Protein içeren en meşhur besinler

Protein vücut sağlığı için gerekli besinlerden biridir ve vücudu inşa etmeye, sağlıklı büyümesine ve hücrelerini yenilemesine yardımcı olan hayvansal ve bitkisel protein içeren besinler vardır İşte bu yiyeceklerin en öne çıkanlarını burada bulabilirsiniz.

Protein, vücudun içinde sindirilmesi zaman aldığı ve böylece size tokluk hissi verdiği göz önüne alındığında, vücuttaki kalorileri yakmaya yardımcı olur ve bu nedenle, birçok diyet vücut ağırlığını kaybetmeye yardımcı olmak için ona güvenir.

Bitkisel ve hayvansal protein içeren en önemli besinler arasında şunlar yer alır:

1. Mercimek

Mercimek büyük oranda bitkisel protein içerir, yağ oranı düşüktür ve bu nedenle sağlıklıdır ve vücuda zarar vermez ve bir fincan mercimek 18 gram protein içerir ve en önemli özelliği kandaki kolesterol seviyesini düşürmesi, damar sertliği ve kalp hastalığı gelişme şansını azaltmasıdır.

2. Humus

Humus, bir fincanı 11 gram protein içerdiğinden büyük oranda protein içeren gıdalardan biridir ve onu ayıran en önemli şey, vücut ağırlığında artışa neden olmadan tokluk hissi vermesi, haşlanmış nohutların yiyecek ve salatalarda yer almasıdır.

3. Beyaz fasulye

Bir fincan fasulye 7 gram protein içerdiğinden, fasulye proteinin yanı sıra lif, folik asit, B6 vitamini ve potasyum açısından da zengindir.

4. Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi açlık hissini azaltma avantajına sahiptir, ancak aşırı tüketimi vücut ağırlığının artmasına neden olur ve bir fincan fıstık ezmesinin protein içeriği 28 gramdır.

5. Soya

Soya fasulyesi, haşlanmış bir fincan 18 gram protein içerdiğinden, özellikle organik tür olmak üzere büyük oranda protein içerir.

6. Brokoli

Brokoli, bir fincan brokoli 3 g protein içerdiğinden, lif, potasyum ve sağlıklı protein içerir.

8. Badem

Badem, kalp-sağlıklı kuruyemişlerdir ve 15 gram badem için ortalama 3 gram olmak üzere orta miktarda protein içerir.

9. Chia tohumları

Chia tohumları, vücuttaki fazla yağların yakılmasından sorumlu olan kalp-sağlıklı omega-3 içerir ve aynı zamanda bir çorba kaşığı chia tohumu 3 gram protein içerdiğinden önemli bir protein kaynağıdır.

10. Ton balığı

Ton balığı büyük bir protein yüzdesine sahiptir, çünkü bir fincan ton balığı 29 gram protein içerir ve ton balığı balığını ayıran en önemli şey kalorilerinin düşük olması ve bu nedenle diyet uygulayanların vücut ağırlığını kaybetmek için uygun olması ve 100 gram somon 25 Gram protein.

11. Yumurtalar

Yumurta, vücut kemiklerinin sağlıklı büyümesi için önemli gıdalardır ve bu nedenle, bir yumurta 6 gram protein içerdiğinden zengin bir protein kaynağı olduğu için yetişkinler ve çocuklar için düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

12. Süt ürünleri

Süzme peynir, yoğurt ve süt gibi süt ürünleri vücut ve kemik sağlığı için gerekli proteinleri içerirken, bir kutu yağsız yoğurtta 6 gram protein, bir bardak yağsız inek sütü 8 gram protein ve yarım bardak süzme peynirde 13 gram protein bulunuyor.

Proteinin vücuda faydaları

1. Vücut kasları oluşturun

Egzersizden hemen sonra protein yemek kas kütlesini iyileştirmeye yardımcı olur.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirin

Bağışıklık sistemi, sağlığını artıran protein içerir ve yeterince almadığı takdirde, özellikle kadınlar için günlük protein alımı 49 gram, erkekler için 56 gram olduğu için bağışıklık sistemini zayıflatmamak için yeni bir protein oluşturması gerekir.

3. Kas ağrısını hafifletin

Protein açısından zengin yiyecekler yemek, egzersiz sonrası kas ağrısını hafifletmeye katkıda bulunur, özellikle vücut, kas kasılmalarını desteklemek için enerji ve amino asitleri yönlendirir, kaslar iyileşme aşamasından geçerken protein sentezini değil.

4. Yağ yakma oranını artırın

Protein metabolizmayı ve yağ yakmayı artırdığı gibi kas kütlesini de artırır.

5. Dolu hissetmek ve kilo vermek

Protein size tokluk hissi ve daha uzun saatler boyunca yemek yemeye isteksizlik verir, böylece daha az miktarda yiyecek tüketir ve fazla vücut yağlarının yakılmasını hızlandırır.

6. Diyabet geliştirme şansını azaltmak

Taze balık ve et gibi protein açısından zengin yiyecekler yemek, tekli doymamış ve doymamış yağlar açısından zengin oldukları için şeker hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.

Buradan, proteinin biri hayvan, diğeri vejeteryan olmak üzere iki türe ayrıldığı ve vücut sağlığı ve kilo kaybı için çok büyük faydaları olduğu sonucuna varıyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin