Poinsettia Bakımında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler – çim ve bahçe

Tatillerde, mevsimin en sevilen bitkisinin çiçek kutlamalarına rakip olacak hiçbir şey yoktur: her zaman renkli Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima). İster geleneksel kırmızı çeşidini tercih edin, ister melez pembe ve sarı pastel tercih edin, bitkinin teşhir çiçeklerinin olabildiğince uzun süre tadını çıkarmak için en iyi Atatürk çiçeği bakımını sağlamanız gerekecektir. Bu süs bitkisine bakarken sadece bu altı en iyi uygulamaya bağlı kalın ve en büyük altı hatadan kaçının.

Bulabileceğiniz en sağlıklı bitkiyi satın alın

Atatürk çiçeği için alışveriş yaparken, koyu yeşil olan yoğun yeşilliklerle dolu bir bitki seçin ve sarı veya yaprak döken olanları geçin. Bracts adı verilen rengarenk çiçekler, ortada çok az veya hiç polen olmayacak şekilde katı olmalıdır.

Arabadaki bitkiyi korumayı unutma

Bazı mağazalar, bitkiyi rüzgar hasarından koruyacak selofan külahlarında Atatürk çiçeği satıyor, ancak dışarısı soğuksa, çatlaklar ve yapraklar ıstıraba neden olabilir. Arabaya ve evinize giderken onu korumak için bitkinin üstüne koymak üzere daha büyük bir çanta sipariş edin.

Poinsettia’nızı iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirin

Güney penceresi mükemmel. Poinsettias, bacağına binmelerini önlemek için çok fazla doğrudan gün ışığından yararlanır. Güneşli bir pencere yoksa, olabildiğince parlak bir yer seçin.

Yaprakların buzlu pencere camına değmesine izin verme

Poinsettias, genellikle seralarda yetiştirilen tropikal bitkilerdir, bu nedenle kışın popüler olmalarına rağmen soğuğu küçümserler. Bitkiyi evinize yerleştirdikten sonra buzlu bir pencereye çarpan yapraklar yok olur ve soğuk, Atatürk çiçeğinin sağlığını bir bütün olarak etkileyebilir. Poinsettia’yı pencere pervazına değil, pencerenin önündeki bir masaya güvenli bir şekilde yerleştirerek beklenmedik bir ölümü önleyin.

Bitkinizin yeterince karanlık olduğundan emin olun

Kırmızı veya beyaz çiçeklerin bir aydan uzun süre dayanması için poinsiatis, en yoğun çiçeklenme dönemlerinde 12 saatten fazla karanlığa ihtiyaç duyar. Bitkiyi bütün akşam yanık tuttuğunuz bir odaya yerleştirirseniz, günbatımında karanlık bir odaya, dolaba veya karanlık bir köşeye taşıyın ve ertesi sabah tekrar pencereye yerleştirin.

Atatürk çiçeğini sorunlu bir yere koyma

Rüzgarlı koşullarda yapraklar ve çatlaklar solur, bu nedenle bitkiyi açık pencerelerden, basınçlı hava kütüklerinden ve fanlardan uzak tutun.

Bitkilerinizi sulayın

Poinsettias, toprak yüzeyi dokunulduğunda kuru hissettiğinde sulanmalıdır. Bitkiyi sulamanın en iyi yolu onu, saksıyı ve hepsini küvete taşımak ve iyice ıslatmaktır. Daha fazla su bitene kadar boşalmasına izin verin – bu yaklaşık bir saat sürer – sonra yerine geri koyun.

Atatürk çiçeğinin suda durmasına izin verme

Elbette, Atatürk çiçeği toprağı, susuzluğunu gidermenin en iyi yoludur, ancak sulamadan önce tencerenin etrafına sarılmış parlak folyo sargıyı çektiğinizden emin olun. Güzelliğine rağmen, bu kaplama, Atatürk çiçeği toprağını doymuş ve köklerini doymuş bırakarak suyun süzülmesini engeller. Su basmış kökler bitkiye baskı yapar ve yaprak dökülmesine veya daha kötüsü kısa bir ömre yol açabilir.

Gelecek yıl yeniden düzenlemeyi planlıyorsanız Atatürk çiçeği budayın

Şimdiye kadar anlatılan Atatürk çiçeği bakım ipuçlarını takip edin ve ev bitkilerinizin kıştan bahara veya daha uzun süre yaşadığını görebilirsiniz. Onları tutmayı planlıyorsanız, bitki bacakları kazanmaya başladığında gövdeleri altı inç kırpın ve onları 65 derece Fahrenheit civarında güneşli bir yere yerleştirmeye devam edin. Daha önce yaptığınız gibi sulamaya devam edin ve çiçek açmayı bıraktıktan sonra iki haftada bir düzenli olarak Atatürk çiçeği ile besleyin (Amazon örneğine bakın). Sonunda kesilen tomurcuklarda yeni tomurcuklar gelişecektir. İlkbaharın sonlarında, dış ortam sıcaklıkları 50 derecenin üzerinde olduğunda, yeni sürgünleri tekrar 4 inç’e kadar kesin ve Atatürk çiçeği çiçek yatağınızdaki korunaklı bir yere daldırın ve sıcaklıklar düştüğünde erken düşüşe kadar orada kalmasına izin verin. Kırklarda bir gecede ısıtın. Yıl boyunca Atatürk çiçeği ile ilgilenmek sizin açınızdan bir taahhüt gerektirirken, bir sonraki tatil sezonunda daha da büyük bir çiçek kokusuyla ödüllendirileceksiniz.

Küçük bir kapta büyük Atatürk çiçeği bırakmayın

Poinsettia yaz boyunca büyüdükçe kökleri de büyür ve küçük bir tencerede daralabilirler. Bu nedenle, ilkbahar ve yaz mevsiminden sonra Atatürk çiçeğini iç mekana getirirken bir çiçek tarhında kalırken, daha büyük bir saksıya aktardığınızdan emin olun. Tekrarlama, bitkinin köke bağlanmasını engeller. Yeni bir saksı seçin, önümüzdeki sonbahar büyüme mevsiminde Atatürk çiçeği köklerine yayılacak alan sağlamak ve yaprak büyümesini ve çiçek üretimini teşvik etmeye yardımcı olmak için mevcut saksınızdan iki inç daha geniş ve iki inç daha derin veya daha fazla yeni bir saksı seçin.

Evcil hayvanları Atatürk çiçeğinden uzak tutmayın

Atatürk çiçeği bakımı hakkında herkesin bildiği bir şey de, atatürk çiçeği aile üyelerinin kürklerinden uzak tutmanın önemi. Korkunç hikayeler bitkileri zehirleyen evcil hayvanlarla ilişkilendirirken, Atatürk çiçeği sütlü özü aslında bir evcil hayvan çok miktarda yerse kusma, ishal, salya akması ve kaşıntıya neden olabilecek düşük toksik kimyasallar içerir. Riskler çok düşük olmasına rağmen bununla karşılaşmıyorsunuz. Bitkiyi Fluffy veya Fido’dan uzak tutun.