POCO X3 ve Moto G9 Plus çekirdek kaynakları artık kullanılabilir

Çekirdek kaynak kodları, geliştiricilerin üzerine inşa etmesi gerektiğinden, Android özel ROM veya çekirdek geliştirmenin hayati bir parçasıdır. Bununla birlikte, çekirdek kaynak kodunu zamanında yayınlamak söz konusu olduğunda, şu anda çok az Android cihaz üreticisi bunu yapıyor. Dikkate değer bir örneğimiz var: POCO X3. Bu cihazın global sürümü, yani POCO X3 NFC, şirketin çekirdek kaynağını lansman gününde yayınlama taahhüdü ile 7 Eylül’de piyasaya sürüldü. Şey, olmadı.

Daha çok GPLv2 olarak bilinen Genel Kamu Lisansı v2, her Android akıllı telefon üreticisinin, akıllı telefonlarında gönderdikleri Linux çekirdek kodunun bir kısmını halka açık olarak yayınlamasını zorunlu kılar. POCO’nun bu sefer yetersiz kaldığı nokta tam da burası. Geçen hafta, şirketi telefonun çekirdek kaynağını yayınlamaya çağırdık. Neyse ki, POCO X3 kullanıcıları, cihazlarını modifiye etmeyi dört gözle bekliyorlar, çekirdek kaynak kodu sonunda bu cihaz için yayınlandı.

POCO X3’ün kaynaklarını aşağıdaki GitHub bağlantısından indirebilirsiniz. Xiaomi’nin küresel model için kaynak kodunu (kod adı “surya”) ve Hint varyantını (dahili olarak “karna” olarak anılır) birleştirdiğini ve aynı bağlantı üzerinden erişilebildiğini belirtmekte fayda var.

POCO X3 Kernel Kaynakları ||| POCO X3 Forumları

Diğer bir kayda göre Motorola, Moto G9 Plus’ın (kod adı “odessa”) çekirdek kaynaklarını yayınlayarak Github deposunu da yeniledi. Telefon, Qualcomm’un Snapdragon 730G yongası, 4GB RAM, 128GB dahili depolama ve birincil 64MP sensörlü dörtlü kamera kurulumuna sahiptir. Yazılım tarafında, Moto G9 Plus, kutudan çıkar çıkmaz Android 10’un stoğa yakın bir sürümünü çalıştırıyor.

Bir süredir bu sürümü dört gözle bekleyen bir geliştiriciyseniz, onu Motorola’nın resmi GitHub deposundan kontrol edin. Kullanıcılara gelince, cihazınız için kesinlikle ortaya çıkacak heyecan verici projeler için forumlara göz atın.

Moto G9 Plus Kernel Kaynakları ||| Moto G9 Plus Forumları