Porselen yapıştırma

Seramik veya porselen nasıl düzeltilir

Seramik ve porseleni yapıştırma için kullanılan modern yapıştırıcılar sayesinde , kırılan parçaları yapıştırmak kolaydır; ancak, bu porselen ve seramik yapıştırıcılarının birçoğunun hatalı bir onarım yapıldıktan sonra çıkarılması zor olduğundan,porselen yapıştırma , porselen yapıştırıcı, değerli eşyaların onarımını restoratörlere emanet etmeniz tavsiye edilir. Ek olarak, porselen söz konusu olduğunda, bir profesyonel, kırılan parçaları yeniden ateşleyerek onarımı neredeyse görünmez hale getirebilir.Düzeltmek için kırık bir kupa resmi

 • 1 Seramik veya porselen yapıştırıcıyı uygulamadan önce parçaların hazırlanması
 • 2 Seramik veya porselen yapıştırıcı ile yapıştırmadan önce kalıntıları temizleyin ve çıkarın
 • 3 Seramik ve porselen için yapıştırıcılar
  • 3.1 Epoksi reçineler
  • 3.2 Hızlı yapıştırıcılar (siyanoakrilat)
 • 4 Emaye veya boyalı seramik parçaların onarımı
 • 5 Kırık bir nesne nasıl yapıştırılır

Seramik veya porselen yapıştırıcıyı uygulamadan önce parçaların hazırlanması

 • Seramik veya porselen bir nesnenin kırılmasından sonra , mümkün olduğu kadar çok parçayı (en küçüğü bile) korumak önemlidir , böylece seramik veya porselenin onarımının mümkün olduğunca eksiksiz olması sağlanır.
 • Kimyasallardan korumak için plastikle kaplı geniş ve iyi aydınlatılmış bir masada (doğal ışıkla) çalışmak uygundur .
 • Seramik veya porselen parçaları yapıştırmadan önce, yapıştırıcıların hareketini engelleyecek nem kalıntılarından kaçınmak için bunların yıkanması ve birkaç saat kurumaya bırakılması önerilir .

Seramik veya porselen yapıştırıcı ile yapıştırmadan önce kalıntıları temizleyin ve çıkarın

 1. Kırılan parçaları amonyaklı sabunlu suda nemlendirilmiş yumuşak bir fırça ile temizleyin. Kurumasını bekleyin.
 2. Kararmış kenarları beyazlatmak için , parçayı ılık suda ağartıcıyla (dört birim su ve bir birim ağartıcı) ıslatın . Öğe eskiyse, ağartıcıyı şişe temizleme sıvısı ile değiştirin.porselen yapıştırma , porselen yapıştırıcı,
 3. Kir izleri varsa veya parça daha önce yapıştırılmışsa, aseton veya solvente batırılmış pamuklu çubuk kullanın . Koyu kalıntılar varsa, bunları 100 hacim hidrojen peroksitle nemlendirilmiş pamuklu çubukla ovalayın.
 4. Çok sayıda kırık parça olduğunda, yapıştırmaya başlamadan önce parçaların uyumunu kontrol etmeniz ve sipariş etmeniz önerilir . Bu durumda, farklı parçaları yapıştırılırken ayarlayabilmek için yavaş kuruyan yapıştırıcıların kullanılması tavsiye edilir.

Seramik ve porselen yapıştırıcılar

Yapıştırıcıların çoğu seramik ve porselen yüzeylere yapışsa da en uygun olanı epoksi reçinelerdir . Siyanoakrilat yapıştırıcılar, bazı hızlı onarımlar yapmak için de kullanılabilir.

Epoksi reçineler

İki ayrı tüp (reçine ve sertleştirici) halinde sunulan bu reçineler, uygulama öncesinde karıştırılır. Kururken bağ çok güçlü ve dayanıklı olacaktır. Renkleri, şeffaflıkları, akışkanlıkları ve kuruma süreleri değişen farklı epoksi yapıştırıcı türleri vardır . Çoklu kırılmalar için, parçaların konumunu ve sıvı kıvamını ayarlayabilmek için yavaş kuruyan bir yapıştırıcı (6 saat) kullanılması tavsiye edilir, çünkü kalın bir yapıştırıcı tabakası parçaların yeniden oturmasını önleyebilir.

Epoksi reçineler ayrıca delikleri veya eksik parçaları doldurmak ve talaşları onarmak için macun yapmak için de kullanılır . Daha katı, yumuşak ve opak hale getirmek için talk, kaolin veya porselen tozu ile karıştırılır. Derz, istenilen gölge elde edilinceye kadar renklendirici ile boyanarak veya kuruduktan sonra boyanarak gizlenir.

Hızlı yapıştırıcılar (siyanoakrilat)

Bu yapıştırıcıların avantajı, sabitlenmelerinin hızlılığıdır , bu da onları tutması zor parçaları yapıştırmak için uygun hale getirir. Ancak diğer yandan, parçaların konumunun yeniden ayarlanmasına izin vermezler, bu nedenle çoklu molalar için önerilmezler. Ek olarak, bu yapıştırıcılar zamanla bozulabilir ve parçaları yeniden soyabilir. Bu nedenle, düşerken daha fazla kırılabileceğinden, asılı parçaları yapıştırmak için kullanılması tavsiye edilmez.

