RetroArch, Geliştirici Modu sayesinde Xbox Series S ve Series X’te emülasyonu uygulanabilir hale getirir

Android ile ilgili en iyi şeylerden biri, konsollar için tasarlanmış retro oyunlara ve oyunlara öykünme söz konusu olduğunda bol miktarda özgürlük sunmasıdır. Hikaye, gerçek konsollarda biraz farklı, çünkü çok az sayıda satıcı resmi olarak yan yüklemeye izin veriyor ev yapımı platformlarındaki emülatörler gibi uygulamalar. Görünüşe göre, Xbox Series S ve Xbox Series X’inizi Geliştirici Modu aracılığıyla RetroArch’ı yükleyerek kolayca retro bir oyun istasyonuna dönüştürebilirsiniz.

Microsoft, Mağazasında oyun emülatörlerine izin vermez, ancak Xbox Series S ve Series X dahil olmak üzere mevcut nesil Xbox konsollarında “Geliştirici Modu” nu açmak için resmi bir yöntem sunar. Ve RetroArch’a aşina olmayanlar için, kendisi, kitaplık Nintendo Wii, GameCube, Dreamcast, PlayStation Portable ve çok daha fazlası gibi bir dizi eski konsolu taklit etmek için farklı “çekirdekler” kullanabilen platform. RetroArch geliştiricileri, Libretro, orijinal Xbox One’ı resmen destekliyor ve bu da emülatör (ler) i çalıştırmayı neredeyse çok kolaylaştırıyor – jailbreak gerektirmez. Ve şimdi, Modern Vintage Gamer tarafından YouTube’da paylaşılan yeni bir video ( MSPowerUser), RetroArch’ın Xbox Series S’de de yandan yüklenebileceğini onaylıyor!

Gördüğünüz gibi, Xbox One S bütçesi Tekken 3 (PlayStation 1), GoldenEye 007 (Nintendo 64), Super Mario Galaxy (Wii) ve diğerleri gibi klasik oyunlarda harika bir emülasyon performansı sunuyor. Hiç şüphesiz bu, çocukluk oyun anlarınızı büyük ekranda yeniden yaşamanın en iyi yoludur.

Emülatör kullanımıyla ilgili olağan uyarılar yine de geçerlidir. Bir Microsoft Geliştirici hesabı için en az 19 ABD doları ödemeniz gerekir. Geliştirici Modunda, konsol için yazılım geliştirebilir ve bunları yan yükleyebilirsiniz, ancak perakende oyunları oynayamaz veya perakende uygulamaları çalıştıramazsınız. Geliştirici Modundan tamamen çıkmak istiyorsanız, konsolunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız da gerekecektir. Bununla birlikte, ana konsolların hiçbirinde benzer bir şey yoktur, bu da Xbox Series S ve Xbox Series X’i tek noktadan bir emülasyon makinesi yapar.