Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Protein eksikliğinin belirtileri, nedenleri ve vücuttaki seviyesini artırmanın yolları

Protein, sağlıklı bir vücudu ve çeşitli organlarının işlevlerini sürdürmek için gerekli olan en önemli besin maddelerinden biridir. Protein eksikliğinin belirtileri Vücutta bu eksikliği gidermek için düşünülmesi gereken birçok nedene maruz kalma nedeniyle, bu yazıda birlikte ele alacağımız şey budur. Bu konu içerir … Vücuttaki protein eksikliğinin belirtileri Vücuttaki protein eksikliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere […]

17 Aralık 2020 - 18:29 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi. A+A-

Protein eksikliğinin belirtileri, nedenleri ve vücuttaki seviyesini artırmanın yolları

Protein, sağlıklı bir vücudu ve çeşitli organlarının işlevlerini sürdürmek için gerekli olan en önemli besin maddelerinden biridir. Protein eksikliğinin belirtileri Vücutta bu eksikliği gidermek için düşünülmesi gereken birçok nedene maruz kalma nedeniyle, bu yazıda birlikte ele alacağımız şey budur.

Bu konu içerir …

Vücuttaki protein eksikliğinin belirtileri

Protein eksikliğinin belirtileri

Vücuttaki protein eksikliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı semptomlara ve sağlık hasarına neden olur:

Ödem

Vücutta sıvı tutulmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve başta kollar, eller, bacaklar ve ayaklar olmak üzere vücudun her bölgesini etkileyebilen şişlik ve şişliktir.

Ödem, vücutta albümin adı verilen ve dokularda veya vücudun diğer bölgelerinde sıvı birikimini engelleyen azalan protein seviyeleri ile ilişkilidir.

Karaciğer yağı

Bazı durumlarda, yağlı karaciğer, rolü yağları taşımak olan, genellikle lipoproteinler olarak bilinen düşük protein seviyesinden kaynaklanır ve obez kişilerde karaciğer yağı gelişme riski artar.

Cilt, saç ve tırnak sorunları

Protein eksikliğinin ciltte lekelerin oluşmasına ve enfeksiyonların ortaya çıkmasına, saçta güçsüzlük ve incelmeye, soluk renk ve dökülmeye yol açması, bunun yanında tırnakların kırılganlığına ve kırılmasına neden olması da mümkündür.

Kas kütlesi kaybı

Gıdalardan aldığımız protein seviyesi düştüğünde vücut, dokuları ve vücudun yaşamsal işlevlerini sürdürmek için başka bir kaynaktan, yani kaslardan protein alır ve bu da zamanla kaslara zarar verir.

Kemik kırıkları

Vücudunuzun ihtiyaçları için yeterli protein almazsanız, kemikler kırılgan ve zayıf hale gelir ve kırılma riski ikiye katlanır.

Çocuklarda büyüme bozukluğu

Protein fonksiyonları sadece kemik ve kas sağlığı ile sınırlı olmayıp, özellikle çocuklarda vücudun büyümesinde ve inşasında, eksikliği normal halini etkilediği için büyük önem taşımaktadır.

Artan vücut enfeksiyonları

Protein yoksulluğu bağışıklık sisteminin işlevini etkiler ve zayıflamasına neden olarak enfeksiyona yol açan enfeksiyona saldırma kabiliyetini azaltır.

Aşırı yeme

Şiddetli protein eksikliği iştahsızlığa neden olsa da, küçük bir eksiklik insidansı olmasına rağmen, bu iştahın açılmasına ve vücudun besin ihtiyacını aşan yeme miktarlarına yol açabilir.

Vücutta proteinin düşük olması durumunda, vücut iştahı artırarak ve bol miktarda yemek yiyerek normal düzeylerini geri kazanmaya çalışacaktır.

Vücuttaki protein eksikliğinin nedenleri

Protein, kas, enzim, cilt, saç, hormon ve göz yapımında temel unsurlardan biridir, bu nedenle vücut fonksiyonlarının sürdürülmesinde büyük önem taşır ve sonrasında vücutta protein seviyesinin olmaması birçok sağlık sorununa neden olur ve eksikliğinin nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

Karaciğer sorunları

Karaciğer, vücuttaki proteinlerin işlenmesinde rol oynar ve daha sonra, fibroz veya iltihaplanma gibi herhangi bir bozukluk veya dengesizlik, vücut işlevlerini yerine getirmek için gerekli protein seviyelerini elde edemediğinden vücuttaki protein seviyesini bozar.

Böbrek sorunları

Böbreklerin birincil işlevi, vücudu toksinlerden arındırmak ve idrarda dışarı atmak ve vücuttaki gerekli işlevi yerine getirene kadar proteinin kanda tutulmasına yardımcı olmaktır ve sağlığındaki herhangi bir dengesizlik, bazı proteinler idrar yoluyla atılarak vücuttaki eksikliğine neden olduğu için vücuttaki protein düzeyini etkiler.

Yetersiz beslenme ve yetersizlik

Vücudunuz için yeterli protein içeriğini bununla dolu yiyecekler yiyerek elde edemezseniz, vücut protein eksikliği sorunu ile karşı karşıya kalır ve bu nedenle vücuttaki seviyelerini desteklemek için protein açısından zengin yiyecekler yemeye özen gösterilmelidir.

İştah sorunu varsa protein eksikliği şansı artar, protein içermeyen diyete uyulursa, hamile bir kadının günlük olarak yeterince alamazsa protein eksikliği geliştirebileceğini belirtmekte fayda var.

Bazı antibiyotikler, bu ilaçları alırken dengeli ve doğru beslenmediğinizde protein yoksulluğundan muzdarip olma ihtimaline neden olur.

Çölyak hastalığından muzdarip

Çölyak hastalığı, buğdayda bulunan proteinlerden biri olan glütenle dolu yiyecekler yedikten sonra bağışıklık sisteminin ona karşı savaşması ve ona saldırması nedeniyle vücuttaki ince bağırsağa zarar verir.

İnce bağırsak çölyak hastalığından etkilendiğinde vücuttaki seviyeleri düştüğü için protein dahil bazı besin maddelerinin emiliminde zorluk yaşanmasına neden olacaktır.

Vücuttaki protein seviyesini artırmanın yolları

Bazı yöntemler vücuttaki protein içeriğinin artmasına katkıda bulunur ve şunları içerir:

Diyetinizi iyileştirmek: Protein ister hayvansal ister bitki kaynaklı olsun, protein dolu besinler günlük diyete dahil edilmelidir.

Örneğin, düşük proteini telafi etmek için kahvaltıda bir yumurta yiyerek kahvaltılık gevrekleri ikame edebilirsiniz.

Protein içeriği yüksek olan ve sağlık açısından pek çok faydası olan yoğurdun akşamları atıştırmalık olarak da tüketilebilen yoğurdu yemek de tercih edilmektedir.

Diğer yiyeceklerle öğle yemeğinde temel bir bileşen olarak yağsız hayvansal protein tüketilmesi tavsiye edilir.

Düzenli olarak fındık yiyin: Fındık, özellikle de badem yüksek oranda protein içerir, bu nedenle sağlıklı yağlar açısından zengin ve kalp sağlığını desteklemek için gerekli olduğu için çeşitli faydalarından yararlanmak için yemeleri tercih edilir.

Bir avuç kuruyemiş yiyebilir veya bunları yoğurt veya yulaf ezmesi gibi bazı yiyeceklere ekleyebilirsiniz.

Salataya yaz proteini: Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini almanın iyi bir yolu, sebze tabağınıza protein açısından zengin yiyecekler eklemektir.

Yeşil salataya tavuk göğsü veya küçük parçalar halinde hindi göğsü ekleyebilir, ton balıklı salata da hazırlayabilirsiniz.

Ancak protein eksikliğinin bir sağlık probleminden kaynaklanması durumunda, bu problemin tedavisi vücuttaki düşük protein seviyelerinden kaçınmaya başlamalıdır.

Sevgili Raifa, bu yazıda bahsedilen tüm tıbbi bilgiler, yalnızca sağlık bilincini artırmayı amaçlayan eğitici bilgilerdir ve uzman bir doktora danışmanın yerini almaz.

Size hak ettiğiniz faydayı sağladığımızı umuyoruz ve en sevdiğiniz protein türünü bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi indirim kuponunu kullanarak tüm alışverişlerinizde% 15 indirim kazanın ( uxy ) VogaCloset mağazasından

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
D vitamini eksikliğinin belirtileri, nasıl tedavi edileceği ve en iyi D vitamini kaynakları. D vitamini eksikliğinin belirtileri, nas...

D vitamini, hastalıklardan korunmak için bağışıklık düzeyini artırmak için vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitaminlerden biridir ve bu ne...

Limonun zararlı yağ ve toksinlerden kurtulmadaki faydaları Limonun zararlı yağ ve toksinlerden kurt...

123rf- Anna Pustynnikova Limon, vücudun ve cildin ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral içeren turunçgillerden biridir. Limon, mand...

Beyazlatma için doğal diş macunu tarifleri Beyazlatma için doğal diş macunu tarifle...

önceki Sonraki 123rf-Shao-Chun Wang Kadınlar için güzelliğin en belirgin belirtilerinden biri, dişlerin kadının yüzünün dış görünümünü ...

Karaciğer kanseri Karaciğer kanseri

123rf – Andriy Popov Karaciğer kanseri, erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyen en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Bu ha...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/