Emaye veya boyalı seramik parçaların tamiri

Bir kez camlı, emaye veya dekore seramik parçaları yapıştırılmış olan , mümkün parlaklık geri özel vernik ve boya ile veya dekorasyon. Nesnelerin yaldızlarının yerini alacak ürünler de var. Bu boyalar, hasar gören alanların motiflerini taklit etmeye çalışılarak fırça ile sürülür. porselen yapıştırma

İdeal soğuk kurutma boyalar kullanmak ve cilalar fırınlarda pişirme gerektiren ürünler yapışkanlar bozulabilir veya sarı olabilir, çünkü. Bu boyalar yalnızca dikkatli elle yıkamaya dayanır; temizlerken ovalamayın veya aşındırıcı veya kimyasal maddeler kullanmayın.

Kırık bir nesne nasıl yapıştırılır

 • Seramik veya porselen parçaları yeniden yapıştırmak zor değildir, ancak parçaları iyice oturtmak ve özellikle birden fazla kırılma durumunda çok az yapıştırıcı uygulamak önemlidir . Tutkal sertleşirken parçaları uygun şekilde sabitlemek önemlidir.
 • Basit yırtıklar, bir kürdan veya bir maket bıçağının ucuyla kırık kenara ince, eşit bir epoksi yapıştırıcı tabakası uygulanarak birbirine yapıştırılır . Parçaları konumlandırın ve bastırın, fazla yapıştırıcıyı metil alkolle çıkarın ve eklemi bir miktar yapışkan bant ile sabitleyin.
 • Birden sonları onarım giderek gerektiğini , baz ile başlayan ve katı alanlar yapıştırılmış gibi devam. Parçaları, yırtığa dik olarak yerleştirilmiş maskeleme bandı şeritleriyle sabitleyin. Kavisli parçalar hamuru ile hareketsizleştirilir.
 • Küçük bir parça kaybolursa, boşluk macunla doldurulabilir : kırığın bir tarafına bir destek olarak hizmet etmesi için bir yapışkan bant şeridi veya bir küre hamuru yerleştirin ve macunu bölgeye bir spatula veya kürdan, deliği tamamen kapatmak için bastırın.

Porselen ve seramik , kırılgan olduğu kadar güzel ve değerli malzemelerdir. Neredeyse en başından beri İnsanlık Tarihinin bir parçası olmuşlardır ve yüzyıllar öncesinden kalan bozulmamış parçaların hala muhafaza edilmeleri, sürelerine ve direnişlerine delildir. Ama yine de seramik nesneler çok kolay kırılıyor ve en azından evinde vazosu olan, belli bir heykelin bir parçasını veya parçasını eksik olan, bir gün bir çekmecede birleştirilmeyi bekleyen … Bugün gidiyoruz bakalım ne olduğu kırılmış seramik veya porselen nesneleri tutkal iyi yolu , hem de onlar (neredeyse) farkedilir olmayacak şekilde kaybolmuş parçaları üretebilir nasıl.

Kırılan seramik ve porselen parçalar, hemen yapışan siyanoakrilat yapıştırıcı ile yapıştırılır . Nesne birkaç parçaya bölünmüşse, onları parçalar oluşturacak şekilde birbirine yapıştırmak ve sonra bunları bir bütün olarak bir araya getirmek, tek tek gitmekten daha iyidir. Normal olan, bu özelliklere sahip bir nesne kırıldığında, kırılan parçaların kenarlarının kirlenmesidir (özellikle beyaz porselen olduğunda). Bu, nesne yeniden düzenlendiğinde, eklemlerin çirkin bir gri renkte görünmesine neden olur. Bundan kaçınmak karmaşıktır ancak denenebilir: nesne mümkün olan en kısa sürede yapıştırılmalıdır, ancak önce birleştirilecek kenarları hidrojen peroksit (110 hacim hidrojen peroksit) gibi bir ağartma sıvısı ile ıslatacağız .

Ağartıcının yaklaşık 30 dakika etki etmesine izin vermelisiniz; sonra parçayı yıkayıp beyaz bir bezle kurulayacağız. Parçaları yavaş yavaş yapıştırmaya, yapıştırıcı damlalarını bırakmaya ve eklem sertleşene kadar hassas bir şekilde yapıştırmaya başlamanın zamanı geldi. Önceki bir düzenlemeyi geri almamız gerekirse, derzleri asetonla ıslatmalı ve bu çözücüyü pamuklarla temas halinde bırakmalıyız. Yumuşadıklarında onları ayıracağız, iyice temizleyeceğiz ve ağartmaya başlayacağız. O zaman sendikayı yeniden kurabiliriz. Dengesiz parçaları (örneğin, dikey olarak yerleştirilmiş bir plaka) rahat bir şekilde yapıştırmanın bir püf noktası, onları kumla dolu bir kutuya koymaktır, böylece istenen konumda tutulurlar.

Seramik veya porselen parçalar eksik olduğunda, epoksi tipi seramik macunlar ile çoğaltılabilir, nalburlarda ve DIY merkezlerinde satılabilir. Her macun şeridinden bir parça kesmeli, yoğurmalı ve onlara uygun şekli vermelisiniz. Kuruduktan sonra zımparalanır ve belirtilen yere siyanoakrilat ile yapıştırılır, yapıştırıcı sertleşene kadar hamuru ile tutulur. Bu parçalar soğuk seramik boyalar ile boyanabildiği gibi ev tipi fırında sertleşen, ovalamaya ve bulaşık makinelerine dayanıklı sırlar da bulunmaktadır.