Qualcomm, 4G yonga setlerini Huawei’ye satmak için lisans aldı

ABD’nin Çinli şirkete getirdiği kısıtlamalar nedeniyle Huawei, epey bir süredir köşeye sıkışmış durumda. Şu anki dar noktasından biraz nefes almak için şirketin, Honor akıllı telefon işi için bir alıcı bile tamamladığı bildirildi. Samsung ekranlarını ve Sony görüntü sensörlerini satın alma lisansı şeklinde biraz daha rahatlama geldi. Qualcomm artık Huawei’ye 4G yonga setleri satma lisansı aldığından, şimdi şirketin biraz daha uzun süre hayatta kalmasını bekleyebiliriz.

Bir rapora göre ReutersQualcomm, ABD Hükümeti’nden Huawei’ye 4G cep telefonu çipleri satma lisansı aldı. Qualcomm temsilcileri, “Bazı 4G ürünlerini içeren bir dizi ürün için lisans“. Qualcomm, 5G Snapdragon yongaları da dahil olmak üzere bir dizi lisans için başvurmuştu.

Huawei, tarihsel olarak en büyük cep telefonu tedarikçisi olan Qualcomm’un daha küçük bir müşterisi olmuştur. Bunun nedeni, Çinli OEM’in amiral gemileri ve akıllı telefon portföyünün büyük çoğunluğu için kendi HiSilicon Kirin SoC’lerine güvenmesi ve Qualcomm çiplerini yalnızca bazı alt uç telefon modellerine düşürmesidir. Ancak bu senaryo, ABD şirketlerinin Kirin SoC’ler için gerekli kaynakları Huawei’ye tedarik etmeleri kısıtlandığında büyük bir darbe aldı. Bu, Huawei Mate 40’ın amiral gemisi Kirin SoC’ye sahip son akıllı telefon olabileceği anlamına geliyordu.

Bu nedenle, Huawei için bu rahatlama ona biraz daha nefes alma alanı sağlayabilir, ancak rapordaki analistler yalnızca “sınırlı bir etki” öngörüyor. Bunun nedeni, verilen lisansın yalnızca 4G yongaları kapsarken tüketiciler ve hatta yonga üreticilerinin daha yeni 5G yongalarına ve cihazlara geçmesidir. Örneğin, geçen yıl piyasaya sürülen ve bu yıl amiral gemilerinde yaygın olarak kullanılan Qualcomm Snapdragon 865 zorunlu bir 5G yongası ve Qualcomm’un diğer daha iyi performans gösteren yongalarından bazıları da 5G yongaları. Qualcomm’un önümüzdeki ay yeni nesil amiral gemisi çiplerini piyasaya sürmesiyle 5G için strateji-yol haritasının daha da güçlenmesi bekleniyor. Dolayısıyla, Huawei’nin lisansından elde ettiği fayda, ona muhtemelen rekabet avantajını geri vermeyecektir.

Qualcomm’a Huawei’ye 5G çipleri tedarik etmek için bir lisans verilip verilmeyeceği hala belirsiz.