Raspberry Pi 4, OmniROM aracılığıyla Android 11’in tadına varıyor

Geliştiricilerin Android 11’i çalıştıracak herhangi bir şey üzerinde başlatmaya çalıştıkları ilk aceleyle, en son işletim sisteminin resmi olmayan bir bağlantı noktasını alan bir sonraki büyük vurucu Raspberry Pi 4’tür. OmniROM’un formu, XDA Kıdemli Üyesi maxwen’in izniyle. Bozuk özelliklerin listesi şu anda ekran kaydı, Wi-Fi etkin noktası ve donanımla hızlandırılmış video oynatmayı içeriyor ve bu, bunu çok sevilen cihaz için Android 11’in etkileyici bir ilk bağlantı noktası haline getiriyor.

Raspberry Pi XDA Forumları

Bu bağlantı noktasını oldukça etkileyici kılan, Raspberry Pi 4’ün içinde bulunduğu koşullardır. Debian Linux tabanlı Raspberry Pi OS (eski adıyla Raspbian), bu tek kartlı bilgisayarın tüm modelleri için resmi işletim sistemidir. Raspberry Pi’nin eski bir sürümü için Android Things desteği varken, Pi’nin üreticilerinden Android’in normal bir sürümünde çalışmasına izin verecek düşük seviyeli bir ürün yazılımı uygulaması olmamıştır. Geliştiriciler, açık kaynaklı sürücü yığınlarını sıfırdan entegre etmek, kapalı kaynak blob’ları düzeltmek ve hepsini bir araya getirmek için sarmalayıcılar oluşturmak ve böylece aygıtın doğru çalışmasını sağlamak zorunda kaldı. Bu çok yoğun bir süreçtir ve çok fazla beceri ve sabır gerektirir.

ROM, normal bir microSD karttan ve harici bir USB depolama ortamından önyüklemeyi destekler. İlgili parametre, gerekli yer paylaşımı etkinleştirilerek config.txt’de ayarlanabilir. Google’dan arındırılmış bir deneyimi tercih eden kullanıcılar ROM’un MicroG varyantını tercih edebilirken, haftalık yapılar standart GApps paketleriyle uyumludur.

Raspberry Pi 4 için Android 11 tabanlı OmniROM: İndir || XDA Konu

Ahududu Pi SBC’leri, özel ROM sahnesine yabancı değildir, çünkü modcular her zaman üzerlerinde çalışan bir tür normal Android’i almaya çalışmışlardır. Android’i bir Pi’ye yüklemek size doğrudan bir Android TV kutusu satın almakla aynı deneyimi vermezken, böyle bir gelişme donanım platformunun “bilgisayar korsanlığı dostu” doğasını haklı çıkarır.