bir üçüncü taraf geliştirme topluluğunun temellerinden biri değil, aynı zamanda çekirdekle ilişkili telif hakkı / copyleft lisansının da bir parçasıdır. GPL yazılımının telif hakkı sahipleri, GPL’yi yazılımın dağıtılmış / türetilmiş çalışmalarına uygulamayı seçebilir ve bu nedenle, çekirdek kaynaklarını serbest bırakmak için birçok yargı alanında yasal olarak uygulanabilir bir sözleşme haline gelir. Bunun yasallıklarına daha da girebiliriz, ancak uzun lafın kısası – bir GPL yazılımına bir değişiklik gönderirseniz, kaynak kodunu sağlamanız gerekir.

Telefonun piyasaya sürülmesinden bu yana 2 aydan fazla zaman geçtiği için, POCO’nun sonunda kaynak kodunu yayınlamamış olduğu için çok az bahane kaldı. Telefon tüketicilerin elinde ve birkaç güncelleme de yapıldı. Çekirdek kaynaklarını derhal serbest bırakmak olmalı bir şey her OEM zaten yapar. Ancak POCO, açıkça çok hızlı bir çekirdek yayınlama sözü verdi. Ve şimdiye kadar serbest bırakmamak, geliştirici dostu olma ve müşterilerin güvenine (ve yasal sözleşmelere) ilişkin bu iddialar üzerine hakarettir.

POCO X3 / NFC, yükselen amiral gemisi fiyatları çağında mükemmel bir değer cihazı olmaya devam ediyor. Telefon ne amiral gemisi ne de öyleymiş gibi görünse de, resmi olarak satıldığı bölgelerdeki ortalama kullanıcılara tavsiye etmek çok kolay. Para için çok fazla telefon alıyorsun. POCO’nun hayranlarına verdiği sözü tutmak için en kısa sürede çekirdek kaynaklarını yayınlamasını umuyoruz. Ve hazırlarken, POCO M2 için çekirdek kaynakları yayınladıklarını umuyoruz (cihaz kod adı: Shiva) ve POCO C3 (cihaz kod adı: Angelicain) de.