Rolling Out]Facebook, Android ve iOS’ta Messenger ve Instagram sohbetlerini birleştiriyor

Güncelleme (09/30/2020 @ 08:51 VE): Facebook Messenger ve Instagram sohbet entegrasyonu artık birkaç ülkede kullanıma sunuluyor. Daha fazla bilgi için aşağı kaydırın. 17 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan makale aşağıda korunmaktadır.

Geçen yıl Ocak ayında, Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg’in, şirketin mesajlaşma hizmetlerinin üçünün de – WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger – altyapısını birleştirmeyi planladığını öğrendik. Geçen yılın sonlarından gelen raporlar, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Facebook’un birlikte çalışabilirlik kurallarına karşı bir ihtiyati tedbir kararı aldığını öne sürse de, şirket şimdi devam etti ve Instagram ve Messenger sohbetlerini birleştirdi.

Yakın tarihli bir rapora göre Sınır, ABD’deki birkaç Instagram kullanıcısı, uygulamada “Instagram’da Mesaj Göndermenin Yeni Bir Yolu Var” mesajını ve “sohbetleriniz için yeni renkli bir görünüm” ve ek emoji tepkilerini içeren özelliklerin bir listesini içeren yeni bir güncelleme pop-up’ı fark etti. , hızlıca yanıtlamak için kaydır ve kullanıcıların “Facebook kullanan arkadaşlarıyla sohbet etmesine” olanak tanıyan bir özellik.

Instagram Facebook Messenger entegrasyonuInstagram Facebook Messenger entegrasyonu

Alttaki güncelleme düğmesine dokunulduğunda Instagram’ın DM simgesi Messenger logosu ile değiştirilir ve sohbetlere yeni bir görünüm verilir. Ancak şimdilik, güncelleme Instagram kullanıcılarının Facebook’ta insanlara mesaj göndermesine izin vermiyor.

Instagram Facebook Messenger simgesi

Şu an itibariyle, Facebook’un Instagram kullanıcılarının Facebook’taki kişilerle iletişim kurmasına ne zaman izin vereceği net değil. Ancak özellik zaten duyurulduğundan, şirket bunu yakın zamanda bir sunucu tarafı güncellemesiyle etkinleştirebilir. Ayrıca, şirketin mesajlaşma platformlarını entegre etme planlarını ilk öğrendiğimizde, konuya aşina olan kaynakların, Zuckerberg’in üç uygulamada da uçtan uca şifrelemeyi dahil etmeyi planladığını ortaya çıkardığını da belirtmek gerekir. Ancak, Facebook henüz bununla ilgili herhangi bir bilgi açıklamadı.

Üzerinden: The Verge


Güncelleme: Facebook Messenger ve Instagram sohbet entegrasyonu artık birkaç ülkede kullanıma sunuluyor

Facebook, Messenger ve Instagram sohbet entegrasyonunun birkaç ülkede kullanıma sunulduğunu resmi olarak duyurdu. Konuyla ilgili bir blog gönderisinde şirket, güncellemenin Messenger’a Selfie çıkartmaları, Birlikte İzle, Kaybol Modu ve daha fazlası dahil olmak üzere 10’dan fazla yeni özellik getirdiğini açıkladı.

Facebook Messenger Deneyimi

Ayrıca güncelleme, Messenger’dan Instagram DM’lerine belirli bir mesajı yanıtlama, bir mesajı iletme, özelleştirilebilir sohbet renkleri, temalar, emoji reaksiyonları ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç özellik ekler.

İşte Instagram’daki yeni Messenger deneyimine gelen tüm özellikler:

 • Uygulamalar Arasında İletişim Kurun: Mesaj göndermek ve video görüşmelerine katılmak için iki uygulamayı kullanarak Instagram ve Messenger üzerinden arkadaşlarınız ve ailenizle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurun.
 • Birlikte İzle: Bir video görüşmesi sırasında arkadaşlarınız ve ailenizle Facebook İzle, IGTV, Makaralar (çok yakında!), TV şovları, filmler ve daha fazlasında video izlemenin keyfini çıkarın.
 • Kaybolma Modu: Görülen mesajların görüldükten sonra veya sohbeti kapattığınızda kaybolacağı bir mod seçin.
 • Selfie Çıkartmaları: Sohbette kullanmak için selfie’nizle bir dizi bumerang çıkartması oluşturun.
 • Sohbet Renkleri: Sohbetlerinizi eğlenceli renk geçişleriyle kişiselleştirin.
 • Özel Emoji Tepkileri: Arkadaşlarınızdan gelen mesajlara hızlı bir şekilde tepki vermek için en sevdiğiniz emojilerin bir kısayolunu oluşturun.
 • Yönlendirme: Harika içerikleri beş adede kadar arkadaşınız veya grupla kolayca paylaşın.
 • Yanıtlar: Sohbetinizdeki belirli bir mesaja doğrudan yanıt verin ve konuşmanın akışını sürdürün.
 • Animasyonlu Mesaj Efektleri: Animasyonlu gönderme efektleriyle mesajınıza görsel bir hava katın.
 • Mesaj Kontrolleri: Kimlerin size doğrudan mesaj gönderebileceğine ve kimin size hiç mesaj gönderemeyeceğine karar verin.
 • Gelişmiş Raporlama ve Engelleme Güncellemeleri: Artık Instagram’daki tek mesajlara ek olarak tüm sohbetleri rapor edebilir ve yeni Hesap Merkezine hesaplarınızı eklediğinizde Instagram ve Messenger’da proaktif engelleme önerileri alabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen tüm özelliklerin yanı sıra Facebook, kullanıcılar için birkaç yeni gizlilik kontrolü ekliyor. Bunlar, kullanıcıların mesaj isteklerini nereden alacağını seçme, şüpheli etkinliği bildirme araçları ve diğer kullanıcıları uygulamalarda engelleme becerisini içerir. Bu bağlantıyı takip ederek bu özellikler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Instagram'da Messenger Deneyimi

Daha önce de belirtildiği gibi, Instagram’daki güncellenmiş Messenger deneyimi birkaç ülkedeki kullanıcılara şimdiden sunulmaya başladı. Facebook, yakın gelecekte dünya çapında kullanılabilirliği artırmayı planlıyor. Ayrıca, bir Instagram kullanıcısının Facebook hesabı olmasa bile platformlar arası mesajlaşmanın çalışacağını ve bunun tersini de belirtmek gerekir. Instagram kullanıcıları ayrıca Messenger entegrasyonundan çıkma seçeneğine de sahip olacaklar.


Kaynak: Facebook Haber Odası