Ramazan tatlılarının hamilelere verdiği zararlar nelerdir ve en sağlıklı alternatifler nelerdir?

Sevgi ve belirli yiyecekleri yeme isteği, hamilelik döneminin en bilinen özelliklerinden biridir ve tatlı yeme konusundaki doyumsuz eğilim, yüksek şeker seviyeleri nedeniyle birçok hamile kadının karşılaştığı en önemli sorunlardan biridir ve Ramazan ayı, çok sayıda tatlıyla karşılaştığı için her hamile kadın için bir zorluktur. Ramazan, ne olmuş Hamile kadınlar için ramazan tatlıları İzin veriliyor mu, yasak mı ve zararlı mı?

Bu konu içerir …

Hamile kadınlar için ramazan tatlıları

Ramazan tatlıları, un içeriğinin yanı sıra bol miktarda şeker ve yağ içerirler ve lezzetli tatlarına rağmen besin değeri olmadan kabul edilirler, ancak birçok maddede vücut sağlığına zararlı gıdalar olarak sınıflandırılırlar.

American Journal of Preventive Medicine tarafından yayınlanan araştırma, hamile kadınlar için büyük oranda şeker tüketmenin fetüsün zekası ve hafızası için bir tehdit oluşturduğunu ve bu çalışmanın binlerce doğum vakasını takip etmek için on üç yıl sürdüğünü ve yüksek düzeyde yemek yemeyi gösterdi. Şekerlerin gebenin sağlığını olumsuz ve birden fazla şekilde etkilediği, en önemlisi:

  • Özellikle diyabet geliştirme şansı yüksek olan kadınlar için artan gebelik diyabeti riski.
  • Özellikle diyabet geliştirme şansı yüksek olan kadınlar için artan gebelik diyabeti riski.
  • Hamilelik aylarında annenin kilosunun artması ve normal ve izin verilen oranların üzerine çıkması, aynı zamanda gebelik diyabeti gelişme şansını artıran nedenlerdir.

Hamileler için Ramazan tatlıları yemenin zararı

Aşırı tatlı yemenin hamile kadının sağlığı ve genel olarak insan sağlığı için bir tehlike oluşturduğunu ve bu arzu edilmediğini kabul edelim, ancak şekerin bir kibrit kutusu büyüklüğünü aşmaması için çok makul miktarda Ramazan tatlıları yemek mümkündür.

Hamile kadınlar için en iyi ramazan tatlıları

Bahsettiğimiz gibi, hamile bir kadın günlük olarak az miktarda Ramazan şekeri ile yetebilir, bu tür tatlıların hazırlanmasında kullanılan şeker miktarını kontrol ederken, sütlü pilav gibi diğer tatlıları da yiyebilirsiniz.

Şekeri doğal arı balıyla değiştirebilir ve vücut sağlığı için büyük faydalarından yararlanabilirsiniz, ancak sınırlı miktarlarda, temel bir bileşen olarak süte dayanan oryantal tatlılar gibi ve un, yağ veya tereyağından yapılan tatlılardan tamamen kaçının.

Ramazan tatlılarına sağlıklı alternatifler

Sevgili hamile kadınım, hamilelik aylarındaki sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı her şeyden önce kişisel sorumluluğunuzdur.Sağlıklı, dengeli beslenmeye, yeterli sağlıklı beslenmeye güvenmek, anne ve fetüsün sağlığını bir arada sürdürmenin ve hamilelik aylarının huzur içinde geçmesi ve doğumun huzur içinde geçmesi için en önemli nedenlerden biridir, bu yüzden bu yağlı tatlılara sağlıklı alternatifler yemeyi düşünmelisiniz. Bu alternatifler şunları içerir:

Hamile kadınlar için ramazan tatlıları

Doğal taze meyveler:

Meyveler, portakallar, karpuzlar, çilekler ve şeftaliler gibi makul oranda şeker içeren meyveler yediğinizden emin olun.Lezzetli tatlarının yanı sıra sağlıklı bir vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller gibi besinlerle de doludur ve size hızlı yardımcı olmak için harikadır.

Meyveli ve kuruyemişli yoğurt:

Kalsiyum, protein, diyet lifi ve sağlıklı vitaminler açısından zengin bir öğün, tadı desteklemek ve besin değerini artırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Bitter çikolata:

% 60’ın üzerinde ham kakao içeren tüm çikolata türleri, vücut için gerekli antioksidan, tuz ve minerallerle dolu olduğu için şeker bakımından düşük kabul edilir ve bu nedenle büyük oranda sağlıklı tatlılardır ve besin değerini artırmak için kuruyemişlerle yiyebilirsiniz.

Yoğurt ve meyvelerle yapılan dondurma:

Yoğurt ve meyvelerden yapılmış dondurma yiyebilir, az miktarda şeker ekleyebilir veya doğal bal ile ikame edebilirsiniz.

Bademli veya susamlı tarihler:

En önemlisi demir ve lif olan birçok besin maddesi açısından zengin ideal bir tatlandırıcıdır, ancak özellikle hamileliğin son aylarında aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir.

Batı tatlıları:

Kek, muffin, waffle ve krep gibi Batı tatlılarını yemek, hamileliğe uygun sağlıklı alternatifler arasında yer alıyor, sadece sizin ve fetüsünüzün sağlığı için ölçülü olarak yemelisiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin