Pres çeşitleri


Pres nedir?

Presler makinelerdir veya Sıkıştırma, bükülme veya deformasyon elde etmek için bir elemana büyük miktarda kuvvet uygulayan cihazlar.

Pres çeşitleri

Yaptığı işleve, yapıldığı malzemeye ve üzerinde çalışabileceği malzemelere bağlı olarak aşağıdaki çeşitleri vardır:

Mekanik Pres: Bu tip pres, yapılan kullanıma ve yapılan açıya bağlı olarak uygulanacak bir kuvvet depolaması gerçekleştirir. Genellikle makinalarda kalıp ve perforasyon yapmak için kullanılır, manuel veya otomatik olabilirler ve Matrisin bulunduğu daha düşük bir ölü merkezde ve bunun üzerinde çalışan bir kol veya uç üzerinde çalışırlar. delme işlemini güçlü bir darbe ile gerçekleştirdi.

(Mekanik pres)

(Mekanik pres)

Kalıplara ek olarak, farklı alanlarda kullanılırlar. gravür ve damgalama teknikleri yüksek direnç veya sertlikteki malzemeler üzerinde. Bu kol mekanik kuvvet motoru tarafından tahrik edilmektedir.

Hidrolik baskı: Bu mekanizma şunlardan oluşur: Toplam büyük büyüklükte bir kuvvete neden olan az yoğunluktaki çeşitli kuvvetlerin uygulanması. Su pompaları gibi pistonlar üzerinde bir güç üretme hareketi uygulayan, daha küçük bir iletken nesne içinde basınç oluşturarak hareket eden ve daha sonra daha büyük bir yüzeye dağılan ve eşit miktarda üreten çeşitli mekanizmaların birlikte çalıştırılmasıyla çalışır. gücü.

(Hidrolik baskı)

(Hidrolik baskı)

Pnömatik pres: Bu presler, pnömatik enerjinin neden olduğu kuvvet uygulamasıyani hava akışıyla. Basınçlı hava gibi belirli bir hava basıncı ile belirli mekanizmaların hareketini oluşturan yönlendirilmiş bir akım üretilir.

(Pnömatik pres)

(Pnömatik pres)

Bu bir diyafram, bir baskı plakası ve bir kap yapısından oluşur. Lastik ve benzeri nesnelerin şişirilmesi için ve ayrıca kauçuk, karton, plastik vb. Gibi farklı malzemelerin daha özel işlerinde veya kalıpta kesilmesinde kullanılır. Pnömatik kuvvetlerin kullanımıyla ilgili diğer çok yaygın durumlar, örneğin, inşaatın mekanik kollarının veya bilimsel makinelerin çalışmasıdır. Hidrolik veya diğer daha karmaşık sistemlerin aksine, bu presler daha az bakım gerektirir.

Döner pres: Döner presler en yaygın kullanılanlardır baskı işleri için basılacak grafiklerin, bir silindir tarafından etkinleştirildiğinde bükülen ve basılacak sabit malzemeye etki eden bir basınç uygulayan metal levhalar gibi destekler üzerinde bulunduğu büyük formatlarda. Are yüksek baskı çalışmaları için kullanılır editoryal grafikler gibi ve en yaygın olanları Ofset, Rotogravür, Flebografi makineleridir.

(Döner baskı)

(Döner baskı)

Gömme Basın: Mekanik veya elektrik, manuel vb. Gibi farklı teknolojiler ve mekanizmalar olabilirler ve gömülecek malzemelere bir uç veya zımbanın girmesi, katı bir matrise kazıklanmış. Lastik zımbalar genellikle metal kalıplarda kullanılır.

(Gömme basın)

(Gömme basın)

Pres Bükme: Kullanılmış sert kırılgan olmayan malzemelerde şekiller ve eğriler oluşturmak için çelikler ve farklı metaller gibi. Bazı sistemler, destekle iç içe geçmiş iki sütundan oluşur ve hareketleri yoluyla eğri oluştururlar. Diğer sistemler, salınımlı mobil zımbalar veya statik olmayan kalıplar olabilir.

(Basın fren)

(Basın fren)

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.